Literatura faktu

Habsburgowie - Martyn Rady
Literatura faktuRecenzje książek

Habsburgowie – Martyn Rady

O upadku, ale też o budowie, sukcesach, porażkach i wielu innych aspektach funkcjonowania dynastii Habsburgów opowiada Martyn Rady w dziele zatytułowanym „Habsburgowie”, które ponad wszelką wątpliwość powinno znaleźć się w biblioteczce każdego fana historii. Nie można powiedzieć, że to monument. Wszakże zwarta struktura opracowania pozwala prześledzić kilkusetletnie losy Habsburgów z uwzględnieniem faktycznie najważniejszych momentów w dziejach tej dynastii. W zasadzie już od jedenastego stulecia do zakończenia Wielkiej Wojny w 1918 roku.

■ Czytaj dalej »

Adunu. Ziemia Duchów - Krzysztof Błażyca
Literatura faktuRecenzje książek

Adunu. Ziemia Duchów – Krzysztof Błażyca

„Adunu. Ziemia duchów” Krzysztofa Błażyca to niewielkich rozmiarów książka, która swoją treścią i przedstawianymi obrazami porusza do głębi. Zastanawiając się, po przeczytaniu, jak mogłabym ocenić tę pozycję, mam niewielkie trudności. Z tego względu, że nie pozostaje mi powiedzieć nic więcej aniżeli, że jest świetna. Autor umieścił w niej wszystko, co mogłoby zainteresować potencjalnego czytelnika, jednocześnie pokazując jak wygląda i wyglądało życie w Ugandzie. To mocna ale i zarazem przepiękna opowieść ludzi, którzy tam mieszkają.

■ Czytaj dalej »

Kosmiczny wyścig. Zdumiewająca historia pierwszego człowieka, który opuścił Ziemię - Stephen Walker
Literatura faktuRecenzje książek

Kosmiczny wyścig. Zdumiewająca historia pierwszego człowieka, który opuścił Ziemię – Stephen Walker

Kilkadziesiąt lat temu dwa supermocarstwa - USA i ZSRR stoczyły walkę, które z nich pierwsze wyśle człowieka w przestrzeń kosmiczną. Wówczas zwyciężyli Rosjanie, co poza kwestiami czysto propagandowymi, miało również znaczenie polityczne. W końcu "zimna wojna", a wraz z nią wyścig zbrojeń, trwała w najlepsze. Tę pasjonującą pogoń z czasem i przeciwnikiem opisuje Stephen Walker w książce "Kosmiczny wyścig. Zdumiewająca historia pierwszego człowieka, który opuścił ziemię". Przyznaję, że autor wykonał tytaniczną i niezwykle drobiazgową pracę. Efektem jego wysiłków jest blisko 500 - stronicowe opracowanie, które nadaje się na scenariusz filmu o pierwszym człowieku w kosmosie. Scenariusz oparty na faktach i materiałach źródłowych. Dość powiedzieć, że przebogata lista przypisów mieści się na ponad 50 stronach! Tu nie ma miejsca na fikcję, niedopowiedzenia czy tanie chwyty upiększające rzeczywistość.

■ Czytaj dalej »

Tropiciel skarbów. Fakty i mity w filmach o Indianie Jonesie - Adam Węgłowski
Literatura faktu

Tropiciel skarbów. Fakty i mity w filmach o Indianie Jonesie – Adam Węgłowski

W „Tropicielu skarbów” czytelnik zainteresowany historią, a szczególnie jej sensacyjnymi aspektami znajdzie mnóstwo ciekawostek, barwnie opisanych, czytając, miałam wrażenie, że czytam książkę przygodową, nie popularnonaukową, a nad wszystkim unosił się duch Indiany Jonesa, a w myśli cały czas nuciłam niezapomnianą muzykę z serii filmów o tym archeologu.

■ Czytaj dalej »

Izrael bez cenzury - Esther Fuerster-Ashkenazi
Literatura faktuRecenzje książek

Izrael bez cenzury – Esther Fuerster-Ashkenazi

"Izrael bez cenzury" to książka pełna zaskoczeń i tak ciekawych informacji, że w trakcie lektury nie rozstajemy się z wyszukiwarką Google`a, by je pogłębiać i lepiej zrozumieć. Przy tym jednak pisana bardzo przystępnie i potoczyście. Nie tyle wchodzimy więc w ten pogmatwany i pełen sprzeczności Izrael, co wpadamy weń z impetem, i od razu, bez wstępnego przygotowania zaczynamy nasz rollercoaster. Zaznaczę też, że nie jest to typowa opowieść krajoznawcza. To coś znacznie lepszego dla tych, którzy usiłują, często z miernym skutkiem, zrozumieć izraelską duszę.

■ Czytaj dalej »

Literackie przechadzki po Paryżu Aleksandra Bajerska
Literatura faktuRecenzje książek

Literackie przechadzki po Paryżu – Aleksandra Bajerska

Paryż. Miasto marzeń, ekskluzywne, intelektualnie wysmakowane, lekko snobistyczne i dyktujące trendy, mekka artystów i… oczywiście inspiracja dla twórców literatury i filmu. Aleksandra Bajerska to wielka admiratorka Paryża, co jest od pierwszych akapitów wyczuwalne w książce, którą poświęciła temu miastu.

■ Czytaj dalej »

Bezmiłość. O czułych wyznaniach w listach, grypsach i wspomnieniach z Majdanka - Sylwia Winnik
Literatura faktuRecenzje książek

Bezmiłość. O czułych wyznaniach w listach, grypsach i wspomnieniach z Majdanka – Sylwia Winnik

Czy polecam tę książkę? Zdecydowanie tak, w szczególności zachęcam do jej przeczytania osoby, które mają za sobą kilka pozycji o tematyce obozowej i znają już fakty o realiach życia w obozie, o tym jak Niemieccy żołnierze znęcali się nad więźniami. W tej pozycji znajdą coś bardziej duchowego, niematerialnego, tutaj opisywane są dogłębne uczucia ludzi przebywających w tych okrutnych miejscach. Zdecydowanie jest to pozycja, którą należałoby czytać właśnie dopiero po zapoznaniu się z tą literaturą opisującą życie obozowe, bo dopiero znając te niesprzyjające warunki będziemy mogli w pełni pojąć i zrozumieć książkę, która dociera do głębi serca.

■ Czytaj dalej »

Pandrioszka - Krystyna Kurczab-Redlich
Literatura faktuRecenzje książek

Pandrioszka – Krystyna Kurczab-Redlich

Krystyna Kurczab-Redlich ma nie tylko znakomite pióro, talent obserwacyjny, puentujący i narracyjny. Ma też w sobie prawdę i dobro, które pozwoliły jej namalować tę panoramę rosyjskości tak, że wierzymy każdemu słowu. Tym bardziej, że nie przemawia z wysokości katedry, nie wykłada z punktu widzenia znawcy i autorytetu. To opowiada, szepcze drżącym głosem, wybucha gniewem, otula ciepłym słowem po prostu człowiek czujący i widzący, taki jak my. Weźmy więc „Pandrioszkę” i popatrzmy na Rosję oczami Krystyny Kurczab-Redlich.

■ Czytaj dalej »

Daleko po torach. Przez Rosję aż do Chin - Ewa Nowak
Literatura faktuRecenzje książekTurystyka i podróże

Daleko po torach. Przez Rosję aż do Chin – Ewa Nowak

Bardzo rzetelna, opatrzona dużą ilością zdjęć i map jest ta historia podróży życia. Czuć tu prawdziwe emocje, ciekawość świata i chęć zgłębiania wiedzy o nim. To lektura, która spodoba się wszystkim, którzy lubią podróżować, choćby palcem po mapie.

■ Czytaj dalej »

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać