Nic się nie dzieje - Kathryn Nicolai - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Poradniki

Nic się nie dzieje – Kathryn Nicolai

Nic się nie dzieje - Kathryn Nicolai

Nic się nie dzieje
Kathryn Nicolai

W dzisiejszym świecie, kiedy to jesteśmy coraz bardziej zabiegani, mamy coraz więcej na głowie, niekiedy multum problemów, taka sprawa, jak zdrowy i dobry sen schodzi na dalszy plan. Dopiero gdy nie dajemy już rady, sprawy bieżące zaczynają powoli przerastać nasze siły, zaczynamy się zastanawiać, o chodzi, dlaczego jesteśmy zmęczeni. Zauważamy wtedy, że nasz sen nie jest efektywny, ciężko nam zasnąć, budzimy się w nocy, a następnie wstajemy niewyspani. Myślę, że jest to dobry moment, aby zatrzymać się chwilę, i zastanowić jak możemy poprawić jakość naszego snu. Tutaj z pomocą przychodzi nam twórczyni podcastu Nothing Much Happens oraz autorka książki „Nic się nie dzieje” – Kathryn Nicolai. Na początku swojego poradnika autorka zwraca nam uwagę, co może być przyczyną problemów ze snem.

„Jednym z powodów, dla których w obecnych czasach często mamy problemy z przejściem z trybu pracy w tryb snu, jest to, że zabieramy ze sobą pracę do łóżka. Odpowiadamy na e-maile, obsesyjnie przeglądamy media społecznościowe, piszemy i wysyłamy SMS-y, tuż przed tym, jak próbujemy zasnąć. Nic dziwnego, że umysł opiera się tym staraniom albo budzi nas o trzeciej nad ranem, by spróbować rozwiązać jakiś problem, nad którym główkowaliśmy się tuż przed snem. Dla naszych mózgów to jest tak, jakbyśmy nadal pracowali. Musimy zamknąć nasz dzień, by zasygnalizować mózgowi, że praca na jakiś czas się skończyła”.

Nic się nie dzieje - Kathryn Nicolai

W dalszej części Kathryn doradza nam, aby wyrobić sobie lepsze nawyki związane ze snem. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby w miarę możliwości zostawić wszystkie urządzenia poza sypialnią, albo jeśli nie ma takiej możliwości to chociaż na 30 minut przed snem odłożyć sprzęt. Dobrze też jest wprowadzić jakiś rytuał przed snem, może to być wypicie herbatki ziołowej czy chociaż nawet umycie zębów, chodzi tutaj o to, że należy zasygnalizować naszemu organizmowi, że zbliża się pora snu. Po wykonaniu naszego rytuału należy położyć się wygodnie w łóżku, rozluźnić i zacząć główne przygotowania do snu i zacząć tworzyć przestrzeń naszemu umysłowi, aby mógł on odpocząć. W tym miejscu warto sięgnąć, po jakąś wyciszającą lekturę. Niech to nie będzie bardzo wciągająca książka, której nie da się odłożyć po kilkunastu minutach, ale spokojne opowiadanie, które nas wyciszy. Takie właśnie opowiadania przygotowała dla nas autorka. Są one takim wyciszaczem, który pozwala nam się uspokoić. Opowieści są bardzo proste, niewiele się w nich dzieje i to właśnie sprawia, że pozwalają naszemu umysłowi zwolnić i przestać przetwarzać setki danych. Podczas lektury należy pamiętać, aby czytać poszczególne opowiadania z uwagą. Zwracać uwagę na szczegóły, wczuwać się w drobne elementy, detale. Czasami nawet warto przeczytać dane opowiadanie dwa razy, tak by zapamiętać, jak najwięcej szczegółów. Później, kiedy już powieki zaczną na opadać, poczujemy się senni, odłóżmy książkę na bok, odetchnijmy głęboko i postarajmy się odtworzyć historię, o której czytaliśmy, szczególnie te najprzyjemniejsze, najbardziej przytulne momenty i zaśnijmy.

Nic się nie dzieje - Kathryn Nicolai

Książka będzie pomocna też dla tych osób, które zasypiają bez problemu, jednak budzą się w środku nocy i już potem ciężko im ponowie zasnąć, bo włącza im się tryb pracy, zaczynają myśleć o nadchodzącym dniu. W takich chwilach niezwykle ważne jest, aby nie pozwolić naszemu umysłowi na takie właśnie zachowanie. Warto wtedy, powrócić do historii, którą czytało się przed snem i przypomnieć naszemu organizmowi, że jeszcze jest pora snu. Dobrze też w myślach wypowiedzieć tytuł opowiadania, aby nasz mózg dostał sygnał, że należy wrócić do świata snów. A następnie przypomnieć sobie całą historię i jak najwięcej detali z nią związanych.

Dodam tylko na koniec, że nie każdemu czytanie tych opowieści pomoże rozwiązać problemy związane ze snem, jeżeli ktoś spróbował kilka razy i nadal nie widzi poprawy, wtedy należy skontaktować się z lekarzem i ustalić przyczynę problemu. Jednak myślę, że sporej części przypadków lektura poradnika będzie pomocnym usypiaczem.

Informacje o książce:
Tytuł: Nic się nie dzieje
Tytuł oryginału: Nothing Much Happens: Cozy and Calming Stories to Soothe Your Mind and Help You Sleep
Autor: Kathryn Nicolai
ISBN: 9788366575479
Wydawca: Insignis
Rok: 2020

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content