Poezja

Tyle dobrego - Michał Matejczuk
PoezjaRecenzje książek

Tyle dobrego – Michał Matejczuk

Jeżeli któryś z czytelników Michała dostrzeże potrzebę miłości własnej - będzie to jego sukces. Dzięki temu, że widzi więcej niż inni, naświetla ważne dla każdego wrażliwego człowieka sprawy. Wykorzystuje w tym celu swój charakterystyczny, przewrotny i nieoczywisty styl. Obyśmy w przyszłości mogli przekonać się, że Michał w swoim życiu doświadczy jeszcze “więcej dobrego”. Jak będzie wyglądał jego kolejny rozdział? Tego zapewne dowiemy się za jakiś czas. Cóż, nic tak nie wzmacnia apetytu jak oczekiwanie...

■ Czytaj dalej »

Tomik wariata. Rozważania egzystencjalne - Dorota Kościukiewicz-Markowska
PoezjaRecenzje książek

Tomik wariata. Rozważania egzystencjalne – Dorota Kościukiewicz-Markowska

W „Tomiku wariata” w z pozoru prostych wierszach, napisanych zwykłym językiem poznajemy różnorodność ludzkich zachowań, a równocześnie dostajemy ich analizę. To niesamowite, ile emocji można zawrzeć w takich krótkich tekstach. Każdy wiersz aż buzuje energią i nie można przejść obok obojętnie. Tę książkę należy czytać powoli, odkładać na dzień, czy dwa, potem do niej wracać, by nie uszczknąć niczego istotnego.

■ Czytaj dalej »

Album Rodzinny. Wiersze i fotografie - Tomasz Jastrun
Biografie i wspomnieniaPoezjaRecenzje książek

Album Rodzinny. Wiersze i fotografie – Tomasz Jastrun

Co za niesamowita książka! Tomasz Jastrun: poeta, prozaik, felietonista, zasłużony działacz opozycyjny skomponował, bo chyba nie bardzo można powiedzieć, że napisał, niecodzienną historię swojej rodziny. Syn poety, eseisty, historyka literatury Mieczysława Jastruna oraz poetki, a także autorki książek dla dzieci Mieczysławy Buczkówny, zebrał w jednym tomie wiersze swojego ojca, mamy i swoje. Wiersze są przeplatane rodzinnymi zdjęciami okraszonymi krótkimi notkami z życia rodzinnego. Powstał z tego niecodzienny portret rodziny, w której każdy członek jest osobnym bytem, ma swoje myśli, poglądy, upodobania, każdy inaczej patrzy na świat.

■ Czytaj dalej »

Nie bój się poezji - Agata Głażewska
PoezjaRecenzje książek

Nie bój się poezji! – Agata Głażewska

„Nie bój się poezji” nie jest podręcznikiem, poradnikiem czy książką popularnonaukową, mimo że można w niej znaleźć cechy każdego z tych rodzajów publikacji. Jest to bardziej zapis świadectw i obserwacji, podzielenie się swoim doświadczeniem – ale też antologia ulubionych utworów. Niemniej pełno w książce konkretów: praktycznych wskazówek; polecenia autorów, do których warto sięgnąć; podpowiedzi, w jaki sposób zapoznawać dzieci z poezją, by je wciągnęła, a nie znudziła.

■ Czytaj dalej »

Leć motylu, leć... - Danuta Czerwińska-Murawska
PoezjaRecenzje książek

Leć motylu, leć… – Danuta Czerwińska-Murawska

Tomik „Leć motylu, leć…” został opatrzony zdjęciami autorki, gdyż zajmuje się zarówno tworzeniem wierszy jak i fotografowaniem. Czytając teksty zawarte w tym zbiorku odnosi się wrażenie, że są to poetyckie opowieści o ulotności chwil, wrażeń i spojrzeń. Podmiot liryczny, którego nie należy czy nie powinno się utożsamiać z autorem, wielokrotnie zaznacza swoją obecność. Nie da się chyba uniknąć odniesień do własnego życia prywatnego i osobistego, wręcz intymnego. Tomik „Leć motylu, leć…” wpisuje się w nurt liryki osobistej. Pokazany punkt widzenia osoby mówiącej może mieć charakter uogólnienia.

■ Czytaj dalej »

Cisza... - Bożena Żywiczka
PoezjaRecenzje książek

Cisza… – Bożena Żywiczka

Wydaje się, że motyw ciszy pozwala autorowi na zastosowanie różnych środków językowych. Umożliwia wręcz wymyślanie figur stylistycznych. Cisza w ujęciu Bożeny Żywiczki ma różne oblicza. Bardzo często jest pokazana jak żywa istota lub człowiek, więc w sposób metaforyczny.

■ Czytaj dalej »

Flamingi - Bożena Kraczkowska
PoezjaRecenzje książek

Flamingi – Bożena Kraczkowska

„Flamingi” to zbiór wierszy o bardzo zróżnicowanej treści i symbolika flaminga jest tutaj jak najbardziej na miejscu. Dla niewtajemniczonych te ptaki są symbolem naszych własnych emocji. W momencie gdy nie pozwalamy wypłynąć naszym uczuciom na powierzchnię i tłamsimy je wewnątrz, zamykamy sobie możliwość emocjonalnego rozwoju. W książce znajdziemy utwory o szerokiej gamie emocji, od łez do śmiechu, od zadumy po lekkomyślność.

■ Czytaj dalej »

Kostki czekolady - Michał Matejczuk
PoezjaRecenzje książek

Kostki czekolady – Michał Matejczuk

To może zabrzmi górnolotnie, ale lekturę wierszy traktuję jako zaproszenie do czyjegoś serca. Te, które Michał Matejczuk zawarł w “Kostkach czekolady” nie pozostawiły mnie obojętnym. Dzięki nim mogłem kolejny raz przekonać się, jakie jest jego spojrzenie na świat i otaczających go ludzi. Może nawet nieświadomie skonfrontować z nim mój punkt widzenia? Jakkolwiek by nie było, sztuka poznawania drugiego człowieka poprzez jego twórczość jest czymś bardzo przyjemnym i chyba nie dającym się zdefiniować do końca.

■ Czytaj dalej »

Warstwy - Marta Szloser
InspiracjeLiteratura dziecięcaPoezjaRecenzje książek

Warstwy – Marta Szloser

„Warstwy” to książka unikatowa. Nie jest to powieść, nie jest to reportaż, nie jest to również poradnik. „Warstwy” to coś na kształt prywatnego dzieła artystycznego, w którym każdy element ma znaczenie, a całość jest harmonicznie przemyślana. Poezja przeplatająca się rysunkami na pożółkniętych, nieco twardszych kartkach, których zapach dopełnia refleksyjnej podróży po składowych tego, co nas otacza jak i nas samych, bo jak na wstępie rozpoczyna autorka... świat składa się z warstw.

■ Czytaj dalej »

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać