Zaginione Miasta. Tom 5 Gwiazda Przewodnia - Shannon Messenger - Recenzje książek z każdej półki
Literatura młodzieżowa

Zaginione Miasta. Tom 5 Gwiazda Przewodnia – Shannon Messenger

Zaginione Miasta. Tom 5 Gwiazda Przewodnia. - Shannon Messenger

Zaginione Miasta. Tom 5 Gwiazda Przewodnia
Shannon Messenger

Ach jak lubię ten moment, gdy wydawnictwo ogłasza datę premiery książki, na którą czekam z wypiekami na policzkach. Ten czas pomiędzy ogłoszeniem daty premiery a przedsprzedażą jest jak oczekiwanie na randkę. Czujesz narastającą radość, z każdym mijającym dniem. A gdy w końcu trzymasz w dłoniach swój egzemplarz i możesz wywiesić na drzwiach sypialni kartkę z napisem: Nie przeszkadzać, Czytam! Jesteś najszczęśliwszą osobą na świecie przynajmniej przez kolejne kilka godzin. To moja krótka historia o oczekiwaniu na piąty już tom serii Zaginionych Miast Shannon Messenger, pod tytułem: „Gwiazda przewodnia”.

Rozsiadłam się wygodnie w fotelu i zaczęłam pochłaniać kolejne strony, łapczywie jakbym jadła tort królewski (przyznaję mam do niego słabość). Zagięłam wtedy czasoprzestrzeń, bo wydawało mi się, że minęło kilka, w porywach kilkanaście minut a byłam w połowie książki. Autorka ma tę niespotykaną łatwość przenoszenia czytelnika w świat Sophie Fisher już od pierwszego zdania. Czytelnik kroczy za bohaterką krok w krok, jest obok niej, chłonie ten świat. Razem z nią się śmieje i płacze, ma wątpliwości i bezgranicznie ufa… A tym razem, przed Sophie postawiono nie lada wyzwanie. Przyjaciel, który okazał się wrogiem ? A może jednak przyjaciel, który udaje wroga, aby uratować życie Sophie, Fitza, Briany i pozostałych?

Shannon Messenger zabiera nas na prawdziwy rollercoaster przygód. Gdy już nam się wydaje, że wiemy, dokąd zabierze nas historia, wagonik skręca w przeciwnym kierunku i odkrywamy zupełnie nowy świat. Uwielbiam to w tych książkach, że za każdym razem autorka bawi się z czytelnikiem w kotka i myszkę. Podsuwa oczywiste schematy, by przed samym rozwiązaniem, totalnie zmienić koncepcję. Czytelnik ani przez chwilę się nie nudzi i ani razu nie zgadnie, co tak naprawdę się wydarzy. To wielka sztuka, w dobie, gdy wielu autorów idzie po linii najmniejszego oporu i serwuje oklepane, schematyczne historie… Sophie ciągle wzdycha do Fitza, a do niej z kolei wzdycha Keefe i Dex. Czy ten miłosny czworokąt w końcu jakoś się rozwiąże? Czy Sophie zbierze się na odwagę, by wyznać Fitzowi, co na prawdę do niego czuje ? I jaką rolę odegra w tym wszystkim Keefe? Z kolei Dex, który jest szaleńczo zakochany w Sophie, ale tylko udaje jej przyjaciela, bo wie, że nie może liczyć na nic więcej, czy podda się i ulokuje swoje uczucia w innym elfie?

Przygotujcie się na niespodziewane. Wiele razy podczas czytania tej książki, robiłam wielkie oczy i zastanawiałam się jak to możliwe, że autorka niczym ryba w wodzie potrafi z lekkością wywrócić historię o sto osiemdziesiąt stopni. Jestem pod wielkim wrażeniem, jej warsztatu i wyobraźni. Czy kluczem do rozwiązania zagadki Niewidzianych jest tytułowa gwiazda przewodnia? Jaki związek ma z mrocznym spiskiem? Czy Sophie jest bezpieczna w Zaginionych Miastach? Co knuje Czarny Łabędź? Czy w końcu poznamy prawdę, kto jest dobry a kto zły?

Jeśli tę recenzję czyta mama, która szuka lekkiej i przyjemnej lektury dla swojego dziecka – to mogę powiedzieć z ręką na sercu, że warto kupić tę książkę. Jeśli Twoim dzieciom podobała się seria o Harrym Potterze bądź Percy Jacksonie to zakumpluje się też z Sophie Fisher. Swoją drogą to wyjątkowo złożona i tajemnicza bohaterka, która w każdym tomie daje się poznać z innej strony. Gdy już myślimy, że znamy ją jak własną kieszeń, dzieje się coś, co pozwala nam odkryć jej osobowość na nowo. Może dlatego ta seria nigdy mi się nie znudzi. Bohaterowie są złożeni, historia porywająca, sceneria piękna, wyobraźnia ogromna!

Jest to lektura idealna na zarwanie nocy i bycie w trybie zombie następnego dnia. Także ostrzegam, najlepiej czytać w weekend, bo gdy zabierzesz się za czytanie wieczorem, to nie zaśniesz, dopóki nie skończysz. Tak wiem, ciekawość pierwszym stopniem do piekła, ale po prostu nie da się odłożyć tej książki na półkę i powiedzieć: Skończę jutro. Mam tylko nadzieję, że szósty tom ukaże się już niebawem, bo nie wyobrażam sobie czekać miesiącami na kontynuację przygód Sophie. I jednej rzeczy Wam szczerze zazdroszczę… że macie lekturę tej części jeszcze przed sobą! Miłej lektury. Ode mnie dziś 10/10!

Informacje o książce:
Tytuł: Zaginione Miasta. Tom 5 Gwiazda Przewodnia
Tytuł oryginału: Keeper of the Lost Cities. vol. 5: Lodestar
Autor: Shannon Messenger
ISBN: 9788379660759
Wydawca: IUVI
Rok: 2022

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Testy koronawirus Lublin

Skip to content