Powieści i opowiadania

Małe życie - Hanya Yanagihara
Powieści i opowiadaniaRecenzje książek

Małe życie – Hanya Yanagihara

„Małe życie” opisuje codzienne problemy, z jakim przychodzi się mierzyć młodym mężczyznom, ich relacje z otoczeniem, kobietami, między sobą. Pokazuje nam problemy dnia codziennego, które rzadko poruszane są w powieściach. Ukazane jest wiele trudnych tematów: samookaleczenia, przemoc, trudne dzieciństwo. Jak sami widzicie tematyka naprawdę wymagająca i ciężka do przekazania drugiemu czytelnikowi.

■ Czytaj dalej »

Pogięte bajki. Ostatnie zlecenie - Marcin Pełka
Powieści i opowiadaniaRecenzje książek

Pogięte bajki. Ostatnie zlecenie – Marcin Pełka

Czytając przedostatnią odsłonę “Pogiętych bajek”, czyli “Spokój Grabarza”, myślałam, że to ostatnia odsłona wariacji na temat dzieł popkultury dla dorosłych. Mam słabość do wszelakich retellingów, więc i po trzecią część bajek dla dorosłych Marcina Pełki zdecydowałam się sięgnąć. Szczególnie że poprzednie tomiki dość przyjemnie zapisały się w mojej pamięci.

■ Czytaj dalej »

Wenus na wygnaniu - Piotr Paluch
Powieści i opowiadaniaRecenzje książek

Wenus na wygnaniu – Piotr Paluch

Książka „Wenus na wygnaniu” jest czymś, co trudno opisać. Te ponad czterysta stron to jednocześnie monolog wewnętrzny i zewnętrzny, ale także rozmowa z obcym w przedziale pociągu. Całość to tak naprawdę uzewnętrznienie się bohaterki, która ma w sobie wiele emocji i negatywnych doświadczeń. Ta książka to opowieść o życiu, o jakie trudnościach niesie.

■ Czytaj dalej »

Dwa razy czerwiec - Martin Kohan
Literatura pięknaPowieści i opowiadaniaRecenzje książek

Dwa razy czerwiec – Martin Kohan

„Dwa razy czerwiec” to świetnie napisany rozrachunek z oprawczym systemem w Argentynie. Po przeczytaniu nie ma się ochoty nic dodać. Wszystko zostało powiedziane i można tylko pogrążyć się w ciszy i zgasić światło. Gorąco polecam tę powieść miłośnikom intelektualnych potyczek słownych oraz osobom, które chcą poznać wycinek historii współczesnej Argentyny.

■ Czytaj dalej »

Słoneczna strona księżyca - Aleksandra Grabowska-Szych
Powieści i opowiadaniaRecenzje książek

Słoneczna strona księżyca – Aleksandra Grabowska-Szych

Przeczytałam „Słoneczną stronę księżyca” jednym tchem i cały czas się uśmiecham na wspomnienie tej książki. Dawno nie czytałam nic tak pogodnego i poprawiającego nastrój. Autorka opowiada o życiu zwyczajnej dziewczynki, dziewczyny, później dorosłej kobiety. Na każdym etapie życia w życia są piękne chwile, pełne radości, przyjemności, szaleństwa, równolegle ze smutkiem, bólem, cierpieniem, czy śmiercią i tylko od nas zależy, jakie wnioski wyciągniemy z niepowodzeń i przeciwieństw losu, czy potrafimy odnaleźć się wśród zawirowań życia i otaczającego świata. Bohaterka powieści od małego umiała chłonąć życia pełnymi haustami...

■ Czytaj dalej »

Nawia. Szamanki / Szeptuchy / Demony - Opowiadania zbiorowe
Powieści i opowiadaniaRecenzje książek

Nawia. Szamanki / Szeptuchy / Demony – Opracowanie zbiorowe

„Nawia. Szamanki. Szeptuchy. Demony” to zbiór opowieści o mitologii słowiańskiej, który powoduje w nas niemożliwie ogromną nostalgię i tęsknotę za naszymi korzeniami. Książka naprawdę jest godna polecenia, każdej osobie, bez wyjątku. Szczególnie jeśli ktoś związany jest bardzo z miejscem, w którym mieszka i celebruje swoją spuściznę. Mnie „Nawia...” urzekła swoją prostotą, ale i pięknem, bo tego nie można jej odmówić. Zaczynając od okładki, kończąc na opowiadaniach, ona po prostu jest piękna. Ta poetyckość skradła moje serce. I myślę, że nie raz sięgnę po nią, aby odświeżyć sobie historie w niej zawarte. Przeczytajcie ją jeśli macie możliwość. Naprawdę warto.

■ Czytaj dalej »

Ciemność - Paul Kawczak
Literatura pięknaPowieści i opowiadaniaRecenzje książek

Ciemność – Paul Kawczak

Książka Paula Kawczaka obnaża ciemną, okrutną, chorą stronę ludzkiej natury i pokazuje nam słabego człowieka, niepotrafiącego stawić jej oporu. To prawdziwa sztuka stworzyć tak lepką, gęstą i duszną atmosferę, którą można by wręcz kroić nożem. Język powieści, sensualny, nasycony erotyką, czasem wręcz orgiastyczny, pełen zduszonych, uwięzionych tuż pod skórą gwałtownych emocji, pożądliwości, pragnień, na długo w nas zapada i niepokoi.

■ Czytaj dalej »

Bistari. Tryptyk Himalajski - Sławomir Matczak
Powieści i opowiadaniaRecenzje książek

Bistari. Tryptyk Himalajski – Sławomir Matczak

To nie jest zero-jedynkowa książka dla miłośników gór. Bo to nie jest książka o górach. To jest refleksyjna historia z górami w tle. Jest tu pewne nie zawsze dookreślone piękno zastanych sytuacji, spotkań, krajobrazów, doświadczeń. Jest i pewna opowieść snująca się niczym smużki dymu z indiańskiej fajki. Ale jest też odczyn filozoficzny i forma narracji, które rzucają się cieniem na całość. I jest tu w tym wszystkim pewien zgrzyt...który pozostawiam do samodzielnej oceny czytelnika.

■ Czytaj dalej »

Było i nie było - Ryszard Marian Mrozek
Powieści i opowiadaniaRecenzje książek

Było i nie było – Ryszard Marian Mrozek

“Było i nie było” jest książką, w której historie z życia wzięte przeplatają się z fikcją literacką - stąd tytuł. Całość nie tworzy ciągu przyczynowo - skutkowego, ale zupełnie mi to nie przeszkadzało. Wręcz przeciwnie - kolejne rozdziały były dla mnie swego rodzaju niespodzianką, choć na początku spodziewałem się, że będzie to powieść autobiograficzna. Rozpoczyna się bowiem od jakże ciekawych wspomnień z dzieciństwa jej autora...

■ Czytaj dalej »

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać