Horror i groza

Pamiętnik Diabła Adrian Bednarek
Horror i grozaRecenzje książek

Pamiętnik Diabła – Adrian Bednarek

Polecam wszystkim, którzy mają nerwy ze stali. Wszyscy, którzy lubią literaturę grozy będą się rozkoszować tą historią. Mimo brutalności to niesamowicie dobrze napisana książka. Jeśli lubicie horrory i thrillery to nie możecie przejść obojętnie obok „Pamiętnika diabła”. To lektura obowiązkowa. Nie zawiedziecie się.

■ Czytaj dalej »

Złe miejsce - Tomasz Tomaszewski
Horror i grozaRecenzje książek

Złe miejsce – Tomasz Tomaszewski

Bardzo często w książkach trudno jest oddać atmosferę grozy samym słowem. Jednak tutaj autorowi się to udało. Klimat mroku towarzyszy nam na każdej stronie. Ogromne poczucie niepokoju również nie opuszcza czytelnika. Tak jak powinno być przy każdym dobrym thrillerze czy horrorze. Wyobraźnia pracuje bardzo intensywnie podczas czytania, w tym mogę was zapewnić. To książka idealna na zimowy wieczór, gdy jest ciemno za oknem, gdy pada deszcz. Ciarki gwarantowane. Polecam każdemu, kto lubi się czasem trochę pobać.

■ Czytaj dalej »

Złe oko - Mikołaj Janicki
Horror i grozaRecenzje książek

Złe oko – Mikołaj Janicki

Mała, zabita dechami wieś, mieszkańcy znający się nawzajem, policjant, który sam nie potrafi rozwikłać zagadki oraz detektyw powracający w rodzinne strony, no i oczywiście okrutne morderstwo. Tak mniej więcej prezentuje się fabuła książki „Złe oko” stworzonej przez Mikołaja Janickiego.

■ Czytaj dalej »

W ciemności - Karol Fitrzyk
Horror i grozaRecenzje książekThriller

W ciemności – Karol Fitrzyk

Zastanawialiście się kiedyś co jest najpotężniejszą bronią na świecie? Bronią, która potrafi zniszczyć wszystkich bez wyjątku? Największe umysły nauki pracują nad tym od lat, chcą wynaleźć broń doskonałą, ale jak się okazuje natura jak zwykle pozostała niezastąpiona i już dawno znalazła taką broń. Jest nią strach. Zabija bezwzględnie każdego, czasami śmierć następuje od razu, a czasem mijają długie, bezlitosne godziny cierpienia, zanim przyjdzie wybawienie w postaci zgonu. Świetnym przykładem cisnącym się od razu na usta jest pandemia COVID-19. Strach, jaki został przez wirusa wywołany nie opuszcza ludzkości ani na krok już od dwóch lat. Jedni mniej inni bardziej przejmują się sytuacją, ale nie da się ukryć, że strach naznaczył każdego z nas. Tak samo jest w książce „W ciemności” autorstwa Karola Fitrzyka, w której to ludzie giną przez własne lęki.

■ Czytaj dalej »

Druga szansa - Katarzyna Berenika Miszczuk
Horror i grozaRecenzje książekThriller

Druga szansa – Katarzyna Berenika Miszczuk

W książce „Druga szansa”, Katarzyna Berenika Miszczuk zabiera nas w mroczną, pogmatwaną, pełną zagadek i momentami przerażającą podróż. Thriller psychologiczny to mało powiedziane – myślę, że jest to książka zawierające wręcz elementy horroru. Genialnie skonstruowana, grająca na emocjach, pobudzająca wyobraźnię i zmuszająca do myślenia. Bohaterką książki jest młoda dziewczyna, która budzi się w ośrodku przypominającym szpital i odkrywa, że nie wie gdzie się znajduje, nic nie pamięta, a nawet nie rozpoznaje w lustrze własnej twarzy i nie wie jak się nazywa. Z pomocą przychodzi jej terapeutka, Zofia Morulska. Jednak, czy wszystko co mówi lekarka jest prawdą? Czym są jej przywidzenia i halucynacje?

■ Czytaj dalej »

Dwadzieścia lat ciszy - Przemysław Wilczyński
Horror i grozaRecenzje książek

Dwadzieścia lat ciszy – Przemysław Wilczyński

Przemysław Wilczyński tworząc „Dwadzieścia lat ciszy” miał naprawdę bardzo dobry pomysł. Mroczna furgonetka, psychopatyczny Blacha, były wojskowy, zdeterminowana matka zaginionego dziecka i wreszcie Niko, chłopiec obdarzony tajemniczymi mocami. Zapowiadało się naprawdę dobrze, jednak trochę zabrakło akcji. Więcej w książce analizy sytuacji niż samej akcji.

■ Czytaj dalej »

Chrystusowa ziemia - Marcin Halski
Horror i grozaLiteratura przygodowaRecenzje książek

Chrystusowa ziemia – Marcin Halski

“Chrystusowa ziemia” to ciekawa próba przeniesienia na polski grunt historii znanych do tej pory z amerykańskich filmów grozy. I choć nie wywołała we mnie lęku, z zaciekawieniem śledziłem losy jej głównego bohatera. A te, z racji realiów, w jakich została osadzona, są dalece niecodzienne. Walka z mutantami, walka o przetrwanie, walka o prawdę... Nad tym wszystkim unosi się duch Kościoła, którego rola może zaskoczyć niedowiarków... Cieszę się, że Marcin Halski nie podążył oklepanymi ścieżkami, dzięki czemu “zaserwował” nam interesującą, a co najważniejsze - dobrą, opowieść z pogranicza literatury przygodowej, grozy oraz fantasy.

■ Czytaj dalej »

Lśnienie - Stephen King
Horror i grozaRecenzje książek

Lśnienie – Stephen King

Przeczytałam lekką ręką ponad dwie setki książek, w tym jak już napomknęłam kilka, które wyszły spod niezwykłych rąk Kinga. Przebiegając oczami od strony do strony „Lśnienia” czułam, jakbym siedziała w głowie autora, poznawała jego najgorsze oblicze. Uważam ten tytuł za jeden z najbardziej wartościowych, które wpisane zostały do zeszytu, w którym zapisuje przeczytane lektury. Nie obcy jest mi motyw alkoholizmu, który jest podstawą opowieści. King przyrównuje tę chorobę, do potwora pochłaniającego chorego, odbierającego mu duszę, aż nic już nie zostaje prócz warzywa niezdolnego do czegoś innego niż pociąganie z butli.

■ Czytaj dalej »

Recenzja książki Inkub - Artur Urbanowicz
Horror i grozaRecenzje książek

Inkub – Artur Urbanowicz

Bardzo dawno nie czytałam tak wspaniałej książki. Wraz z ostatnią stroną nie mogłam sobie podarować, że to już koniec. „Inkub”, bo o tej pozycji mowa, sprawi, że lektura będzie niezapomnianą przygodą. Autor naprawdę fantastycznie zadbał o to, aby czytelnik do końca borykał się z domysłami, o co tutaj tak naprawdę chodzi. „Inkub” trzyma w napięciu do ostatniej strony, a zakończenie jest naprawdę zaskakujące, ja siedziałam przez dobre pięć minut z miną „ALE JAK TO?!”

■ Czytaj dalej »

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać