Recenzje książek

O włos – Katarzyna Bonda

O włos - Katarzyna Bonda

O włos
Katarzyna Bonda

Po Hubercie Meyerze i Saszy Załuskiej przyszedł czas na nowego bohatera — Jakuba Sobieskiego. Jego właśnie poznajemy w najnowszej książce „O włos”, która jest początkiem serii z wyżej wspomnianym detektywem.

Zanim jednak przejdę do recenzji książki, chciałabym napisać, słowem przypomnienia, kilka słów o autorce. Katarzyna Bonda jest jedną z najpopularniejszych (a w sumie chyba mogę napisać najpopularniejszą) autorką powieści kryminalnych w Polsce. Napisała między innymi serię kryminalną ze wspomnianym Hubertem Meyerem: „Sprawa Niny Frank”, „Tylko martwi nie kłamią”, „Florystka”, „Nikt nie musi wiedzieć”, „Klatka dla niewinnych”; tetralogię z profilerką Saszą Załuską: „Pochłaniacz”, „Okularnik”, „Lampiony” oraz „Czerwony Pająk”. Tutaj warto dodać, że na podstawie „Lampionów” powstał serial „Żywioły Saszy” emitowany przez stację TVN. Oprócz powieści kryminalnych autorka napisała również powieści inspirowane prawdziwymi zdarzeniami: „Miłość leczy rany” oraz „Miłość czyni dobrym”. W swoim dorobku Bonda posiada również dokumenty kryminalne takie jak: „Polskie morderczynie” czy „Zbrodnia niedoskonała”, a także napisana wraz z Bogdanem Lachem książkę „Motyw ukryty”. Prawa do adaptacji książki „Polskie morderczynie” zakupiła Nordic Entertainment Group, a serial będzie emitowany w Viaplay. Książki autorki sprzedają się w Polsce w nakładzie przekraczającym dwa i pół miliona egzemplarzy oraz są wydawane w 16 krajach.

Przejdźmy teraz do fabuły samej książki.
Brutalne morderstwo dwóch młodych dziewczyn. Ich masakrycznie zbezczeszczone ciała zostają odnalezione w Lesie Kabackim. W trakcie przeszukiwania okolicy policjanci natrafiają na spięty zieloną wstążką pukiel włosów. Po przeprowadzeniu badań okazuje się, że nie należały one do żadnej z ofiar. Czy w takim razie morderca zostawił wskazówkę, kto będzie jego następną ofiarą?
Kosiarz z Kabat, bo taką właśnie ksywkę nadano sprawcy, wzbudza największe poruszenie wśród pracownic agencji towarzyskich. To właśnie prostytutki są ofiarami.

„Dziewczyny mówiły, że tamten klient płaci ekstra, jeśli godziły się leżeć nieruchomo, a wtedy on wycinał in kosmyk włosów aż do skóry. Z przodu, w tym miejscu. – Pokazała. – Jednej wygolił prawie pół głowy. Kiedy ostrzygła się na zero, odwołał wizytę. Najwyraźniej ma fetysz z długimi włosami.
Ale nie zabija wszystkich, które oznaczył — zauważył.
Oznaczył? – zdziała się. – Co masz na myśli?
Te dziewczyny nie zniknęły. Wciąż pracują?
Niektóre tak — potwierdziła Beata.
Więc te kosmyki to nie jest pamiątka ani tym bardziej trofeum. Raczej katalog, rodzaj wirtualnej kolekcji. Odwiedza burdele i oznacza długowłose dziewczyny, którymi jest zainteresowany. Nie bardzo możesz przysłonić wycięte z przodu gniazdo na głowie. Czy są przypadki zaginięć po wycięciu włosów?
Podobno dwie Ukrainki, o których mówiłam, miały kontakt z tym klientem. Ale nie zaginęły zaraz po jego wizycie. Od czasu, kiedy zostały ostrzyżone, minęły miesiące. To dlatego nikt nie zna jego rysopisu”.

Z racji tego, że półświatek alfonsów i pań do towarzystwa rządzi się swoimi prawami i jest on zwykle zamknięty dla policji, do akcji wkracza detektyw Jakub Sobieski. Były policjant, przeszedł na ciemniejszą stronę mocy po tym, jak został wydalony ze służby. Zajął się dealerką i powoli poznawał tajniki pracy poza praworządnym światem. Po przeprowadzeniu wstępnego śledztwa okazuje się, że tropy prowadzą do pewnej historii sprzed lat, czy aby na pewno jest ona powiązana z teraźniejszością? Koniecznie przeczytajcie, aby się dowiedzieć.

Sięgając po książkę „O włos”, byłam pełna nadziei, że zaczyna się kolejna ciekawa seria, jak wszystkie poprzednie. Jednak z przykrością muszę powiedzieć, że nie polubiłam detektywa Sobieskiego i nie mam ochoty się z nim więcej spotykać. Postać jest bardzo mało wyrazista, trochę nawet irytująca. Brak mu silnego charakteru, takiego jak mieli Hubert Meyer czy Sasza Załuska. Myślę, że nadszedł czas na przerwę od książek Bondy. Jednak, jako że jest to jedna z moich ulubionych pisarek, na pewno wrócę do niej, gdy tylko zacznie się nowe seria, a może za jakiś czas zmienię zdanie i po przerwie wrócę do tej serii? Może tylko pierwszy tom okazał się nie najlepszy, a kolejne będą już super? Myślę, że jednak warto to sprawdzić.

Informacje o książce:
Tytuł: O włos
Tytuł oryginału: O włos
Autor: Katarzyna Bonda
ISBN: 9788328720114
Wydawca: Muza
Rok: 2022

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać