Literatura dla dorosłych

Czytając seks – Katarzyna Wyszyńska

Czytając seks - Katarzyna Wyszyńska

Czytając seks
Katarzyna Wyszyńska

Czytając seks” to dwadzieścia odrębnych opowiadań. Łączy je jedno: seks. Jak już sam tytuł wskazuje, to on jest motywem przewodnim całej książki. I choć jest to nowe i inne spojrzenie na ten, bądź co bądź, temat tabu, to muszę przyznać, że przeczytanie jej było dla mnie bardzo dziwnym doświadczeniem. Ważne pytanie, jakie nasuwa się, gdy sięga się po tę książkę to czy faktycznie może coś zmienić w życiu erotycznym każdego z nas. Wybrzmiewający opis na okładce jasno przedstawia zamiary, jakie mają wnieść w nasze życia, te opowiadania.

„[…] Czy jesteśmy w stanie bez skrępowania opisać swoje fantazje erotyczne? Ten zbiór odważnych i nietuzinkowych opowiadań pobudza wyobraźnię, sprawiając, że chce się o seksie nie tylko czytać i mówić, ale też… wcielać w życie ekscytujące pomysły! Przelotne romanse, przygody sado-maso, trójkąty, szybkie numerki – oto pikantne historie, które pomagają otworzyć się na zupełnie nowe sposoby zaspokojenia pożądania […]”.

Niestety jestem zmuszona stwierdzić, że u mnie te zapewnienia się nie sprawdziły. Fakt, historie dosadnie opisują i „wżerają” się w głowę, jednak dla mnie poszło to w drugą stronę. Czytając miałam bardzo ambiwalentne odczucia. Częściej byłam zdezorientowana i zdziwiona, niż podniecona. Często łapałam się na tym, że chciałabym odłożyć ją na półkę.

Ważny dla mnie jest fakt, że uwielbiam literaturę erotyczną. To książki, które pozwalają się oderwać od szarej rzeczywistości i zasmakować całkowicie innego spojrzenia na seks. Natomiast mam wrażenie, że opisy zbliżeń w „Czytając seks” są tylko namiastką tego, co możemy znaleźć w erotykach. Ludzie mają różne upodobania i z pewnością są zwolennicy tej książki. Jednak dla mnie łączenie erotyki i fantasy (jak to ma miejsce w kilku opowiadaniach) to zdecydowanie za dużo. Jak ma być coś podniecające, a jednocześnie nierealne do osiągnięcia? Ta część opowiadań wzbudziła we mnie niesmak i zażenowanie. Już pierwsze opowiadanie spowodowało u mnie niechęć, jednak nie chciałam się poddać na samym początku. I przebrnęłam. Ale więcej do tej książki nie wrócę.

Kilka elementów zasługuje na uznanie. Autorka – Katarzyna Wyszyńska podjęła się bardzo delikatnego tematu. W naszym społeczeństwie, jak wiadomo, seks nadal jest tematem tabu. Trzeba z tym walczyć, szczególnie że każdy człowiek tego doświadcza. Nie jest to nic czego powinniśmy się wstydzić. Taka literatura może pomóc w otwartych rozmowach na ten temat. Dodatkowo opowiadania są krótkie, czyta się je szybko. Nie jest to wymagająca literatura. Z łatwością można zanurzyć się w fabułę. Zarys postaci jest ogólnikowy, by w jak najszybszym tempie dojść do przewodniego tematu – seksu. W końcu to on jest fundamentem tej książki. Wielkość „Czytając seks” jest raczej kieszonkowa, niż pełnych wymiarów. Z łatwością można ją wrzucić do torebki czy zabrać ze sobą w dalszą podróż. Okładka z kolei jest minimalistyczna, ale rzucająca się w oczy. Łagodny, różowy kolor podpowiada, że to literatura kobieca, a dwuznaczny rysunek podpowiada co znajduje się w środku. Dużym plusem jest także różnorodne podejście do seksu. Myślę, że autorka chciała, aby każdy znalazł coś dla siebie. Możemy spotkać się tutaj z szybkimi numerkami czy seksem BDSM. Każda historia ma swoich bohaterów, swoje przygody i inne zbliżenia.

Intymne opisy są różne, podobnie z ich dokładnością. Myślę, że erotyzm z opowiadania „zielona zagadka” jest bardzo mdły i wyblakły. Szczególnie jeśli porównamy je chociażby z intymnością z „ja. domina”. Zdaję sobie sprawę, że seks w pierwszym opowiadaniu jest innego rodzaju zbliżeniem. Jednak sama ilość i długość opisu są nieporównywalne. Myślę, że znajdą się czytelniczki, którym będzie odpowiadać ta lektura. Trzeba przyznać, że to coś oryginalnego.

Sama nie mam potrzeby powrotu do tych opowiadań. Jednak „Czytając seks” jest na tyle intrygującą i nietuzinkową pozycją, że poleciłabym ją osobom, które lubią o seksie czytać. Wyróbcie sobie zdanie. Być może Was porwie jakaś historia i skończycie czytać z wypiekami na twarzy.

Informacje o książce:
Tytuł: Czytając seks
Tytuł oryginału: Czytając seks
Autor: Katarzyna Wyszyńska
ISBN: 9788382198485
Wydawca: Novae Res
Rok: 2022

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać