Literatura obca

Wspomnienia przyszłości - Siri Hustvedt
Literatura obcaLiteratura pięknaRecenzje książek

Wspomnienia przyszłości – Siri Hustvedt

Kiedy tylko zobaczyłam opis “Wspomnień z przyszłości”, wiedziałam, że ta powieść przypadnie mi do gustu. Uwielbiam powieści o kobietach. Książka Siri Hustvedt to bardzo przemyślana podróż ku przeszłości. W dodatku bez wyraźnie zarysowanego celu, ale tutaj ważniejsza jest sama podróż niż jej cel...

■ Czytaj dalej »

Snowflake - Louise Nealon
Literatura obcaLiteratura pięknaRecenzje książek

Snowflake – Louise Nealon

Po raz pierwszy, odkąd czytać zaczęłam mam trudność z opisaniem książki. Biłam się z myślami, wciąż niewiele wniosków mam. Wysnuć mi się udało, iż albo coś mi tutaj umknęło, albo Louise Nealon miała świetną ideę, lecz brak pomysłu na jej przedstawienie. Jako fanka historii z rozpoczęciem i zakończeniem, z meritum i dobitnym przesłaniem ukazanym w akcji, po lekturze “Snowflake” znudzenie miesza się u mnie z dezorientacją.

■ Czytaj dalej »

Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę - Ocean Vuong
Literatura obcaLiteratura pięknaRecenzje książek

Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę – Ocean Vuong

Powieść jest formą bardzo prywatnego, emocjonalnego listu syna do matki, która co najciekawsze nie potrafi czytać, więc nigdy nie pozna tego, co zostało w nim zawarte. Dzięki temu autor daje sobie przyzwolenie na szczerość, taką najbardziej brutalną i bezwzględną. Nie ukrywa niczego, nie pozostawia niedomówień opisując swoje traumatyczne przeżycia w przejmujący sposób. Czytając niektóre fragmenty samemu odczuwa się ból zwłaszcza, że nie jest to fikcja literacka...

■ Czytaj dalej »

Rozmowy z przyjaciółmi - Sally Rooney
Literatura obcaLiteratura pięknaRecenzje książek

Rozmowy z przyjaciółmi – Sally Rooney

„Rozmowy z przyjaciółmi” to wciągająca pozycja i tak samo szargająca nerwy. Będziecie pomstować na jej bohaterów i kręcić z zażenowania głową, a to wszystko dlatego, że takie problemy ma większość z nas. Jeżeli na świecie istnieją zdrowi na umyśle ludzie, czyli tzw. normalni ludzie to jest ich niewielu, a skoro jest ich niewielu, to tworzą oni anomalie, co znaczy że też są nienormalni, chociaż w innym aspekcie. Każdy ma jakieś demony i jakieś trudności, tylko jedni to wypierają a inni idealnie ukrywają. Sally Rooney stworzyła historię o prawdziwym świecie, z prawdziwymi postaciami i prawdziwymi konkluzjami, a także prawdziwymi emocjami, w oryginalnym stylu. W pewnym sensie spisała karykaturę tego, co w naszych umysłach jest „światem”, a która jest prawdą o tym, jak ten nasz światek wygląda.

■ Czytaj dalej »

Wegetarianka - Han Kang
Literatura obcaLiteratura pięknaRecenzje książek

Wegetarianka – Han Kang

„Wegetarianka” to powieść ważna i aktualna w każdym czasie i miejscu. Porusza bowiem uniwersalny i egzystencjalny problem ludzkiej tożsamości i samostanowienia oraz zakresu i okoliczności, w jakich możemy w nie ingerować. Miejscem akcji powieści jest współczesny Seul. Korea Południowa znana jest ze swojego szybkiego i wszechstronnego rozwoju, w tym technologicznego. Jak też z głębokiego zaangażowania jej mieszkańców w pracę zawodową, co nie pozostaje bez wpływu na ich życie rodzinne. To kraj ludzi samotnych i wyalienowanych. Jedno z wielu takich społeczeństw wśród państw rozwiniętych na świecie.

■ Czytaj dalej »

Las z wełny i stali - Natsu Miyashita
Literatura obcaPowieści i opowiadaniaRecenzje książek

Las z wełny i stali – Natsu Miyashita

Polecam „Las z wełny i stali” osobom, które lubią książki refleksyjne, zmuszające do myślenia, w których akcja toczy się leniwie, jednak naładowane są ogromną dawką emocji. Do tego dochodzi rewelacyjna okładka. Niesamowicie aksamitna i przyjemna w dotyku, jest dobrym odzwierciedleniem zawartości książki.

■ Czytaj dalej »

Malarz świata ułudy - Kazuo Ishiguro
Literatura obcaLiteratura pięknaRecenzje książek

Malarz świata ułudy – Kazuo Ishiguro

„Malarz świata ułudy” jest bardzo malowniczą i niespieszną powieścią, typową dla japońskich narracji. Tu nie ma setek dialogów o niczym i small talk’ów. Nie ma kilkudziesięciu postaci, wartkiej akcji przygodowej czy kryminalnej. Nikt do nikogo nie strzela, ani nie poszukuje skarbów. Jest za to sporo opisów wyjątkowych chwil w życiu człowieka i jego najbliższej rodziny czy ludzkich emocji schowanych przed zewnętrznym światem. Znajdziemy opowieść o tym jak trudno jest budować długotrwałe relacje z przyjaciółmi. Znajdziemy się w japońskich ogrodach o niepowtarzalnej przyrodzie i domach, pozbawionych nadmiaru rzeczy czy przepychu.

■ Czytaj dalej »

Pierwsza osoba liczby pojedynczej - Haruki Murakami
Literatura obcaRecenzje książek

Pierwsza osoba liczby pojedynczej – Haruki Murakami

Listopadowe jesienne wieczory to z pewnością bardzo dobry czas ku temu, aby sięgnąć po nieco mniej oczywistą lekturę. Niekoniecznie kolejny kryminał czy głośny thriller. W tym miejscu przychodzi nam z pomocą wydawnictwo Muza, której nakładem ukazała się najnowsza książka Haruki Murakamiego pod tytułem „Pierwsza osoba liczby pojedynczej”. Jest to zbiór ośmiu krótkich opowiadań, liczących łącznie nieco ponad dwieście dwadzieścia stron, w którym poznamy charakterystyczny styl i język autora...

■ Czytaj dalej »

Recenzja książki Kociarz - Kristen Roupenian
Literatura obcaRecenzje książek

Kociarz – Kristen Roupenian

Mogę z pełnym przekonaniem stwierdzić, że autorce udaje się wprowadzić czytelnika w zakłopotanie, wywołać u niego szok i niedowierzanie z powodu tego, co właśnie czyta. Jeśli sięgniecie po ten zbiór opowiadań, to zrozumiecie co mam na myśli pisząc, że są one dziwne. Dziwne opowiadania o dziwnych ludziach żyjących w dziwnym świecie – tak bym podsumował „Kociarza”.

■ Czytaj dalej »

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać