Powieści historyczne

Smak zła - Tony Aspler, Gordon Pape
Powieści historyczneRecenzje książek

Smak zła – Tony Aspler, Gordon Pape

Spodziewałam się książki zupełnie innej i w tym względzie się zawiodłam, ale jeśli ktoś ma ochotę na bardzo lekką opowieść osadzoną w realiach Berlina w czasie drugiej wojny światowej i nie są dla niego istotne szczegóły historyczne, to ta powieść może się spodobać, jest w niej miłość, rodzinne tajemnice i trochę sensacji.

■ Czytaj dalej »

Przechytrzyć śmierć. Agentki alianckie zapomniane przez wszystkich. Tom 2 - Marek Wyszomirski-Werbart
Powieści historyczneRecenzje książek

Przechytrzyć śmierć. Agentki alianckie zapomniane przez wszystkich. Tom 2 – Marek Wyszomirski-Werbart

Pierwszy tom sagi o alianckich agentkach działających w czasie II Wojny Światowej był pełen akcji, ale drugi przy nim to petarda! Poznajemy tu dalsze koleje losu dwóch przyjaciółek: Fredy i Dzidzi. Dziewczęta zostały zwerbowane w Szwecji przez angielski wywiad i przerzucone do Wielkiej Brytanii. Tu ich drogi się rozchodzą, każda z nich trafia do innego ośrodka szkoleniowego...

■ Czytaj dalej »

Przechytrzyć śmierć. Agentki alianckie zapomniane przez wszystkich. Tom 1 - Marek Wyszomirski-Werbart
Powieści historyczneRecenzje książek

Przechytrzyć śmierć. Agentki alianckie zapomniane przez wszystkich. Tom 1 – Marek Wyszomirski-Werbart

Gdy się mówi o agentach działających w czasie II wojny światowej, zwykle ma się na myśli mężczyzn, rzadko wspomina się kobiety. Jednak to one, na równi z mężczyznami działały na wielu polach wywiadu. Były szpiegami, wykonywały tajne misje, powierzano im różnorakie zadania, które wykonywały szybko, sprawnie i z pełnym profesjonalizmem i poświeceniem. Wielu historyków twierdzi, że swoją działalnością bezsprzecznie skróciły czas trwania wojny o ponad rok. Marek Wyszomirski-Werbart w dwutomowej opowieści przedstawił w fabularyzowanej formie życie i działalność agentek wywiadu na przykładzie dwóch przyjaciółek.

■ Czytaj dalej »

Dwie twarze królowej - Joanna Kupniewska
Powieści historyczneRecenzje książek

Dwie twarze królowej – Joanna Kupniewska

Polecam “Dwie twarze królowej” osobom, które lubią się dobrze bawić podczas czytania. Książka napisana jest ładnym językiem, a ciekawa fabuła wciąga od pierwszych stron. Autorka potrafi zainteresować czytelnika i sprawia, że nie można oderwać się od opowieści. Po lekturze przychodzi czas na refleksję: postaci historyczne to nie tylko nudne osoby, o których uczą w szkole: to żyjący kiedyś ludzie z krwi i kości, którzy mieli swoje radości i smutki, przeżywali dobre i złe chwile, o części z nich pamiętamy dzięki zapiskom, inni zostali zapomniani, bo byli zwykłymi, szarymi osobami. Dobrze więc pomyśleć o tym czasem i spojrzeć na historię nie tylko jako na zbiór faktów i wydarzeń z przeszłości, ale też pamiętać, że historia pełna jest takich samych ludzi jak my.

■ Czytaj dalej »

Odsiecz - Robert F. Barkowski
Powieści historyczneRecenzje książek

Odsiecz – Robert F. Barkowski

Jak to u Roberta F. Barkowskiego, znów odległe czasy piastowskie i znów Połabie. Mamy 1018 rok – rok wygranej przez Bolesława Chrobrego wojny z cesarzem Henrykiem II, zakończonej zawarciem pokoju w Budziszynie. Gromosław, Randulf, Czambor i Bernard, dzielni i weseli wojowie księcia Bolesława, znani nam dobrze z poprzedniego tomu, teraz również nie mogą narzekać na nudę. Drużyna dostaje nowe, odpowiedzialne zadanie. Ma zlikwidować bandy grasujące w lasach Szprewy i bezpiecznie przywieźć księciu nową, czwartą już żonę, Odę Miśnieńską.

■ Czytaj dalej »

Opowieści połabskie - Robert F. Barkowski
Powieści historyczneRecenzje książek

Opowieści połabskie – Robert F. Barkowski

Robert F. Barkowski jest zafascynowany średniowieczną słowiańszczyzną i daje wyraz tej pasji w pisanych przez siebie książkach. Tym razem mamy do czynienia ze zbiorem opowiadań o świecie, którego już dawno nie ma, o plemieniu, które zniknęło, zanim zdążyło zostawić po sobie pisemny ślad, o nacji, której słowiańskość także przeminęła i rozmyła się z czasem w kulturze germańskiej.

■ Czytaj dalej »

Zakazana miłość - Franciszek Szczęsny
Powieści historycznePrawdziwe historieRecenzje książek

Zakazana miłość – Franciszek Szczęsny

Książkę polecam osobom kochającym genealogię i śledzącym losy własnej rodziny jako inspirację, osobom z zacięciem historycznym jako uzupełnienie wiedzy oraz wszystkim lubiącym powieści historyczne, powieści oparte na faktach, reportaże i powieści obyczajowe, bo książka ta jest idealną mieszanką tych gatunków literackich.

■ Czytaj dalej »

Dobry od listopada - Mariusz W. Kliszewski
Powieści historyczneRecenzje książek

Dobry od listopada – Mariusz W. Kliszewski

„Dobry od listopada” Mariusza W. Kliszewskiego to powieść poświęcona polskiemu zrywowi niepodległościowemu, jednemu z największych w historii, a zarazem najbardziej spontanicznych. Akcja rozpoczyna się nocą z 29 na 30 listopada 1830 roku, kiedy to główny bohater książki, młodziutki student warszawskiego uniwersytetu, Marek Dobrawiński, za sprawą swojej skłonności do amorów, której nie potrafi się oprzeć, dosłownie wpada w samo centrum listopadowych wydarzeń...

■ Czytaj dalej »

Influenza magna - Bogusław Chrabota
Powieści historyczneRecenzje książek

Influenza magna – Bogusław Chrabota

„Influenza magna” to powieść o końcu starego świata, który zarazem zwalnia miejsce nowemu. O końcu wielkiego cesarsko królewskiego imperium Franciszka Józefa. O końcu świata gorsetów i krynolin, o końcu akademizmu i burżuazyjnego konwenansu. I o narodzinach nowego. Nowej Polski, nowych prądów artystycznych, ale też wielu ekstremizmów, do tej pory skrępowanych sztywnymi regułami. O głos zaczęli dopominać się zaciekle komuniści, nacjonaliści, anarchiści, i kto tam jeszcze obudził się z letargu.

■ Czytaj dalej »

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać