Filozofia i religia

Szkic o pochodzeniu, znaczeniu i łaskach medalika albo krzyża św. Benedykta - Dom Prosper Guèranger OSB
Filozofia i religia

Szkic o pochodzeniu, znaczeniu i łaskach medalika albo krzyża św. Benedykta – Dom Prosper Guèranger OSB

Chropowata okładka, jednokolorowe ryciny, długi tytuł… Ręka miłośnika estetyki dawnej sama się ciągnie ku tej publikacji benedyktynów z Tyńca, by przekonać się, że w treści jest to również perełka – tłumaczenie wydanego ponad 100 lat temu w Paryżu dziełka znanego opata z Solesmes, zasłużonego m.in. dla ruchu liturgicznego, Dom Prospera Guèrangera. Były to czasy, kiedy spojrzenie na tytuł było jak sięgniecie do spisu treści. Czytamy więc na okładce: „Szkic o pochodzeniu, znaczeniu i łaskach medalika albo krzyża św. Benedykta”. W dziełku tym czcigodny opat w sposób zwięzły, acz konkretny przytacza dzieje wspomnianego medalika: jego historię, opis, cuda przy jego pomocy uczynione, jak również przedstawia stosunek Kościoła do tego sakramentalium

■ Czytaj dalej »

Klinika chorób duchowym według Ewagriusza z Pontu i ojców pustyni - ks. Jan Smoła
Filozofia i religiaRecenzje książek

Klinika chorób duchowych według Ewagriusza z Pontu i ojców pustyni – ks. Jan Smoła

“Klinika chorób duchowych…”, rzuca nowe światło na doskonale znane nam choroby i problemy. I z pewnością dla osób głęboko zakorzenionych w katolicyzmie może stanowić cenne wsparcie w walce z ich trudnościami.

■ Czytaj dalej »

Apostazja katoliczki - Ewa Piprek
Anty-recenzjaFilozofia i religiaRecenzje książek

Apostazja katoliczki – Ewa Piprek

„Apostazja katoliczki” to książka, która mnie zawiodła. Jest napisana chaotyczne, nieobiektywnie i wrogo dla czytelnika. Naiwnie myślałem, że Ewa Piprek napisała poważną pozycję, skłaniającą do rzeczowej wymiany argumentów. Tymczasem czytelnik otrzymuje niemal powieść autobiograficzną, w której musimy czytać o seksualnych przygodach autorki. Książka słaba – zarówno jako erotyk jak i ironiczny atak na Kościół.

■ Czytaj dalej »

Selfie z Regułą. Benedyktyńskie motywy codzienności - Bernard Sawicki OSB
Filozofia i religiaRecenzje książek

Selfie z Regułą. Benedyktyńskie motywy codzienności – Bernard Sawicki OSB

Ogólne wrażenie z Selfie z Regułą mam pozytywne. W pierwszej kolejności polecam książkę osobom zainteresowanym duchowością zakonną, zwłaszcza benedyktyńską, ale też wszystkim wrażliwym na piękno codzienności, dostrzegającym nadprzyrodzoność w przyrodzoności i nadzwyczajne w zwyczajności. Jeśli wchodzi się głębiej, nie jest to lektura łatwa, nie czyta się jej w ciągu jednego dnia od deski do deski. Raczej można ją potraktować jak podręcznik, do którego się sięga po umocnienie i radę.

■ Czytaj dalej »

Nadzieje wiecznotrwałe - Stanisław Beniowski
Filozofia i religia

Nadzieje wiecznotrwałe – Stanisław Beniowski

Lekturę tej dziwnej opowieści mogę przyrównać do spadania wraz z potokiem błotnej lawiny - tempo jest zawrotne, nie bardzo wiadomo, dokąd ona nas zaprowadzi i - najważniejsze - kiedy się skończy. Nie ma tu też mowy o uchwyceniu się czegoś, co by spowolniło tę budzącą grozę podróż. Co więcej - czułem wręcz fizyczny ból w okolicach płatu czołowego mojego mózgu wywołany nieudanymi próbami zrozumienia tego, co czytam i odnalezienia w tym głębszego sensu.

■ Czytaj dalej »

Zawsze się radujcie! - Włodzimierz Zatorski OSB
Anty-recenzjaFilozofia i religiaRecenzje książek

Zawsze się radujcie! – Włodzimierz Zatorski OSB

W tej pełnej teologicznie mądrych zdań książce zabrakło mi czegoś więcej – owego ducha radości. To z pewnością nadałoby większego autentyzmu przedstawionym w niej treściom. A tak miałem wrażenie, że uczestniczę w raczej merytorycznym (z wyjątkami) wykładzie, tyle że ani forma, ani sposób prezentacji mnie nie zaciekawiły. Ot, solidna, rzemieślnicza robota, ale bez tej iskry, która rozpaliłaby we mnie zainteresowanie kolejnymi rozdziałami.

■ Czytaj dalej »

Jezu, Ty się tym zajmij! O. Dolindo Ruotolo. Życie i cuda
Filozofia i religiaRecenzje książek

Jezu, Ty się tym zajmij! O. Dolindo Ruotolo. Życie i cuda – Joanna Bątkiewicz-Brożek

„Jezu, Ty się tym zajmij! O. Dolindo Ruotolo. Życie i cuda” jest pozycją inspirującą dla ludzi, którzy szukają Boga w swoim życiu i chcą pogłębiać z Nim swoją relację. Mnie samemu nie jest łatwo uwierzyć, że tak wiele (a może wszystko?) zależy od jednego wezwania...

■ Czytaj dalej »

Sztuka życia według stoików - Piotr Stankiewicz
Filozofia i religiaRecenzje książek

Sztuka życia według stoików – Piotr Stankiewicz

Książka Piotra Stankiewicza, filozofa, zajmującego się stoicyzmem i jego propagowaniem. Spodziewałam się suchego omówienia założeń stoicyzmu, nie zdawałam sobie poza tym sprawy, jak wiele jego założeń jest aktualnych i ile można z niego czerpać w dzisiejszych czasach. Autor pisze bardzo ciekawie, wartko opowiada o życiu według stoików, książka nie jest sucha, a wręcz przeciwnie, czyta się jednym tchem.

■ Czytaj dalej »

Mój miły jest mi woreczkiem mirry… (Pnp I,13) - Ignacy Rogusz OCist
Filozofia i religiaRecenzje książek

Mój miły jest mi woreczkiem mirry… (Pnp I,13) – Ignacy Rogusz OCist

“Mój miły jest mi woreczkiem mirry...” to książka o wierze, nadziei i oczywiście o miłości. Wierze w Bożą obecność w naszym życiu, nadziei na lepsze jutro dzięki żywej relacji z Nim oraz doświadczeniu ogromu Jego miłości. Potrzebujemy ich, aby iść dalej i realizować siebie w powołaniu, do którego zostaliśmy stworzeni. Gdybyśmy o tym zapomnieli, sięgnijmy po... tę książkę. Warto.

■ Czytaj dalej »

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać