Literatura przygodowa

Miasto tajemnic - Przemek Corso
Literatura młodzieżowaLiteratura przygodowaRecenzje książek

Miasto tajemnic – Przemek Corso

Raz na jakiś czas lubię wrócić do dobrych przygodówek. Pamiętam jak pochłaniał mnie Nienacki czy Niziurski albo Musierowicz czy Ożogowska. Pamiętam jak siadałam po szkole w fotelu, brałam do ręki książkę i zapominałam o bożym świecie na dwie czy trzy godziny. Wieczorem w łóżku przeżywałam jeszcze raz całą przygodę i każde napisane słowo. Miasto Tajemnic, podobnie jak Pan Samochodzik, to seria książek o Robercie Karczu, archeologu i poszukiwaczu skarbów. Książki można czytać jako serię lub każdą z osobna, bo w każdej fabuła jest niepowtarzalna i powiązana tylko postacią głównego bohatera.

■ Czytaj dalej »

Chrystusowa ziemia - Marcin Halski
Horror i grozaLiteratura przygodowaRecenzje książek

Chrystusowa ziemia – Marcin Halski

“Chrystusowa ziemia” to ciekawa próba przeniesienia na polski grunt historii znanych do tej pory z amerykańskich filmów grozy. I choć nie wywołała we mnie lęku, z zaciekawieniem śledziłem losy jej głównego bohatera. A te, z racji realiów, w jakich została osadzona, są dalece niecodzienne. Walka z mutantami, walka o przetrwanie, walka o prawdę... Nad tym wszystkim unosi się duch Kościoła, którego rola może zaskoczyć niedowiarków... Cieszę się, że Marcin Halski nie podążył oklepanymi ścieżkami, dzięki czemu “zaserwował” nam interesującą, a co najważniejsze - dobrą, opowieść z pogranicza literatury przygodowej, grozy oraz fantasy.

■ Czytaj dalej »

Tchnienie Kaim - Michał Kuszewski
Literatura przygodowaRecenzje książek

Tchnienie Kaim – Michał Kuszewski

Tę pozycję polecam przede wszystkim osobom, które lubią książki przygodowe, surrealizm i mistycyzm. Bo tego w tej powieści nie brakuje. Jest to z pewnością interesująca i pełna zwrotów akcji historia. Odradzam ją natomiast czytelnikom, którzy nudzą się przy długich opisach i nie przepadają za jednowątkową fabułą.

■ Czytaj dalej »

Studium w szkarłacie - Arthur Conan Doyle
Literatura przygodowaRecenzje książek

Studium w szkarłacie – Arthur Conan Doyle

W "Studium w szkarłacie" podoba mi się konstrukcja fabuły - książka jest podzielona na dwie części, ale to już w pierwszej Sherlock Holmes ujmuje sprawcę morderstw, co było dla mnie sporym zaskoczeniem. To po prostu stało się... szybko. Na wyjaśnienie całej historii przyszedł czas w części drugiej - o dziwo - tak samo zajmującej, jak pierwsza, choć przecież winowajca został już ujawniony czytelnikowi. Cóż, historia jego motywów i przebiegu zbrodni była równie ciekawa, za co ukłony w stronę autora.

■ Czytaj dalej »

Znak czterech - Arthur Conan Doyle
Literatura przygodowaRecenzje książek

Znak czterech – Arthur Conan Doyle

"Znak czterech" to wciągająca historia pełna tajemnic, nieodkrytych przed czytelnikiem zdarzeń z przeszłości i zagadką, którą rozwikłać może tylko on - najlepszy z najlepszych, jedyny w swoim rodzaju, ten, którego największą bronią jest własny umysł. Aby jednak doświadczyć w pełni wrażeń płynących z lektury, polecam zrobić między przygodami Sherlocka Holmesa jakąś - nawet małą - przerwę. Wtedy nie będzie się porównywać jednego działa z drugim.

■ Czytaj dalej »

Sherlock Holmes. Pies Baskerville'ów - Arthur Conan Doyle
Literatura przygodowaRecenzje książek

Sherlock Holmes. Pies Baskerville’ów – Arthur Conan Doyle

Niebanalna zagadka z nieoczywistym, wręcz prawie niemożliwym do odgadnięcia zakończeniem, mnóstwo emocji i akcja poprowadzona tak, że do tej książki naprawdę chce się powrócić. A to chyba najlepsza z możliwych rekomendacji. Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że "Pies Baskerville'ów" to jedna z moich ulubionych - a może nawet ulubiona, gdyby się dłużej zastanowić - książek z tego gatunku. Piękna okładka - pokryta satyną - sprawi dodatkowo, że seria efektownie będzie się prezentować na półce.

■ Czytaj dalej »

Recenzja książki Człowiek, który zabił Jamesa Pereza - Sławomir Michał
Literatura przygodowaRecenzje książek

Człowiek, który zabił Jamesa Pereza – Sławomir Michał

Fabuła książki ma w sobie wszystko to czego western potrzebuje – wrogo nastawieni Indianie, budowa kolei, rewolwerowcy, pojedynki, brud, syf i bieda, były żołnierz walczący w wojnie secesyjnej oraz niegodziwi Meksykanie. Powieść „Człowiek, który zabił Jamesa Pereza” okazała się być idealnym podsumowaniem tego, jak przeciętny Polak widzi westerny i jest to spojrzenie dokładnie takie jakie pamiętam oglądając TV znad talerza z kotletem dwadzieścia lat temu.

■ Czytaj dalej »

Recenzja książki Rozewrzeć światłem - Rafał Tumski
Literatura przygodowaRecenzje książek

Rozewrzeć światłem – Rafał Tumski

„Rozewrzeć światłem‟ to powieść tak niezwykła, oryginalna i wciągająca. Bohaterem jest Krzysztof Różnicki, absolwent historii, który rzuciwszy wszystko wybiera żywot bezdomnego. Razem z Krzysztofem udajemy się na włóczęgę po Wrocławiu. Odkrywamy drugie oblicze miasta, przeżartego korupcją i wyzyskiem. Przez karty książki przewijają się coraz to nowe postaci, coraz to nowe miejsca, a historia urasta do wielkiej, wypełnionej przygodami epopei. Jest i humor, i groza, a także trochę przemyśleń.

■ Czytaj dalej »

Recenzja książki Wikingowie. Najeźdźcy z Północy - Radosław Lewandowski
Literatura przygodowaRecenzje książek

Wikingowie. Najeźdźcy z Północy – Radosław Lewandowski

Pisząc recenzję pierwszej części książki Radosława Lewandowskiego „Wikingowie. Wilcze dziedzictwo” dodałam tam zdanie, że jest to taka skandynawska „Gra o tron”. „Wikingowie. Najeźdźcy z północy” to taka plemienna opowieść z jednym Wikingiem w tle. Po krwawej, naszpikowanej przygodami części pierwszej jest delikatnym rozczarowaniem. Napisałam delikatne rozczarowanie? No tak, ale kładę nacisk na słowo delikatne...

■ Czytaj dalej »

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać