Prawdziwe historie

Literatura oparta na faktach, przedstawiająca prawdziwe wydarzenia, prawdziwych ludzi oraz ich dramaty. Książki z kategorii „Prawdziwe historie” nie zawsze są łatwą lekturą, jednak za każdym razem pozwalają nam zobaczyć na rzeczywistość i życie oczami drugiej osoby.

Szczęście we troje - Marzena Juraczko
Prawdziwe historieRecenzje książek

Szczęście we troje – Marzena Juraczko

„Szczęście we troje. Rozmowy z małżeństwami” to ciekawa książka dla wszystkich, którzy chcą poznać życie małżonków, żyjących na co dzień Bogiem. Wiara jest ich siłą. Nie jest jednak magicznym talizmanem, chroniącym przed złem tego świata. Polecam lekturę, będącą kontynuacją cyklu rozmów Marzeny Juraczko o powołaniach.

■ Czytaj dalej »

Zakazana miłość - Franciszek Szczęsny
Powieści historycznePrawdziwe historieRecenzje książek

Zakazana miłość – Franciszek Szczęsny

Książkę polecam osobom kochającym genealogię i śledzącym losy własnej rodziny jako inspirację, osobom z zacięciem historycznym jako uzupełnienie wiedzy oraz wszystkim lubiącym powieści historyczne, powieści oparte na faktach, reportaże i powieści obyczajowe, bo książka ta jest idealną mieszanką tych gatunków literackich.

■ Czytaj dalej »

Mocna więź - Magdalena Majcher
Literatura obyczajowaPrawdziwe historieRecenzje książek

Mocna więź – Magdalena Majcher

"Mocna więź" jest niezwykła, wstrząsająca i opowiedziana z czułością. Autorka przedstawia w niezwykle poruszający sposób rodzącą się więź między mamą i córką od momentu porodu. To nie tylko opowieść o zaginionej dziewczynie, ale przede wszystkim o zrozpaczonej matce, której bólu raczej nie potrafię sobie wyobrazić. Książka opisuje prawdziwy dramat prawdziwych ludzi. Dramat, który trwa po dziś dzień.

■ Czytaj dalej »

Ratownik - Tomasz Mitra
Literatura faktuPrawdziwe historieRecenzje książek

Ratownik – Tomasz Mitra

Mamy głównego bohatera, ratownika z wieloletnim stażem, świadczącego usługi odraczania śmierci, jak sam twierdzi. Już dawno pozbył się złudzeń. Nie istnieje samo dobro ani samo zło, ludzie są różni, ale każdy ma prawo do dobrego ratownika. Nasz bohater procedury pierwszej pomocy ma w małym palcu, zna wszystkie dogłębnie, teoretycznie i praktycznie, te legalne i nielegalne. Mówi, iż bezsilność wobec śmierci jest oczywista, ale wkurza się na niesprawiedliwości spotykające dzieci i przewlekle chorych. Jest tu mieszanka wszystkich możliwych szpitalnych narracji w pesymistycznej soczewce.

■ Czytaj dalej »

Z dziennika Pani Pe - Lidia Pernak
Prawdziwe historieRecenzje książek

Z dziennika Pani Pe – Lidia Pernak

„Z dziennika Pani Pe” bazuje na autentycznych zapiskach nauczycielki - książka jest zbiorem opowiastek z życia w szkole. Jeśli ktoś zna szkołę tylko z punktu widzenia rodzica, lub ucznia (gdy uczniem był kilka lub więcej lat temu), to czytając tę książkę, pozna szkołę z całkiem innej perspektywy. Lidia Pernak jest pełna dystansu wobec siebie. Nie jest dla niej problemem żartowanie z siebie czy z uczniów. Dowcipu zaś jest w lekturze mnóstwo, a sama książka jest rewelacyjna.

■ Czytaj dalej »

#Nie bałam się o tym rozmawiać. Historie bez retuszu - Joanna Przetakiewicz
Prawdziwe historieRecenzje książek

#Nie bałam się o tym rozmawiać. Historie bez retuszu – Joanna Przetakiewicz

Joanna Przetakiewicz stworzyła niezwykle poruszającą publikację, w której kilka kobiet (w tym ona) opowiedziały swoje historie, bez retuszu. Są to bardzo odważne opowieści, dotyczące przemocy domowej, seksualnej agresji, poniżenia czy upodlenia ze strony najbliższych, które były często starannie ukrywane i dopiero po raz pierwszy wyszły na światło dzienne. 10 kobiet, 10 historii, a wszystkie opowiedziane prosto i bez zbędnego upiększania.

■ Czytaj dalej »

Zielone piekło - Raymond Maufrais
Prawdziwe historieRecenzje książekTurystyka i podróże

Zielone piekło – Raymond Maufrais

Po książkę „Zielone piekło” sięgnęłam bardzo chętnie z kilku powodów. Jest to książka podróżnicza, opisująca głębię dżungli amazońskiej, i już to wystarczyło, by mnie zainteresować. Polski tytuł zwiastuje coś o wiele groźniejszego, niż oryginał mógłby sugerować, dosłowne tłumaczenie oryginalnego tytułu znaczyłoby bowiem „Przygody w Mato Grosso”. Prawda jest jednak taka, że „Zielone piekło” odzwierciedla nieco lepiej rzeczywistość opisywaną przez Autora. Książkę stanowią autentyczne zapiski z pamiętnika Raymonda Maufrais - francuskiego podróżnika, który zaginął w Amazońskiej dżungli. Choć jego ciało nigdy nie zostało odnalezione, został uznany za zmarłego w roku 1950, gdy jego ostatni porzucony obóz i pamiętnik zostały odnalezione przez inną wyprawę

■ Czytaj dalej »

Pamiętnik więzienny - Artur Ligęska
Prawdziwe historieRecenzje książek

Pamiętnik więzienny – Artur Ligęska

“Pamiętnik więzienny” to historia, która nie powinna była się wydarzyć. Wstrząsająca opowieść Artura Ligęski trzyma w niepewności do ostatnich stron i skłania do docenienia tego, co mamy. To także akt odwagi. Może jest też swego rodzaju spowiedzią lub czymś na kształt katharsis połączonego z autoterapią? Jakby nie było, jestem zaskoczony, jak wiele cierpienia może przetrwać człowiek. Dzięki Bogu.

■ Czytaj dalej »

Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat - Elisabeth Revol
Biografie i wspomnieniaPrawdziwe historieRecenzje książek

Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat – Élisabeth Revol

Dyskusje na temat wyprawy Revol i Mackiewicza na Nanga Parbat nie ustaną, ale wydaje mi się, że „Przeżyć. Moja tragedia na Naga Parbat” to ważna i potrzebna książka. Jest świadectwem Élisabeth Revol. Tej, która widziała spełnienie największego marzenia Tomka Mackiewicza, a zarazem i jego brutalne, nagłe i niesprawiedliwie odejście.

■ Czytaj dalej »

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać