Dramat

Znieczulenie - Kamil Wala-Szymański
DramatRecenzje książek

Znieczulenie – Kamil Wala-Szymański

Zasady są po to, by je łamać. Wszystko prócz jednej - lojalność. Świętość większa niż kościelne tabernakulum. W „Znieczuleniu” wszelkie chwyty są dozwolone. Nie znajdziecie tu kultury osobistej. Szacunku dla drugiej istoty. Pozytywnych uczuć, „właściwych” postaw społecznych, zdrowych zmysłów. Zamiast tego dostaniecie świat obdartych z wszelakich pozorów. Prostactwo i wulgaryzm. Czarne i białe. Zysk lub strata. Żyjesz lub giniesz. Jak chcesz żyć?

■ Czytaj dalej »

Recenzja książki Wpływ - Bruno Kadyna
DramatRecenzje książek

Wpływ – Bruno Kadyna

"Wpływ" nie jest przyjemną opowieścią o podnoszeniu się człowieka z nałogu, ale historią jego upadku i tego jak strasznie mroczne rzeczy siedzą w naszych umysłach. Tylko od nas zależy czy je wypuścimy na światło dzienne i w jakim stopniu damy się im zniewolić. Nałóg nie bierze jeńców, niszczy wszystko na swojej drodze zostawiając nas na kolanach i o tym właśnie jest ta książka, a sposób w jaki Bruno Kadyna przedstawia swojego głównego bohatera jest wyjątkowo realny, dogłębny i w sumie także bardzo satysfakcjonujący...

■ Czytaj dalej »

Recenzja książki Dlaczego nikt nie wspomina psów z Titanica - Kuba Wojtaszczyk
DramatRecenzje książek

Dlaczego nikt nie wspomina psów z Titanica – Kuba Wojtaszczyk

Od samego początku jesteśmy rzuceni w wyjątkowo brutalny świat tuż po zakończeniu wojny. Nie ma tutaj taryfy ulgowej w momencie opisywania tegoż świata przez autora. Bohaterowie są naocznymi świadkami wszystkiego, co wtedy było najgorsze. W takim świecie krystalizują się losy głównych bohaterów. Autor umieszcza obok siebie ludzi, którzy zostali przez niego bardzo pieczołowicie przemyślani fabularnie, dzięki czemu każda kolejna strona budzi w czytelniku niepokój i pytanie o to kiedy dojdzie do pierwszej zwady...

■ Czytaj dalej »

Recenzja książki Faust. Tragedii część pierwsza - Johann Wolfgang von Goethe
DramatPowieści i opowiadaniaRecenzje książek

Faust. Tragedii część pierwsza – Johann Wolfgang von Goethe

"Faust" to genialna, ponadczasowa opowieść o człowieku ukazanym z wielu perspektyw, w wielu kontekstach. Porusza temat naszego ograniczenia i szerokiej niemożności, dotyczącej m.in. zgłębienia prawd i wszelkiej wiedzy. Zajmuje się także istotą ludzką rzuconą wśród ludzi, obrazując podejście jednostki do innych oraz to, co nami kieruje, do czego jesteśmy zdolni, by osiągnąć upragniony cel. To także opowieść o szeroko rozumianej męskości i człowieczych potrzebach, a także o tym, jak pragnienia determinują nasze postawy i zachowania.

■ Czytaj dalej »

Recenzja książki Piętno Midasa - Agnieszka Lingas-Łoniewska
DramatRecenzje książekRomansSensacja i kryminał

Piętno Midasa – Agnieszka Lingas-Łoniewska

Autorka wykreowała pełną emocji powieść, która zachwyca i szokuje jednocześnie, a sama historia ma dwa alternatywne zakończenia. Jest to wielowątkowa mieszanka romansu, powieści obyczajowej i sensacyjnej.

■ Czytaj dalej »

Recenzja ksiażki Brat bies - Marek Weiss
DramatRecenzje książek

Brat bies – Marek Weiss

Po lekturze „Brat bies” zrozumiałem, że nie ważne jak człowiek się stara, zawsze przegra z nadchodzącym czasem. Można wierzyć w jakąś ideę, ale prędzej czy później ockniemy się jako świadkowie jej upadku. Opowiemy o tym naszym dzieciom, wnukom, a potem zrozumiemy, że jesteśmy tutaj tylko po to, żeby być świadectwem przeszłości. Marek Weiss napisał wyśmienitą książkę, która jest właśnie takim świadectwem.

■ Czytaj dalej »

Recenzja książki Kiedy zdarza się przemoc, lubię patrzeć - Kuba Wojtaszczyk
DramatLiteratura obyczajowaPowieści i opowiadaniaRecenzje książek

Kiedy zdarza się przemoc, lubię patrzeć – Kuba Wojtaszczyk

Przez długi czas zastanawiałem się jak zacząć recenzję książki „Kiedy zdarza się przemoc, lubię patrzeć”. Wprowadzenie czytelnika w wyjątkowy klimat tej książki, trudny i wymagający, okazał się największą przeszkodą. Nie mogłem znaleźć słów do opisania czegoś, co w samym swoim założeniu, okazało się na tyle absorbujące, abstrakcyjne i jednocześnie prawdziwe, że musiałem poświęcić wiele godzin na analizę tego co przeczytałem. Książka Pana Wojtaszczyka, okazała się być perłą...

■ Czytaj dalej »

Recenzja książki Nostalgia - Władysław Eliasz
DramatRecenzje książek

Nostalgia – Władysław Eliasz

Każde doświadczenie naszego życia ma swoje konsekwencje w tworzeniu nas samych, wszystko co nas spotkało, ma swój finał w teraźniejszości, w tym kim jesteśmy. „Nostalgia” ma tytuł idealnie dobrany do tego typu przemyśleń, ponieważ książka sama stała się wycieczką w głąb wspomnień, które mogą nękać każdego z nas. Zdecydowanie, książka ta jedną z najlepszych jakie miałem okazję przeczytać w swoim życiu.

■ Czytaj dalej »

Recenzja książki Pamiętnik Debory
DramatRecenzje książek

Pamiętnik Debory – Maria Erbel

Gdy poznajemy Deborę Wais, dziewczyna jest na życiowym zakręcie. Właśnie skończyła psychologię na UJ i zaczyna szukać pracy, jednak bardzo szybko przekonuje się, że to wcale nie takie proste. Na domiar złego, do jej życia wraca mężczyzna, w którym była zakochana jako nastolatka.

■ Czytaj dalej »

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać