Fantastyka naukowa

Żelazne werble – Tomasz Sadowski

Recenzja książki Żelazne werble - Tomasz Sadowski

Żelazne werble
Tomasz Sadowski

Kilka lat temu rynek wydawniczy zalały książki z gatunku dystopii. Zaczęło się od przerażającej wizji Suzanne Collins (Igrzyska śmierci), po której sukcesie swoich sił próbowało mnóstwo autorów. Jak wiadomo, trendy w literaturze są zmienne i co jakiś czas księgarskie półki zalewa mnóstwo tytułów traktujących o danym temacie.

Nie przez przypadek wspomniałam wyżej o dystopiach, gdyż ostatnio w moje ręce trafił dość niepozorny tytuł wydany przez Novae Res. Jak wiecie, moja relacja z książkami od nich jest dość skomplikowana. Jeśli spodoba mi się opis jakiejś powieści na tyle, żeby po nią sięgnąć, to zawsze podchodzę do lektury dość ostrożnie.

Żelazne werble” to debiut literacki. Tomasz Sadowski jest absolwentem wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Pracuje w banku, a pasjonuje się motoryzacją i historią wojskowości. Czytając jego powieść stawiałam, że jest wojskowym albo właśnie ten temat go fascynuje, bo w treści książki to się bardzo odczuwa.

O czym są „Żelazne werble„? Pewna azjatycka korporacja wypuściła na rynek kobietę-robota. Robotki, bo tak są nazywane, szybko zastępują prawdziwe kobiety. Mężczyźni skorzystali z możliwości, jaka pojawiła się na rynku i za kilka, do kilkudziesięciu tysięcy dolarów, coraz częściej zaczęli sobie takie sztuczne partnerki kupować. Po co się starać i zdobywać uczucie prawdziwej kobiety, skoro robotka bez słowa sprzeciwu będzie sprzątać, gotować i spełniać inne zachcianki, z seksem włącznie? Wygodne, prawda?

Obecność robotek w końcu doprowadza do katastrofy. Na świecie zaczyna brakować kobiet, zaczyna się na nie po prostu polować. Struktury społeczne zostają całkowicie zaburzone na całym świecie. I nic już nie wygląda tak jak wcześniej…

„Na zakończenie programu jeden z nich wypowiedział zdanie, które pojawiło się na niemal wszystkich portalach i w serwisach na całym świecie. Stojąc przy basenie, trzymając w objęciach w niewiele zakrywającym kostiumie swoją wygraną robotkę, powiedział, że kto choć raz będzie się kochał z robotką, nigdy nie zatęskni za prawdziwą kobietą.”

Głównym bohaterem „Żelaznych werbli” jest były żołnierz, Kris. Obecnie zajmuje się odszukiwaniem zaginionych kobiet. Kris ma swoją przeszłość, ale tutaj nie będę wam zdradzać, co w jego życiu się wydarzyło. Jest jednym z najlepszych w swoim fachu i przez to wplątuje się w coś większego niż mógłby przypuszczać. Jak zakończy się ta historia? Czy dla jakiegokolwiek bohatera jest przewidziane szczęśliwe zakończenie?

Ta powieść wywarła na mnie ogromne wrażenie. Powiedziałabym, że mnie zafascynowała, ale w odniesieniu do wydarzeń przedstawionych to nie jest dobre określenie. Nie mogłam się od „Żelaznych werbli” oderwać. To przerażająca do szpiku kości wizja. Tym bardziej straszna, że mogłoby się ziścić.

W trakcie czytania przeszło mi przez myśl, że kurde, przecież wystarczyłoby, żeby nagle zaczęło rodzić się więcej kobiet. Nie jest to jednak takie proste, bo mężczyźni po prostu nie chcą mieć córek, które później mogą zostać porwane, gwałcone i mogą się im dziać jeszcze inne straszne rzeczy. Koło się zapętla i tak jak kiedyś w Chinach tak i w tej książce faceci chcą mieć wyłącznie potomka płci męskiej.

Tomasz Sadowski zdecydował się na trzecioosobową narrację i moim zdaniem to dobry wybór. Sam język autora jest po prostu świetny. Jego opisy specjalistycznego sprzętu wojskowego czy niektórych akcji dodatkowo całą fabułę uwiarygadnia.

Cała książka jest bardzo mocna i tak samo mocne jest zakończenie. Gdybym powiedziała coś więcej, to pewnie bym was naprowadziła na jakiś trop. Ja nadal pozostaję pod ogromnym wrażeniem.

Gdy byłam już przy końcówce, to w moje głowie pojawiła się myśl, że chciałabym, aby tę historię przeniesiono na wielki ekran. Na kartach tej powieści cały czas się dzieje, akcja praktycznie nie ustaje i fantastycznie byłoby to wszystko zobaczyć w kinie.

Cóż więcej mogłabym napisać? Polecam wam „Żelazne werble” bardzo, bardzo gorąco. To trudna lektura, miejscami obrzydliwa i wywołująca wewnętrzny sprzeciw ale po stokroć warto.

Informacje o książce:
Tytuł: Żelazne werble
Tytuł oryginału: Żelazne werble
Autor: Tomasz Sadowski
ISBN: 9788381474078
Wydawca: Novae Res
Rok: 2019

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać