Literatura faktu

Tropiciel skarbów. Fakty i mity w filmach o Indianie Jonesie - Adam Węgłowski
Literatura faktu

Tropiciel skarbów. Fakty i mity w filmach o Indianie Jonesie – Adam Węgłowski

W „Tropicielu skarbów” czytelnik zainteresowany historią, a szczególnie jej sensacyjnymi aspektami znajdzie mnóstwo ciekawostek, barwnie opisanych, czytając, miałam wrażenie, że czytam książkę przygodową, nie popularnonaukową, a nad wszystkim unosił się duch Indiany Jonesa, a w myśli cały czas nuciłam niezapomnianą muzykę z serii filmów o tym archeologu.

■ Czytaj dalej »

Izrael bez cenzury - Esther Fuerster-Ashkenazi
Literatura faktuRecenzje książek

Izrael bez cenzury – Esther Fuerster-Ashkenazi

"Izrael bez cenzury" to książka pełna zaskoczeń i tak ciekawych informacji, że w trakcie lektury nie rozstajemy się z wyszukiwarką Google`a, by je pogłębiać i lepiej zrozumieć. Przy tym jednak pisana bardzo przystępnie i potoczyście. Nie tyle wchodzimy więc w ten pogmatwany i pełen sprzeczności Izrael, co wpadamy weń z impetem, i od razu, bez wstępnego przygotowania zaczynamy nasz rollercoaster. Zaznaczę też, że nie jest to typowa opowieść krajoznawcza. To coś znacznie lepszego dla tych, którzy usiłują, często z miernym skutkiem, zrozumieć izraelską duszę.

■ Czytaj dalej »

Literackie przechadzki po Paryżu Aleksandra Bajerska
Literatura faktuRecenzje książek

Literackie przechadzki po Paryżu – Aleksandra Bajerska

Paryż. Miasto marzeń, ekskluzywne, intelektualnie wysmakowane, lekko snobistyczne i dyktujące trendy, mekka artystów i… oczywiście inspiracja dla twórców literatury i filmu. Aleksandra Bajerska to wielka admiratorka Paryża, co jest od pierwszych akapitów wyczuwalne w książce, którą poświęciła temu miastu.

■ Czytaj dalej »

Bezmiłość. O czułych wyznaniach w listach, grypsach i wspomnieniach z Majdanka - Sylwia Winnik
Literatura faktuRecenzje książek

Bezmiłość. O czułych wyznaniach w listach, grypsach i wspomnieniach z Majdanka – Sylwia Winnik

Czy polecam tę książkę? Zdecydowanie tak, w szczególności zachęcam do jej przeczytania osoby, które mają za sobą kilka pozycji o tematyce obozowej i znają już fakty o realiach życia w obozie, o tym jak Niemieccy żołnierze znęcali się nad więźniami. W tej pozycji znajdą coś bardziej duchowego, niematerialnego, tutaj opisywane są dogłębne uczucia ludzi przebywających w tych okrutnych miejscach. Zdecydowanie jest to pozycja, którą należałoby czytać właśnie dopiero po zapoznaniu się z tą literaturą opisującą życie obozowe, bo dopiero znając te niesprzyjające warunki będziemy mogli w pełni pojąć i zrozumieć książkę, która dociera do głębi serca.

■ Czytaj dalej »

Pandrioszka - Krystyna Kurczab-Redlich
Literatura faktuRecenzje książek

Pandrioszka – Krystyna Kurczab-Redlich

Krystyna Kurczab-Redlich ma nie tylko znakomite pióro, talent obserwacyjny, puentujący i narracyjny. Ma też w sobie prawdę i dobro, które pozwoliły jej namalować tę panoramę rosyjskości tak, że wierzymy każdemu słowu. Tym bardziej, że nie przemawia z wysokości katedry, nie wykłada z punktu widzenia znawcy i autorytetu. To opowiada, szepcze drżącym głosem, wybucha gniewem, otula ciepłym słowem po prostu człowiek czujący i widzący, taki jak my. Weźmy więc „Pandrioszkę” i popatrzmy na Rosję oczami Krystyny Kurczab-Redlich.

■ Czytaj dalej »

Daleko po torach. Przez Rosję aż do Chin - Ewa Nowak
Literatura faktuRecenzje książekTurystyka i podróże

Daleko po torach. Przez Rosję aż do Chin – Ewa Nowak

Bardzo rzetelna, opatrzona dużą ilością zdjęć i map jest ta historia podróży życia. Czuć tu prawdziwe emocje, ciekawość świata i chęć zgłębiania wiedzy o nim. To lektura, która spodoba się wszystkim, którzy lubią podróżować, choćby palcem po mapie.

■ Czytaj dalej »

Okładka książki Nadchodzi zima. Dlaczego trzeba powstrzymać Władimira Putina i wrogów wolnego świata - Garri Kasparow
Literatura faktuRecenzje książek

Nadchodzi zima – Garri Kasparow

Kasparow wydał swoją książkę w 2016 roku, przewidując niejako to, co stało się 24 lutego 2022 roku. Historia kołem się toczy. Już wtedy można było przypuszczać, że przymknięcie oczu na aneksję Krymu i części Gruzji, a także na działania rosyjskich separatystów w części wschodniej Ukrainy, ośmielą Putina do dalszych agresywnych posunięć. O tym pisał Kasparow już 6 lat temu. W swojej książce „Nadchodzi zima” stara się on znaleźć odpowiedź na pytanie, jak to się stało, że Rosja zawróciła z drogi demokratyzacji i znalazła się w kontrze do wolności i poszanowania praw człowieka. Znany z niejednej trafnej i przewidującej analizy współczesnej rzeczywistości opozycjonista i genialny szachista, szuka przyczyn i znajduje je przede wszystkim w spolegliwości, pazerności i naiwności Zachodu.

■ Czytaj dalej »

Okładka książki Walka o oddech - Tomasz Rezydent
Literatura faktuRecenzje książek

Walka o oddech – Tomasz Rezydent

Książka jest zapisem z dziennika, dzień po dniu obserwujemy, co dzieje się na oddziale COVID-owym. Słuchamy rozmów lekarzy z pacjentami i lekarzy między sobą, uzgadniających rodzaj leczenia, zmartwionych, że brak niektórych leków albo osocza ozdrowieńców, że znów wykryto ognisko zakażenia na oddziale, albo w pokoju lekarskim. Wraz z autorem odczuwamy straszliwe zmęczenie po wielogodzinnym dyżurze. A także gorzkie rozczarowanie środowiska medycznego, na które rządzący starają się przerzucić winę i odpowiedzialność za dużą liczbę zachorowań i zgonów. Czysta literatura faktu. I to literatura brutalna, bez sentymentów, bez upiększania.

■ Czytaj dalej »

Stan krytyczny. Opowieści z pogranicza ludzkiego życia - Matt Morgan
Literatura faktuRecenzje książek

Stan krytyczny. Opowieści z pogranicza ludzkiego życia – dr Matt Morgan

“Stan krytyczny. Opowieści z pogranicza ludzkiego życia” jest rozwijającą lekturą, która doskonale wywiązuje się ze swojej edukacyjnej funkcji. Przybliża nam bowiem specyfikę pracy lekarzy intensywistów oraz odsłania tajniki ludzkiego organizmu. Ponadto dzięki doktorowi Mattowi Morganowi możemy się przekonać, jak wiele czynników ma wpływ na właściwą diagnozę pacjenta znajdującego się na OIOM-ie. Mówiąc szczerze, gdyby nie daj Boże moi bliscy lub ja mielibyśmy tam trafić, będę spokojniejszy. I to jest wartość dodana, którą zyskałem po przeczytaniu tej książki.

■ Czytaj dalej »

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać