Literatura dziecięca

Pax. Droga do domu – Sara Pennypacker

Okładka książki Pax. Droga do domu - Sara Pennypacker

Pax. Droga do domu
Sara Pennypacker

Dzisiaj zacznę nietypowo… A co, gdybym zapytała Was o ulubione książki z dzieciństwa? Każdy z nas ma takie, które pamięta chodź dzieckiem już od dawna nie jest. W moim wypadku na liście znajdą się na pewno: „Dzieci z Bullerbyn”, „Mały Książę” czy seria o przygodach Ani z Zielonego Wzgórza. Książki, w których zaczytywaliśmy się jako dzieci kojarzą nam się z beztroską i bezpieczeństwem, mają smak słodkiego kakao i głos babci przepełniony miłością. Do listy moich ukochanych książek dla dzieci mogę bez zastanowienia dodać historię Paxa, którą opisała Sara Pennypacker. Opowiem Wam dzisiaj o drugim tomie, który nosi tytuł: „Pax. Droga do domu”.

Na początku muszę się Wam do czegoś przyznać. Nie przeczytałam pierwszego tomu, a potem drugiego. Zaczęłam swoją przygodę z Paxem i jego przyjacielem Peterem od tomu drugiego. Muszę przyznać, że w niczym to nie przeszkadza, można się bez problemów odnaleźć w historii. Chociaż wielu czytelników pisze, że warto czytać w kolejności chronologicznej. Wybór pozostawiam Wam. Poruszony temat: przyjaźni człowieka i lisa, od razu przywodzi na myśl historię Małego Księcia, który swojego lisa oswoił i stał się jego przyjacielem. W historii Paxa i Petera odnajdziemy tę nutę – uniwersalnej przyjaźni pomiędzy zwierzęciem a człowiekiem. Od ostatniego spotkania Paxa i Petera minął rok. Zaledwie tyle lub aż tyle, biorąc pod uwagę ile znaczących zmian nastąpiło. Pax razem ze swoją lisią partnerką – doczekali się szczeniąt. Peter postanowił odejść z domu, po doświadczeniu wojny i straty, postanowił się usamodzielnić i ekspresowo dorosnąć. Ścieżki przyjaciół się rozeszły, każdy znalazł swoje priorytety i na nowo ułożył sobie życie w kompletnie innej rzeczywistości. Jak również w życiu bywa, los bywa przewrotny. Jedno ze szczeniąt Paxa zapada na rzadką chorobę. Lis automatycznie postanawia odszukać swojego przyjaciela Petera i poprosić go o pomoc. Sprawdza w ten sposób czy przysłowie: „Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie” to tylko słowa czy jednak kryje się za nimi prawdziwa wartość. Lubię takie historie, które można czytać zarówno dosłownie jak i przenośnie. Są bogate w ukryte znaczenia, są zarazem dosłowne jak i metaforyczne. Historia Paxa i Petera taka właśnie jest, prosta i złożona zarazem, zarówno młody czytelnik odnajdzie w niej historię o przyjaźni lisa i człowieka, a dorosły znajdzie wiele prawd o współczesnym życiu – zarówno tych radosnych jak i gorzkich. Każdy rozdział napisany został z perspektywy: Petera, wtedy rozdział rozpoczyna się od symbolu ludzkiej głowy, jeśli dotyczy historii Paxa, to wtedy na początku rozdziału odnajdziemy głowę lisa. Obok motywu przyjaźni, autorka dotyka znacznie trudniejszego tematu, jakim jest sposób radzenia sobie z traumą. Robi to w sposób delikatny, zbędnie nie dramatyzuje, ale też nie bagatelizuje. Peter dotknięty stratą ojca przeżywa wszystkie etapy żałoby – niedowierzanie, lęk, gniew, akceptację, wreszcie pozbywa się poczucia winy. Postanawia swoją stratę przekuć w coś dobrego i wyrusza, by pomagać zwierzętom po wojnie. Autorka bardzo zwinnie, pomaga nam dostrzec, że z pozoru negatywne wydarzenia w naszym życiu, można przekuć w coś dobrego. Nie mamy bowiem wpływu na to co nas w życiu spotka, jest to w rękach Boga (dla wierzących) bądź zapisane w gwiazdach (dla tych, co nie wierzą). Ale to własnie my mamy wpływ jak odpowiemy na wydarzenia i emocje, które mogą nas dotkliwie doświadczyć.

Pax. Droga do domu” to jedna z tych książek, która zmusza do refleksji nad swoim życiem, nad tym jak przeżywać trudne emocje, dlaczego nie warto ich tłumić, jak radzić sobie, gdy staniemy oko w oko ze stratą, jak nie dać się pochłonąć ciemności. To niezwykle mądra pozycja, która dotyka czułe struny duszy czytelnika. Towarzyszy mu w tej podróży Paxa i Petera, w metaforycznej drodze i poszukiwaniu domu, w próbie odnalezienia sensu własnego życia, wartości przyjaźni. Nie narzuca nam w żadnym momencie tego co powinniśmy myśleć ani jedynej słusznej drogi. Pokazuje nam opcje. Jestem pewna, że każdy mały i duży czytelnik, który przechodzi teraz przez trudne chwile w swoim życiu właśnie w tej książce odnajdzie ukojenie. I może po policzkach spłynie kilka gorzkich łez, ale po lekturze poczujecie się silniejsi, poczujecie, że to od Was zależy jak zapiszecie kolejne karty waszej podróży zwanej życiem.

Szykujcie gorącą herbatę, ciepły koc i zasiadajcie do lektury. Daje mocne 10/10, z nadzieją, że ta recenzja zachęci niejednego z Was do sięgnięcia po tę historię. I na sam koniec, nie zapomnijcie się pozachwycać genialnymi ilustracjami Jona Klassena! Arcydzieła!

Informacje o książce:
Tytuł: Pax. Droga do domu
Tytuł oryginału: Pax. Journey Home
Autor: Sara Pennypacker
ISBN: 9788379660742
Wydawca: IUVI
Rok: 2021

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać