Literatura przygodowa

Sherlock Holmes. Pies Baskerville’ów – Arthur Conan Doyle

Sherlock Holmes. Pies Baskerville'ów - Arthur Conan Doyle

Sherlock Holmes. Pies Baskerville’ów
Arthur Conan Doyle

Sądzę, że trudno byłoby wśród czytelniczej braci znaleźć kogoś, kto nie kojarzy Sherlocka Holmesa. Zresztą dzięki genialnej roli Roberta Downey Jr’a jegomościa z charakterystyczną fajką w ustach zna szersze grono. Nie trzeba zatem chyba tłumaczyć motywacji, dlaczego zdecydowałam się sięgnąć po tę książkę. Nie jest to moje pierwsze spotkanie z „Psem Baskerville’ów„, niemniej nie ukrywam, że po tak ładne wydanie sięgałam z prawdziwą przyjemnością. Tym bardziej, że na półce czekają na mnie dwie kolejne części przygód tego słynnego detektywa, w równie miłej dla oka oprawie.

Odkąd tylko pierwszy raz spotkałam się z Sherlockiem Holmesem, byłam pod ogromnym wrażeniem metodyki jego pracy. Przenikliwy, bystry umysł, ponadprzeciętna inteligencja i zdolność łączenia pozornie nieistotnych faktów w spójną całość – taki bohater musiał skraść serca milionów czytelników na całym świecie. Moje skradł także, sprawiając, że za każdym razem, gdy sięgam po książkę z Holmesem w roli głównej, wiem, że się nie zawiodę. Ba! Ja nawet gdy czytam coś po raz drugi czy kolejny, wciąż odczuwam ekscytację – bo to jest po prostu tak takie dobre!

Praca detektywa w dużej mierze opiera się na logicznym myśleniu. To bardzo pomaga w rozwikłaniu tradycyjnych zagadek – morderstw, kradzieży, porwań i tym podobnych. Jak jednak ma się zdolność logicznego myślenia do sprawy, którą przyjdzie rozwiązać głównemu bohaterowi, skoro śmierć jest tu owiana legendą o klątwie ciążącej na rodzinie? Rodzinę Baskerville’ów od wielu, wielu lat prześladuje czarny pies rodem z piekła. Tak przynajmniej głosi historia, z którą przyjdzie się zmierzyć również ostatniemu pozostałemu przy życiu członkowi rodu – sir Henry’emu. Czy przeżyje on spotkanie z bestią, która stanie na jego drodze? Czy ta zagadka ma w ogóle jakieś racjonalne wytłumaczenie? A może to rzeczywiście siły nadprzyrodzone, z których istnieniem będą musieli się pogodzić bohaterzy? Cóż, jeśli tę sprawę da się rozwiązać z użyciem rozumu i zwyczajnych (albo i niezwyczajnych, bo w tej książce mało co jest zwyczajne) przesłanek, to jest tego w stanie dokonać jedynie on – Sherlock Holmes we własnej osobie, najwybitniejszy detektyw naszych czasów. Dla mnie zakończenie „Psa Baskerville’ów” to prawdziwy sztos. Za pierwszym razem czytałam z wypiekami na twarzy, nie mogąc oderwać się nawet na chwilę i zarywając przez to noc. Gdy sięgnęłam po tę książkę po raz kolejny, emocje nie były już może tak wielkie, wszak wiedziałam, co się wydarzy, ale wciąż czytałam z wielką przyjemnością. To chyba jedna z tych książek, z którymi nie da się inaczej.

Tym, co urzeka mnie jeszcze w tej książce, jest relacja łącząca dwóch głównych bohaterów – Sherlocka i Watsona. To, jak wielki podziw wzbudza geniusz tego pierwszego nie tylko w czytelniku, ale również w jego uczniu. Za każdym razem, gdy czytam o przygodach tej dwójki, nachodzi mnie pytanie – czy uczeń dorówna kiedyś mistrzowi? Czy tej sztuki da się w ogóle nauczyć? Czy może to rzecz przyrodzona i dana jedynie Holmesowi? Bez względu na to, jak brzmi odpowiedź, jedno jest pewne – „Pies Baskerville’ów” to jedna z tych książek, które powinny się znaleźć w biblioteczce w każdym domu, bo tak naprawdę trudno określić grupę docelową odbiorców – jest ona zbyt szeroka, by sprecyzować. Według mnie to publikacja tego rodzaju, że spodoba się każdemu, kto lubi czytać, bez względu na to, jakie gatunku ukochał najbardziej.

Niebanalna zagadka z nieoczywistym, wręcz prawie niemożliwym do odgadnięcia zakończeniem, mnóstwo emocji i akcja poprowadzona tak, że do tej książki naprawdę chce się powrócić. A to chyba najlepsza z możliwych rekomendacji. Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że „Pies Baskerville’ów” to jedna z moich ulubionych – a może nawet ulubiona, gdyby się dłużej zastanowić – książek z tego gatunku. Piękna okładka – pokryta satyną – sprawi dodatkowo, że seria efektownie będzie się prezentować na półce. Zdecydowanie polecam!

Informacje o książce:
Tytuł: Sherlock Holmes. Pies Baskerville’ów
Tytuł oryginału: The Hound of the Baskervilles
Autor: Arthur Conan Doyle
ISBN: 9788378878889
Wydawca: Dragon
Rok: 2019

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać