Albumy

Przewodnik po modzie współczesnej. Dlaczego w takim stroju można się pokazać? – Marnie Fogg

Recenzja książki Przewodnik po modzie współczesnej. Dlaczego w takim stroju można się pokazać? - Marnie Fogg

Przewodnik po modzie współczesnej. Dlaczego w takim stroju można się pokazać?
Marnie Fogg

W historii mody obserwujemy liczne rewolucje, projektanci przedstawiają nam coraz bardziej odważne stroje, a gwiazdy show-biznesu zakładają je! Czasami jest to w manifeście przeciwko czemuś, niekiedy zaś wynika z chęci pokazania się w czymś zupełnie innym, niepowtarzalnym.

Jednym z takich ekstrawaganckich strojów, który utkwił mi w pamięci na lata, była sukienka Lady Gagi z 2010. Na gali MTV Video Music Awards piosenkarka pojawiła się najpierw w sukni zaprojektowanej przez Alexandra McQueena, następnie przebrała się w suknię zaprojektowaną przez Giorgia Armaniego, aby na sam koniec, odbierając nagrodę za teledysk roku do piosenki Bad Romance, zaprezentować się w stroju stworzonym przez argentyńskiego projektanta Franca Fernandeza i wystylizowana przez Nicolę Fromichetti, w sukience z mięsa wołowego. Dokładniej była ona skonstruowana z płatów wołowych, uzupełniały ją buty z mięsa wołowego przywiązane do Gagi rzeźniczym sznurem. Jak się możemy domyślać, strój piosenkarki wzbudził wiele kontrowersji. Z jednej strony były to szok i odraza, z drugiej niedowierzanie oraz drwiny. A co miała sama artystka na myśli? — tę informację znajdziecie w „Przewodniku po współczesnej modzie”. Ten strój został tam opisany w sekcji prowokacja.

Przewodnik po modzie współczesnej. Dlaczego w takim stroju można się pokazać? - Marnie Fogg

A co więcej w książce? Znajdziemy w niej 100 najlepszych projektów nowatorskich i skrajnych projektantów zaczynając od tych trudnych w odbiorze, poprzez specyficzne, podkreślające budowę ciała, aż do sylwetek mężczyzn o przesadnie szerokich ramionach. Książka składa się z pięciu rozdziałów, w których autor przedstawia i analizuje projekty najbardziej reprezentatywne dla każdej koncepcji. Zaczynając, rozdział pierwszy dotyczy fantazji:

Fantazjowanie pozwala osiągnąć to, co nieosiągalne. Moda fantazyjna to nie tylko żartobliwe projekty, takie jak dwuwymiarowy strój papierowej lalki stworzony przez Johana Galiana czy ubiór narzeczonej dla księcia, dzieło maki Meadham Kirchhoff, lecz także bardziej mroczne, gotyckie projekty.

Rozdział drugi — przeniesienie:

Przeniesienie w projektowaniu mody daje projektantom sposobność do arbitralnego wstawiania dziwacznych lub niespójnych motywów, obrazów czy przedmiotów do ubioru, nieusprawiedliwionych racjonalnie, logicznie ani przez uporządkowanie. Pozwala to wprowadzić do projektów materiały uznawane za tabu, takie jak włosy, krew i kości, obok elementów w „lżejszym tonie”.

Przewodnik po modzie współczesnej. Dlaczego w takim stroju można się pokazać? - Marnie Fogg

Część trzecia — prowokacja. Prowokacyjne ubrania mają za zadanie bardziej rozbierać niż ubierać modelkę, czy modela. Nosi się je dla efektu, często, aby wzbudzić podniecenie seksualne. Kolejnym zadaniem tego stylu jest prowokacja, szokowanie odbiorcy. W kolejnej czwartej części mamy do czynienia z objętością. Projektanci tutaj między innymi przesadnie powiększyli kobiecą sylwetkę, dodali ponownie gorset, czy też przesadnie za duży garnitur. W rozdziale piątym postawiono na zniekształcenie. Skupiono się na zatarciu rysów ludzkiego ciała, co jest jednym z najskuteczniejszych sposobów zniekształcenia go. Jest to tworzenie wizerunku pozbawionego płci, seksualności, klasy, kultury i wieku.

Do każdego ze strojów dodatkowo dodane jest wyjaśnienie, dlaczego jest on ważny w kreatywnym rozwoju mody. Co więcej, znajdujemy w książce opisy podejścia projektantów do procesów powstawiania stroi, informacje na temat kontekstu historycznego i modowego, cytaty na temat powstania pracy, komentarze projektantów oraz przykłady podobnych prac.

Przewodnik po modzie współczesnej. Dlaczego w takim stroju można się pokazać? - Marnie Fogg

Podsumowując, muszę szczerze powiedzieć, że „Przewodnik po modzie współczesnej” okazał się fascynującą przygodą. Pokazał mi wiele ciekawych strojów, zwrócił uwagę na szczegóły, które wcześniej mi umykały, których nie dostrzegałam, przyglądając się niecodziennej modzie. Do tej pory stroje takiego typy wydawały mi się tylko dziwaczne, teraz się dziwaczne, ale też często niosą za sobą może nie tyle głębsze, ile dodatkowe przesłanie. Warto czasami zagłębić się w danym projekcie, aby bardziej poznać autora i jego charakter, przesłanie. Jest to druga pozycja z serii przewodników, z którą miałam się okazję zetknąć, wcześniejsza „Przewodnik po tajemnicach nauki. Dlaczego to nie jest czarna magia” również był niezwykle ciekawą lekturą. Myślę, że warto sięgać po książki tego typu, gdyż są ciekawą dawką wiedzy w pigułce. Z jednej strony dają ogólny pogląd na jakiś temat, z drugiej nie przytłaczają wiedzą. Serdecznie polecam.

Informacje o książce:
Tytuł: Przewodnik po modzie współczesnej. Dlaczego w takim stroju można się pokazać?
Tytuł oryginału: Why you can go out dressed like that
Autor: Marnie Fogg
ISBN: 9788321350653
Wydawca: Arkady
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać