Biografie i wspomnienia

Rubik. Fascynująca historia najbardziej znanej łamigłówki świata - Ernö Rubik
Biografie i wspomnieniaRecenzje książek

Rubik. Fascynująca historia najbardziej znanej łamigłówki świata – Ernö Rubik

Polecam książkę fanom kostki, choć nie jest to typowa sucha autobiografia, dużo tu rozważań psychologiczno-filozoficznych, ale dzięki temu można zrozumieć, dlaczego kostka Rubika się nie starzeje.

■ Czytaj dalej »

Giuseppe G. Mezzofanti. Biografia poligloty
Biografie i wspomnieniaRecenzje książek

Giuseppe G. Mezzofanti. Biografia poligloty – C. W. Russell

Kardynał Giuseppe G. Mezzofanti to niezwykle barwna i ciekawa postać. Gdyby żył w naszych czasach, pewnie byłby obiektem badań, a wszelkie media rozpisywałby by się na jego temat. Prawdopodobnie, przy naszych możliwościach zdobywania informacji, poznałby jeszcze więcej języków, kto wie? Zachęcam do przeczytania biografii tego nietuzinkowego człowieka, warto poznać największego poliglotę wszech czasów.

■ Czytaj dalej »

Koneserzy kolejnego dnia Artur Andrus, Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz
Biografie i wspomnieniaRecenzje książek

Koneserzy kolejnego dnia – Artur Andrus, Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz

“Koneserzy kolejnego dnia” nie stanowi klasycznej biografii i w tym tkwi jej największa siła. Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz są świetnymi rozmówcami, którzy mówią o sobie w sposób barwny i interesujący. Dodatkowym “smaczkiem” są zdjęcia, które zabawnymi komentarzami opatrzył Artur Andrus. To wszystko składa się na bardzo solidną książkę, która jest godnym podsumowaniem blisko 48 - letniej współpracy piosenkarki i jej nadwornego kompozytora.

■ Czytaj dalej »

Album Rodzinny. Wiersze i fotografie - Tomasz Jastrun
Biografie i wspomnieniaPoezjaRecenzje książek

Album Rodzinny. Wiersze i fotografie – Tomasz Jastrun

Co za niesamowita książka! Tomasz Jastrun: poeta, prozaik, felietonista, zasłużony działacz opozycyjny skomponował, bo chyba nie bardzo można powiedzieć, że napisał, niecodzienną historię swojej rodziny. Syn poety, eseisty, historyka literatury Mieczysława Jastruna oraz poetki, a także autorki książek dla dzieci Mieczysławy Buczkówny, zebrał w jednym tomie wiersze swojego ojca, mamy i swoje. Wiersze są przeplatane rodzinnymi zdjęciami okraszonymi krótkimi notkami z życia rodzinnego. Powstał z tego niecodzienny portret rodziny, w której każdy członek jest osobnym bytem, ma swoje myśli, poglądy, upodobania, każdy inaczej patrzy na świat.

■ Czytaj dalej »

Spowiedź Himmlera - Christopher Macht
Biografie i wspomnieniaRecenzje książek

Spowiedź Himmlera – Christopher Macht

Podczas czytania można dowiedzieć się wielu rzeczy. Moim zdaniem najbardziej interesującą jest to, jak abstrakcyjne i nielogiczne motywy kierowały Himmlerem. Jak ślepo wierzył w słuszność swojej sprawy, choć tak wiele krzywd zostało przez to wyrządzonych. Ale podczas rozmowy nie padały tylko pytania o obozy czy samą wojnę. Możemy dowiedzieć się jak szef SS piął się po szczeblach swojej kariery, jak został wychowany, w jakiej rodzinie, jakie utrzymywał stosunki seksualne czy np. doczekał się dzieci. Poznajemy go także od tej ludzkiej strony. Choć to tylko fasada.

■ Czytaj dalej »

Pianistka. Clara Schumann i muzyka miłości - Beate Rygiert
Biografie i wspomnieniaRecenzje książek

Pianistka. Clara Schumann i muzyka miłości – Beate Rygiert

„Pianistka” jest piękną opowieścią o niepospolitej kobiecie, która musiała długo walczyć o spełnienie się miłości i stale zabiegać o możliwość realizowania swoich ambicji. Clara Wieck jest uzdolnioną pianistką i kompozytorką. Od najmłodszych lat przyzwyczajoną do dyscypliny ćwiczeń na fortepianie i do świateł sal koncertowych. Nad jej karierą czuwa ojciec, Friedrick Wieck, również muzyk, a także nauczyciel. Jednocześnie zaś człowiek niesamowicie apodyktyczny, realizujący własne plany i ambicje bezwzględnie i stosujący rządy silnej ręki. Clarę traktuje instrumentalnie, bez uczucia, niczym drogocenny fortepian, o który należy dbać, by wydawał czysty dźwięk.

■ Czytaj dalej »

Znani i (nie)zapomniani. Szukamy ciągu dalszego - Tomasz Gawiński
Biografie i wspomnieniaRecenzje książek

Znani i (nie)zapomniani. Szukamy ciągu dalszego – Tomasz Gawiński

Książka “Znani i (nie)zapomniani. Szukamy ciągu dalszego” przybliżyła mi losy osób, które znam i lubię, jak również pomogła mi odkryć nieznane wcześniej postacie. Każdy rozdział to kolejna, niepowiązana z wcześniejszą, opowieść. To sprawiło, że mój poziom zaciekawienia utrzymywał się w zasadzie na niezmiennym poziomie. Z kolei syntetyczna forma sprawia, że jest to pozycja bardzo przystępna w odbiorze. Do tego doskonale wywiązuje się ze swojej roli, tj. przedstawia dalsze losy swoich bohaterów, dzięki czemu dowiadujemy się, że ich ciąg dalszy (choć niekoniecznie w świetle jupiterów) nastąpił.

■ Czytaj dalej »

Luźne kartki z adwokaturą w tle - Wojtek Kowalski
Biografie i wspomnieniaRecenzje książek

Luźne kartki z adwokaturą w tle – Wojtek Kowalski

Wojtek Kowalski jest adwokatem, adwokatem był jego dziadek, ojciec i jest jego syn. W książce „Luźne kartki z adwokaturą w tle” autor przedstawia swoje przemyślenia na temat zawodu adwokata, który został mu przekazany niejako w genach, od wczesnego dzieciństwa rozwinęła się w nim fascynacja tym zawodem, a autorytety i dobre wzorce wyniesione z domu sprawiły, że nie zastanawiał się nigdy, czy mógłby robić w życiu coś innego. „Co jest nieuniknione, wydarzyć się musi”

■ Czytaj dalej »

Urszula. Autobiografia - Urszula Kasprzak, Ewa Anna Baryłkiewicz
Biografie i wspomnieniaRecenzje książek

Urszula. Autobiografia – Urszula Kasprzak, Ewa Anna Baryłkiewicz

„Urszula. Autobiografia” to wartka opowieść jednej z najpopularniejszych polskich piosenkarek. Każdej dekadzie życia wokalistki poświęcono jeden rozdział jej książki, z których wyłania się portret kobiety spełnionej, mającej swoje wartości i wytrwale podążającej swoją („białą”) drogą. Po lekturze dochodzę do wniosku, że jest ona adresowana do piękniejszej płci, niekoniecznie nawet zaznajomionej z twórczością piosenkarki. Podejrzewam, że do nich najbardziej przemówią osobiste, pełne emocji i sentymentalizmu kolejne strony rozmowy Urszuli z Ewą Anną Baryłkiewicz.

■ Czytaj dalej »

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać