#Nie bałam się o tym rozmawiać. Historie bez retuszu - Joanna Przetakiewicz - Recenzje książek z każdej półki
Prawdziwe historie

#Nie bałam się o tym rozmawiać. Historie bez retuszu – Joanna Przetakiewicz

#Nie bałam się o tym rozmawiać. Historie bez retuszu - Joanna Przetakiewicz

#Nie bałam się o tym rozmawiać. Historie bez retuszu
Joanna Przetakiewicz

Nie wiem, czy słyszeliście kiedykolwiek o ruchu Era Nowych Kobiet, ja dowiedziałam się o jego istnieniu, dopiero gdy w moje ręce trafiła książka „#Nie bałam się o tym rozmawiać. Historie bez retuszu”. Myślę, że naprawdę warto poznać ten ruch oraz sięgnąć po książkę Joanny Przetakiewicz. Poniżej przedstawiam kilka najważniejszych informacji o ruchu:

„Era Nowych Kobiet to najdynamiczniej rozwijający się ruch społeczny w Polsce.

Od listopada 2018 r. łączy Polki w silną strukturę grupy wsparcia i rozwoju. Ruch liczy obecnie 500 000 członkiń. W ramach jego struktury działa w Polsce i na świecie 130 liderek regionalnych. Strona ENK notuje 30 milionów wyświetleń on-line miesięcznie.

Misją Ery Nowych Kobiet jest edukacja i inspirowanie do transformacji osobistej i zawodowej, które mają pomóc w budowaniu poczucia własnej wartości i akceptacji, trwałych relacji, niezależności finansowej i poczucia szczęścia”

Założycielka ruchu, Joanna Przetakiewicz, stworzyła niezwykle poruszającą publikację, w której kilka kobiet (w tym ona) opowiedziały swoje historie, bez retuszu. Są to bardzo odważne opowieści, często starannie ukrywane do tej pory, po raz pierwszy wyszły na światło dzienne. Bohaterki: Joanna, Agnieszka, Beata, Elżbieta, Innocenta, Izabela, Karolina, Klaudia, Magda oraz Magdalena zostały bardzo ciężko doświadczone przez los. Doświadczyły przemocy domowej, seksualnej agresji, poniżenia, upodlenia ze strony najbliższych.

Beata – z patologicznej rodziny trafiła do domu dziecka, a potem prosto w patologiczny, pełen przemocy związek. Przez wiele lat tkwiła w takiej sytuacji, zastraszona, brnęła dalej w taki życie, dzień za dniem. Bała się, że sama sobie nie poradzi, że nie ma już dla niej żadnego ratunku, aż w końcu postanowiła zakończyć, ten straszy okres i zacząć lepsze życie.

Innocenta – zmierzyła się ze stratą dwóch firm, zaufania bliskich jej osób, hejtem z każdej strony, a jakby tego wszystkiego było mało, guzem mózgu. Jednak nie poddała się, odbudowuje świat, który zwalił jej się na głowę, powoli spłaca długi, a dodatkowo pomaga chorym na raka znaleźć pomoc, odpowiednie leczenie.

Karolina – posiadała wielkie pragnienie bycia matką, jednak naturalne sposoby zawodziły. W końcu zdecydowali się z mężem na metodę in vitro. Kobieta opowiedziała w swojej historii o niepewności, frustracji, bólu fizycznym jakiego doświadczyła, aby urodzić upragnioną córeczkę. Karolina szczerze opowiada, z czym przyszło jej się mierzyć podczas leczenia.

#Nie bałam się o tym rozmawiać. Historie bez retuszu - Joanna Przetakiewicz

10 kobiet, 10 historii, a wszystkie opowiedziane prosto, bez retuszu i zbędnego upiększania. Bohaterki poszczególnych opowiadań są prawdziwymi wojowniczkami, potrafiły wziąć życie w swoje ręce, zawalczyć o siebie i wyrwać się z sytuacji, która mogłoby się wydawać, bez wyjścia. Pokazały tym samym, że można i trzeba walczyć o siebie, nieważne jak beznadziejne i bez wyjścia wydają się nam okoliczności.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że każda z historii jest na końcu opatrzona komentarzem, swojego rodzaju podsumowaniem ekspertki – Marty Niedźwieckiej, pani psycholog, life&sex coach‘a – która swoim fachowym okiem podkreśla, czego uczy nas dana historia.

Myślę, że największą zaletą historii zebranych w książce jest ich autentyczność oraz to, że dotyczą różnych kobiet, pochodzących z różnych środowisk, posiadających odmienne statusy społeczne czy majątkowe. Uświadamia nam to, że bez względu na wszystko, zło czai się wszędzie i może się z nim mierzyć każda z nas. Nawet z pozoru, idealna kobieta, żona, matka, może w głębi serca, albo za zamkniętymi drzwiami pięknego domu przeżywać koszmar. Warto jest takie rzeczy dostrzegać i w miarę możliwości reagować. Nawet zwykła rozmowa może pomóc, zachęcić drugą osobę do podjęcia działania. Czasami niewiele trzeba, nawet mały impuls, potrafi coś w człowieku przełamać i wzniecić energię potrzebną do działania.
Autorka podsumowuje książkę następująco:

„Moje bohaterki opowiedziały o swoich losach w przekonaniu, że w ten sposób pomogą tym, które nie mogę zebrać się na odwagę, aby zaryzykować i zmienić swoje życie. Bardzo im za to dziękuję. Podziwiam je i wierze, że dla wielu kobiet staną się źródłem inspiracji”.

Informacje o książce:
Tytuł: #Nie bałam się o tym rozmawiać. Historie bez retuszu
Tytuł oryginału: #Nie bałam się o tym rozmawiać. Historie bez retuszu
Autor: Joanna Przetakiewicz
ISBN: 9788380919259
Wydawca: Ringier Axel Springer
Rok: 2020

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Testy koronawirus Lublin

Skip to content