Literatura dziecięca

Twoja anatomia. Kompletny (i kompletnie obrzydliwy) przewodnik po ludzkim ciele – Adam Kay

Twoja anatomia. Kompletny (i kompletnie obrzydliwy) przewodnik po ludzkim ciele - Adam Kay

Twoja anatomia. Kompletny (i kompletnie obrzydliwy) przewodnik po ludzkim ciele
Adam Kay

Decydując się na lekturę „Twojej anatomii. Kompletnego (i kompletnie obrzydliwego) przewodnika po ludzkim ciele” myślałam o mojej siostrzenicy, której miałam nadzieję podarować tę książkę. Chciałam jednak na początek sama ją przeczytać, aby upewnić się, że jest odpowiednia lektura dla niej, czy nie jest przypadkiem za mała albo za duża na nią. Czy siostrzenica dostanie tę książkę? Raczej nie, myślę, że nie jest to odpowiednia lektura dla czwartoklasistki. Dlaczego tak uważam? Postaram się to za chwilę wyjaśnić.

Zacznę jednak od początku i opowiem pokrótce, o czym jest „Twoja anatomia”. Autor głośnych bestsellerów „Będzie bolało” oraz „Świąteczny dyżur” Adam Kay, stara się w swojej książce w zabawy, śmieszny i dowcipny sposób odpowiedzieć na pytanie, jak działa nasze ciało. W kolejnych rozdziałach dotyczących: skóry, serca, krwi, płuc, mózgu, włosów i paznokci, oczu, uszu, nos, ust, kości, mięśni, żołądka i jelit, nerek i wątroby, rozmnażania, życie i śmierci, drobnoustrojów, przybliża nam ich funkcje oraz działanie. Stara się robić wszystko w niezwykle przystępny i łatwy sposób. Nie używa zbyt skomplikowanego języka, co dla mnie, jako starszego czytelnika było trochę zbyt łatwe, jednak dla młodszego odbiorcy, uważam, że jak najbardziej by się sprawdziło. Dzięki temu, że język jest łatwy, poradnik czytało się łatwy i szybko. Swoje opisy Adam Kay starał się opatrzeć zabawnymi komentarzami i tutaj właśnie zaczęły się robić schodki. Zupełnie nie potrafiłam wczuć się w poczucie humoru autora. Nie podobało mi się na przykład pisanie o matematyce, że jest nuda i podśmiewanie się z nauczyciela matematyki, raczej to nie jest przekaz, który chciałam przekazać dziecku. Zobaczcie sami:

„Zdarzyło ci się pomyśleć, że twoje ciało to osobliwy kawałek mięsa, zawieszony na rusztowaniu z kości, owinięty wielką płachtę skóry i kontrolowany przez szalony superkomputer w twojej głowie? A może nie? Przepraszam, jeśli cię wystraszyłem. Chodzi mi po prostu o to, że twoje ciało jest dziwne. Pisząc to, nie chcę cię wcale obrazić. Ciało każdego człowieka jest dziwne — twoje, moje, twojej mamy, twojego nauczyciela matematyki. Zwłaszcza twojego nauczyciela matematyki. Wiem, że jest to temat omawiany w szkole. Wiem też, że nie ma lepszego sposobu na zanudzenie człowieka na świecie, niż kazać mu siedzieć na niewygodnym krześle i przepisywać regułki z tablicy. Ale to, że twój nauczyciel jest nudziarzem, wcale nie oznacza, że nudne jest to, o czym opowiada. (Uwaga: nie dotyczy to matematyki. Nawet gdyby ułamki tłumaczył ci twarkujący kangur, matematyka i tak byłaby nudna)”.

Dzieci są często podatne na wpływy i takie „chwytliwe” teksty, dlatego obawiam się, że zamiast skupić się na tym, co ważne w poradniku, to jednak historia matematyki i nauczyciela mogłaby najbardziej zapaść w pamięć.

Druga sprawa to, że część komentarzy autora jest wręcz obrzydliwa. Chociaż tutaj, absolutnie nie mam pretensji do autora, gdyż przestrzegał nas przed tym w podtytule poradnika „Kompletny (i kompletnie obrzydliwy) przewodnik po ludzkim ciele”.

„Czy jedzenie smarków jest bezpieczne dla zdrowia? Skoro twój nos podał już wysiłek przygotowania drobnej przekąski, powinniśmy przynajmniej przyjrzeć się jej wartościom odżywczym, prawda? (Tak, to bezpieczne. Wsuwaj śmiało!)”

Dla mnie to jest to zdecydowanie za dużo i nie chciałam, aby dziecko biegało po szkole i opowiadało koleżankom i nauczycielom takie ciekawostki.

Podsumowując — poradnik na pewno zawiera wiele ciekawej wiedzy, którą dziecko, młodzież, może w łatwy sposób przyswoić. Jednak zanim zdecydujemy się podarować ją naszym pociechom, warto samemu po nią sięgnąć i zastanowić się, czy będzie ona odpowiednia. Być może, moje podejście jest zupełnie inne niż wasze i Wam wyda się ona zupełnie w porządku. Pamiętajcie, że to jest tylko i wyłącznie moje opinia i może ona się różnić całkowicie od Twojej. Ja natomiast myślę, że będę czytała poradnik wspólnie z chrześnicą, podsunę jej te fragmenty, które są dla mnie akceptowalne, a będę pomijała te, które moim zdaniem nie są dla niej odpowiednie.

Informacje o książce:
Tytuł: Twoja anatomia. Kompletny (i kompletnie obrzydliwy) przewodnik po ludzkim ciele
Tytuł oryginału: Kay’s Anatomy: A Complete (and Completely Disgusting) Guide to the Human Body
Autor: Adam Kay
ISBN: 9788366873254
Wydawca: Insignis
Rok: 2021

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać