Recenzje książek

Habsburgowie - Martyn Rady
Literatura faktuRecenzje książek

Habsburgowie – Martyn Rady

O upadku, ale też o budowie, sukcesach, porażkach i wielu innych aspektach funkcjonowania dynastii Habsburgów opowiada Martyn Rady w dziele zatytułowanym „Habsburgowie”, które ponad wszelką wątpliwość powinno znaleźć się w biblioteczce każdego fana historii. Nie można powiedzieć, że to monument. Wszakże zwarta struktura opracowania pozwala prześledzić kilkusetletnie losy Habsburgów z uwzględnieniem faktycznie najważniejszych momentów w dziejach tej dynastii. W zasadzie już od jedenastego stulecia do zakończenia Wielkiej Wojny w 1918 roku.

■ Czytaj dalej »

Adunu. Ziemia Duchów - Krzysztof Błażyca
Literatura faktuRecenzje książek

Adunu. Ziemia Duchów – Krzysztof Błażyca

„Adunu. Ziemia duchów” Krzysztofa Błażyca to niewielkich rozmiarów książka, która swoją treścią i przedstawianymi obrazami porusza do głębi. Zastanawiając się, po przeczytaniu, jak mogłabym ocenić tę pozycję, mam niewielkie trudności. Z tego względu, że nie pozostaje mi powiedzieć nic więcej aniżeli, że jest świetna. Autor umieścił w niej wszystko, co mogłoby zainteresować potencjalnego czytelnika, jednocześnie pokazując jak wygląda i wyglądało życie w Ugandzie. To mocna ale i zarazem przepiękna opowieść ludzi, którzy tam mieszkają.

■ Czytaj dalej »

Na cztery wiatry - Wanda Miłaszewska
Literatura obyczajowaRecenzje książek

Na cztery wiatry – Wanda Miłaszewska

„Na cztery wiatry” to historia o poszukiwaniu prawdziwych wartości w świecie, który kręci się wokół miłości do pieniądza i klasyfikowaniu wartości człowieka przez pryzmat jego statusu materialnego. To historia o utracie i sposobach na radzenie sobie z pustką po kimś, kto był, a teraz uporczywie go nie ma. To historia o samotności w obliczu sytuacji, która powinna rodzinę jednoczyć. To wreszcie historia o złych wyborach, które prowadzą do tragedii...

■ Czytaj dalej »

Jeszcze nie czas - Julia Kacprzak
Literatura młodzieżowaRecenzje książek

Jeszcze nie czas – Julia Kacprzak

Ta książka naprawdę pomaga snuć niezliczone refleksje nad sensem życia i istotą śmierci. Zostaje w czytelniku na długo po zakończonej lekturze. To właśnie lubię w melancholijno-refleksyjnych ujęciach tematu życia i śmierci – pozwalają zadać wiele filozoficznych pytań, na które nie ma jednej dobrej odpowiedzi, a każda udzielona jest równie prawdopodobna co nieprawdopodobna.

■ Czytaj dalej »

Pod skrzydłami żurawi - Monika Cieluch
Literatura obyczajowaRecenzje książek

Pod skrzydłami żurawi – Monika Cieluch

Gdybyście zapytali mnie, o czym jest ta powieść, odpowiedziałabym, że o sile marzeń i miłości, która potrafi pokonać każdą przeszkodę. Lekkie, zmysłowe, niemal muskające nasze oczy pióro autorki dotyka skrzydłami żurawi czułych strun mojej wymagającej czytelniczej duszy...

■ Czytaj dalej »

Zjazd rodzinny - Meghan Quinn
Literatura kobiecaRecenzje książek

Zjazd rodzinny – Meghan Quinn

Autorka „Zjazdu rodzinnego” posługuje się wyśmienicie aluzjami, sarkazmem, ironią – które z chirurgiczną precyzją wkłada w usta swoich bohaterów i sprawia, że czytelnik balansuje na granicy niewinnego uśmiechu, aż po niekontrolowane wybuchy śmiechu, który wesoło rozbrzmiewa w całym domu przykuwając uwagę pozostałych domowników. Sama tematyka książki – historia zbudowana wokół miłości - tej rodziców, którzy kroczą przez życie ramię w ramię od okrągłych pięćdziesięciu lat, ale też rodziców do swoich dzieci – które zagubione na życiowych zakrętach nie potrafią odnaleźć właściwej drogi prowadzącej do szczęścia.

■ Czytaj dalej »

Kosmiczny wyścig. Zdumiewająca historia pierwszego człowieka, który opuścił Ziemię - Stephen Walker
Literatura faktuRecenzje książek

Kosmiczny wyścig. Zdumiewająca historia pierwszego człowieka, który opuścił Ziemię – Stephen Walker

Kilkadziesiąt lat temu dwa supermocarstwa - USA i ZSRR stoczyły walkę, które z nich pierwsze wyśle człowieka w przestrzeń kosmiczną. Wówczas zwyciężyli Rosjanie, co poza kwestiami czysto propagandowymi, miało również znaczenie polityczne. W końcu "zimna wojna", a wraz z nią wyścig zbrojeń, trwała w najlepsze. Tę pasjonującą pogoń z czasem i przeciwnikiem opisuje Stephen Walker w książce "Kosmiczny wyścig. Zdumiewająca historia pierwszego człowieka, który opuścił ziemię". Przyznaję, że autor wykonał tytaniczną i niezwykle drobiazgową pracę. Efektem jego wysiłków jest blisko 500 - stronicowe opracowanie, które nadaje się na scenariusz filmu o pierwszym człowieku w kosmosie. Scenariusz oparty na faktach i materiałach źródłowych. Dość powiedzieć, że przebogata lista przypisów mieści się na ponad 50 stronach! Tu nie ma miejsca na fikcję, niedopowiedzenia czy tanie chwyty upiększające rzeczywistość.

■ Czytaj dalej »

Osada - Michal Śmielak
Recenzje książekSensacja i kryminał

Osada – Michal Śmielak

Zima stulecia, która na przełomie lat 1978 i 1979 sparaliżowała Polskę, stanowi tło najnowszej powieści Michała Śmielaka. Odcięta od świata i zasypana gęstym śniegiem karkonoska "Osada" staje się przerażająco niebezpiecznym miejscem. Miejscem, w którym spełniają się najmroczniejsze koszmary. Spokój mieszkańców wioski zakłóca morderstwo młodej dziewczyny. To jednak dopiero początek problemów, ponieważ z biegiem czasu okaże się, że sytuacja z trudnej przeistoczy się w beznadziejną...

■ Czytaj dalej »

Kombi. Słodkiego, miłego życia. Prawdziwa historia - Sławomir Łosowski, Wojciech Korzeniewski
Biografie i wspomnieniaRecenzje książek

Kombi. Słodkiego, miłego życia. Prawdziwa historia – Sławomir Łosowski, Wojciech Korzeniewski

"Kombi. Słodkiego, miłego życia. Prawdziwa historia" jest pozycją, która w przekrojowy sposób przedstawia losy jednego z najpopularniejszych zespołów lat 80. Można powiedzieć, że tak naprawdę mamy do czynienia z wywiadem - rzeką. Jedynym narratorem jest Sławomir Łosowski, wspierany przez dawnego menadżera grupy. Warto poznać tę historię, dzięki czemu zrozumiemy, że Kombi i Kombii to dwa zupełnie różne byty, które poza nazwą nie mają z sobą wiele wspólnego.

■ Czytaj dalej »

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać