Literatura dziecięca

Dodo i Smocze Miasto - Ewelina Mazurek
Literatura dziecięcaRecenzje książek

Dodo i Smocze Miasto – Ewelina Mazurek

W dziecięcych oczach ukryty jest wszechświat. Gdy przychodzimy na ten świat, wierzymy, że możemy osiągnąć wszystko, co tylko chcemy. Gdy dorastamy, krok po kroku, tracimy tę pewność. Gdzieś gubimy odwagę, by sięgać coraz wyżej, by powiedzieć: niemożliwe, nie istnieje. Ewelina Mazurek w swojej książce „Dodo i Smocze Miasto” zabiera nas w podróż, która udowodni, że jeśli tylko czegoś mocno chcemy i wierzymy w to z całych sił, to możemy to osiągnąć.

■ Czytaj dalej »

O zgrozo! Opowieści szkolne - Maja Kacprzyk
Literatura dziecięcaRecenzje książek

O zgrozo! Opowieści szkolne – Maja Kacprzyk

Na półkach literatury dziecięcej pojawia się coraz więcej historii, które mają zachęcić najmłodszych do czytania i rozwijania ich wyobraźni i kreatywności. Maja Kacprzyk i jej „O zgrozo! Opowieści szkolne” powinna znaleźć się na Waszej liście „do przeczytania”, bo walczy nie tylko ze szkolnymi stereotypami: „nauczyciel ma zawsze rację”, ale pokazuje, że w szkolnej paczce jest siła. Każdy z uczniów jest na swój sposób wyjątkowy, ale nie jest to powodem wykluczenia, wręcz przeciwnie – uczniowie akceptują siebie takimi, jakimi są. Ta książka pomiędzy wierszami przemyca coś, co jest dla wszystkich ludzi ważne – potrzebę akceptacji i współdziałania w grupie.

■ Czytaj dalej »

Lulu i Drapek - Eugenia Pryszczepa
Literatura dziecięcaRecenzje książek

Lulu i Drapek – Eugenia Pryszczepa

Okładka „Lulu i Drapka” zauroczyła mnie od pierwszego wejrzenia. Szczególnie bystre oko kota i jego różowy nos oraz rozwiane włosy Lulu o chabrowym odcieniu. Już samo spojrzenie na rozmarzoną buzię Lulu sprawi, że nabierzecie ochoty, aby rozsiąść się wygodnie w fotelu i zatopić w tej baśniowej przygodzie. Polecam zarówno dla dorosłych - którzy być może zapomnieli jak fajnie jest być dzieckiem i dla dzieci – które powinny pielęgnować w sobie dziecięcą radość. Miłej lektury!

■ Czytaj dalej »

Pawełek i cała reszta - Jacek Galiński
Literatura dziecięcaRecenzje książek

Pawełek i cała reszta – Jacek Galiński

„Pawełek i cała reszta” to książka autorstwa Jacka Galińskiego znanego z serii o pewnej pani, której albo się kółko urwało, albo się kratki odbiły, tudzież której nie udał się koniec. Tym razem podjął się wyzwania napisania książki dla dzieci i zrobił to jak zwykle perfekcyjnie. Tytułowy bohater ma zwariowane pomysły, wnikliwie obserwuje otaczający go świat i wysnuwa ciekawe wnioski, a także przeżywa niesamowite przygody z paczką kumpli. Książka Jacka Galińskiego, poza rozrywkową treścią, zawiera też treści edukacyjne, co skłania do przeprowadzenia rozmowy z dziećmi na ważne tematy, dotyczące znęcania się w szkole przez uczniów nad sobą nawzajem, czy zachowania się w sytuacji, gdy jest się zaczepianym przez obcego na ulicy.

■ Czytaj dalej »

Kraina Niezwykłości - Marta Tondera-Tuzinek
Literatura dziecięcaRecenzje książek

Kraina Niezwykłości – Marta Tondera-Tuzinek

Światy zbudowane w fantazji, krainy wykreowane przez dziecięce marzenia to zawsze coś niezwykłego i kuszącego. Odkąd pamiętam, lubiłam sięgać po książki, w których świat rzeczywisty miesza się z tym fantastycznym, stworzonym przez wyobraźnię. Świat pełen magii, nadzwyczajnych postaci i zjawisk. Dlatego też skuszona przepiękną, baśniową okładką, sięgnęłam po książkę „Kraina Niezwykłości” Marty Tondery – Tuzinek. Tym bardziej że z okładki namawiały mnie do tego słowa: „otwórz niewidzialne drzwi do świata fantazji”.

■ Czytaj dalej »

Okładka książki Pax. Droga do domu - Sara Pennypacker
Literatura dziecięcaLiteratura młodzieżowaRecenzje książek

Pax. Droga do domu – Sara Pennypacker

„Pax. Droga do domu” to jedna z tych książek, która zmusza do refleksji nad swoim życiem, nad tym jak przeżywać trudne emocje, dlaczego nie warto ich tłumić, jak radzić sobie, gdy staniemy oko w oko ze stratą, jak nie dać się pochłonąć ciemności. To niezwykle mądra pozycja, która dotyka czułe struny duszy czytelnika.

■ Czytaj dalej »

Tomaszek i reszta świata - Krystyna Gucewicz
Literatura dziecięcaRecenzje książek

Tomaszek i reszta świata – Krystyna Gucewicz

Wszystkim dorosłym wydaje się, że dzieci niewiele rozumieją i nie bardzo chce się im objaśniać dzieciom świat oraz podejmowane przez siebie decyzje. Mówią: tak ma być, bo tak postanowiłem. A to przecież żadne wyjaśnienie, szczególnie wtedy, gdy z Australii trzeba się nagle przenieść do Europy, do obcej Polski. Zostawić przyjaciół i wszystko, co do tej pory było bliskie i oswojone, co dawało przyjemne poczucie bezpieczeństwa. I w dodatku samemu, bez rodziców, zamieszkać u niewidzianej dotąd babci. Tomaszka poznajemy właśnie w sytuacji...

■ Czytaj dalej »

Twoja anatomia. Kompletny (i kompletnie obrzydliwy) przewodnik po ludzkim ciele - Adam Kay
Literatura dziecięcaPoradnikiRecenzje książek

Twoja anatomia. Kompletny (i kompletnie obrzydliwy) przewodnik po ludzkim ciele – Adam Kay

Adam Kay, stara się w swojej książce w zabawy, śmieszny i dowcipny sposób odpowiedzieć na pytanie, jak działa nasze ciało. W kolejnych rozdziałach dotyczących: skóry, serca, krwi, płuc, mózgu, włosów i paznokci, oczu, uszu, nos, ust, kości, mięśni, żołądka i jelit, nerek i wątroby, rozmnażania, życie i śmierci, drobnoustrojów, przybliża nam ich funkcje oraz działanie. Stara się robić wszystko w niezwykle przystępny i łatwy sposób. Nie używa zbyt skomplikowanego języka, co dla mnie, jako starszego czytelnika było trochę zbyt łatwe, jednak dla młodszego odbiorcy, uważam, że jak najbardziej by się sprawdziło. Dzięki temu, że język jest łatwy, poradnik czytało się łatwy i szybko.

■ Czytaj dalej »

Podbipięta czyli co się kryje w nazwiskach - Michał Rusinek
Literatura dziecięcaRecenzje książek

Podbipięta, czyli co się kryje w nazwiskach – Michał Rusinek

Jak wiadomo, dzieci są i zawsze były ciekawe świata. Lubią rozwiązywać zagadki i bawić się słowami, tworząc czasami oszałamiające inwencją neologizmy. Tak więc od razu widać, że Michał Rusinek, nie od dzisiaj przyjaciel dzieci, a także niestrudzony wywiadowca podążający po bezdrożach literatury i gramatyki, miał wspaniały pomysł na książkę. „Podbipięta, czyli co się kryje w nazwiskach” to pozycja skierowana do młodych czytelników, ale i dorosły jej się nie oprze i przeczyta z zaciekawieniem. Autor przytacza wiele popularnych nazwisk, noszonych przez znane wszystkim osoby ze świata kultury, ale też sporo tych bardzo powszechnych, zajmujących całe strony książki telefonicznej. Są też nietypowe, których znaczenia nigdy byśmy nie odgadli.

■ Czytaj dalej »

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać