Sport

Pośladki w górę. Kompleksowy trening i praktyczna wiedza - Kasia Bigos
PoradnikiRecenzje książekSportZdrowie i uroda

Pośladki w górę. Kompleksowy trening i praktyczna wiedza – Kasia Bigos

Książka jest pięknie wydana, na błyszczącym papierze, informacje podane są w przystępnej formie, nawet dla laika, który niewiele pamięta z lekcji biologii w szkole. Autorka kompleksowo podeszła do tematu i dzięki obszernej części wstępnej ćwiczenia stają się logiczne, zrozumiałe i wiemy czemu mają służyć i co dzięki nim osiągniemy. To nie jest sucha książka z ćwiczeniami, tylko opowieść o naszym organizmie, zmianach, jakie zachodzą podczas ćwiczeń i o tym, dlaczego aktywność ruchowa jest ważna nie tylko dla urody, ale przede wszystkim dla zdrowia.

■ Czytaj dalej »

Ciało i dusza wspinacza - Adam Ondra, Martin Jaros
Recenzje książekSport

Ciało i dusza wspinacza – Adam Ondra, Martin Jaros

Nawet dla osób, które wspinaniem się nie parają, może to być lektura ciekawa. Gdyby chcieć zaczytać się w historii jednego z najlepszych wspinaczy/sportowców świata, to można właśnie zasiąść nad Ondrą. Nie uważam natomiast, że można dzięki tej książce poznać wspinanie z każdej możliwej strony. To jest opowieść Ondry o jego drodze do tego miejsca, które zajmuje współcześnie w świecie wspinaczkowym. Ale nie jest to podręcznik techniczny, ani zestaw ćwiczeń wspinaczkowych. Te lekcje Ondra odrobił poza książką, w której po prostu opowiedział o swoich treningach, o łączeniu tychże z nauką, o swoich startach w zawodach, o swoim życiu wspinacza. Zatem jest to książka dla tych, którzy chcą poczytać o sportowym aspekcie życia Ondry.

■ Czytaj dalej »

Henryk Szost. Rekordzista - Jakub Jelonek, Marta Kijańska-Bednarz
Biografie i wspomnieniaRecenzje książekSport

Henryk Szost. Rekordzista – Jakub Jelonek, Marta Kijańska-Bednarz

Niestety literatura sportowa nie wybacza błędów, tak samo jak błędów nie wybacza Maraton. Henryk Szost jest wielki, ale jego biografia nie dorównuje jego osiągnięciom. „Henryk Szost. Rekordzista” jest książką, która nie inspiruje do biegania, ani temu sportowi nie oddaje należnej chwały. Wydaje się, że nieco dezawuuje litery życia rekordzisty. Sprawia, że Szost staje się tutaj kimś w rodzaju człowieka częściej bijącego głową w mur, aniżeli cieszącego się bieganiem, raczej zdystansowanego i chłodnego, a przede wszystkim zmęczonego. Brakuje trochę pasji, choć doświadczeni biegacze z pewnością się tu odnajdą.

■ Czytaj dalej »

Recenzja książki Brudna piłka - Rafael Buschmann, Michael Wulzinger
Literatura faktuRecenzje książekSport

Brudna piłka – Rafael Buschmann, Michael Wulzinger

Piłka nożna to przepiękny sport, dający jej sympatykom mnóstwo radości. Wyidealizowany obraz sypie się jak domek z kart, gdy czytamy o przekrętach na masową skalę i jeszcze większe pieniądze. Bo niestety taka jest prawda – tam, gdzie jedni widzą pasję, inni zwietrzą możliwość zarobku, nie byle jakiego zresztą. Buschmann i Wulzinger zdejmują nam klapki z oczu i mówią otwarcie – światem zawodowej piłki rządzi pieniądz. Duży pieniądz.

■ Czytaj dalej »

Recenzja książki Futbol i cała reszta - Przemysław Rudzki
Literatura obyczajowaRecenzje książekSport

Futbol i cała reszta – Przemysław Rudzki

Jak sugeruje tytuł, w książce najważniejszą rzeczą dla bohaterów jest futbol, ale mimo wszystko nie stanowi on centrum fabuły, jest raczej tłem dla opisywanych wydarzeń, a jednocześnie rzeczą, która w ogólnym rozrachunku pozostaje niezmienna na przestrzeni lat – futbol i przyjaźń, dwie nieśmiertelności w zmieniającym się ustroju, w świecie naszych bohaterów.

■ Czytaj dalej »

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać