Literatura obca

Malarz świata ułudy – Kazuo Ishiguro

Malarz świata ułudy - Kazuo Ishiguro

Malarz świata ułudy
Kazuo Ishiguro

Zobaczyłam tę książkę w księgarni i serce mi zabiło. Nagroda Nobla 2017? Nie pamiętam tego nazwiska, chyba coś mi umknęło. Nobliści tacy jak John Coetzee, Alice Munro czy Olga Tokarczuk byli mi znani nim dostali nagrodę, a tu totalna zagadka. Z pomocą przychodzi mi oczywiście Internet. Kazuo Ishiguro urodził się w Japonii, jednak od małego mieszka w Wielkiej Brytanii. Jego najbardziej znana powieść „Okruchy dnia” została nagrodzona i zekranizowana, a główną rolę zagrał Anthony Hopkins. Napisał zaledwie 8 książek w ciągu ostatnich 40 lat. Ten autor zdecydowanie ceni nie ilość, ale jakość powstających dzieł.

Kocham Japonię i pociąga mnie jej wyspiarska egzotyka, ludzka powściągliwość, patriarchalna tradycja i monokultura. Społeczeństwo ponad jednostką jest dla mnie zagadką, którą chcę rozwikłać za każdym razem, kiedy tylko nadarzy się okazja. Ciekawe czy uda się tym razem.

Malarz świata ułudy” jest bardzo malowniczą i niespieszną powieścią, typową dla japońskich narracji. Tu nie ma setek dialogów o niczym i small talk’ów. Nie ma kilkudziesięciu postaci, wartkiej akcji przygodowej czy kryminalnej. Nikt do nikogo nie strzela, ani nie poszukuje skarbów. Jest za to sporo opisów wyjątkowych chwil w życiu człowieka i jego najbliższej rodziny czy ludzkich emocji schowanych przed zewnętrznym światem. Znajdziemy opowieść o tym jak trudno jest budować długotrwałe relacje z przyjaciółmi. Znajdziemy się w japońskich ogrodach o niepowtarzalnej przyrodzie i domach, pozbawionych nadmiaru rzeczy czy przepychu.

Powieść toczy się w powojennej Japonii, a tytułowy bohater Masuji Ono wspomina lata swojej młodości i aktywności zawodowej oraz czasy wojny. Jest utalentowanym i poważanym malarzem, musi jednak rozliczyć swoje życiowe decyzje oraz wybory. Wspomina naukę tworzenia obrazów u kolejnych mistrzów i to, czego się u nich nauczył. To jak rosły w nim decyzje o konieczności zmiany mistrza i jakie to było trudne. Opowiada o wspólnych wielogodzinnych kolacjach z klientami. W powieści poznamy też kilku przyjaciół mistrza Ono, tych których wspierał i takich z którymi relacje były trudne. Przekonamy się także, że istnieją stałe punkty odniesienia w życiu każdego z nas. U naszego bohatera to lokal pani Kawakami, a ich istnienie jest powiązane. Wspomnienia Masuji Ono rodzą się rok po roku w tym barze, a przetrwanie tego lokalu zależy od lojalności klientów.

W życiu Matsui Ono najważniejsze jednak są córki Setsuko i Noriko. Poznamy relacje pełne szacunku i powściągliwości, poczujemy jak naturalne w Japonii jest ważenie każdego słowa przez ojca w rozmowie z córkami. Zadziwi nas skromność i spolegliwość córek, które muszą wywrzeć presję na ojcu. To jak delikatnie tego dokonują. Poszukując męża dla córki Noriko, Masuji Ono wyraża zgodę na prześwietlenie reputacji własnej i swojej rodziny. Co może odkryć detektyw wynajęty przez rodzinę potencjalnego męża? Czego obawia się Masuji Ono oraz jego córki Setsuko i Noriko? Czy dojdzie do zaręczyn?

Kazuo Ishiguro maluje przepiękny świat wokół nas. Nie jest to świat pozbawiony trudności i wyzwań, ale autor wciąga delikatnie każdego z nas w ten stały rytm młodości, dojrzewania, doskonalenia warsztatu zawodowego, budowania rodziny, dbania o dzieci i troszczenia się o ich przyszłość. W tej książce społeczeństwo nie staje ponad jednostką, przypatrujemy się natomiast dokładnie temu, jak budują się nasze wspomnienia.

Świat biegnie do przodu, napędza zmiany wokół nas, ale czy my nadążamy za zmieniającą się rzeczywistością? Jak sobie z tym radzimy? Czy tęsknimy za starymi czasami? Czy wypieramy zmiany zachodzące wokół nas czy się z nimi godzimy? Jak postrzegamy swoje życie z perspektywy osoby dojrzałej, która wiele w życiu dokonała ale też nie uniknęła błędów?

Coraz więcej osób wokół zachwyca się trendem slow life. Dla mnie właśnie Japonia i japoński sposób życia to esencja powolności, smakowania jego piękna i całkowite zanurzenie w prostym cyklu życiowym narodziny – wewnętrzny proces przemiany dojrzewającego człowieka – śmierć. Każdy, kto chce lepiej zrozumieć powolne życie, poznać siebie, uwierzyć w piękno otaczającego świata powinien przeczytać tę książkę, ale tak powoli i z namaszczeniem.

Informacje o książce:
Tytuł: Malarz świata ułudy
Tytuł oryginału: An artist of the floating world
Autor: Kazuo Ishiguro
ISBN: 9788381250900
Wydawca: Albatros
Rok: 2017

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać