Nauki społeczne

Rozbój osobisty. Fakty i mity na temat rozwoju osobistego – Artur Król

Recenzja książki Rozbój osobisty. Fakty i mity na temat rozwoju osobistego


Rozbój osobisty. Fakty i mity na temat rozwoju osobistego
Artur Król

Po książkę „Rozbój osobisty. Fakty i mity na temat rozwoju osobistego” sięgnęłam ponieważ interesuję się tematyką manipulacji i przemówiły do mnie okładkowe zapewnienia wydawnictwa o obnażeniu pułapek zastawianych na nas przez speców od rozwoju. Dodatkowo moje poprzednie doświadczenia z publikacją Artura Króla były pozytywne.

Artur Król jest psychologiem, pracuje jako coach i trener. Jak czytamy na changemakers.pl – stronie internetowej firmy, której jest założycielem- jest twórcą metody BeyondNLP oraz licznych technik coachingowych i programów szkoleniowych. Na początku swojej kariery zajmował się tematyką redukcji szkód od uzależnień. Określa siebie jako w pełni zaangażowanego w nauczanie skutecznych, opartych na praktycznych rezultatach interwencji.

Książka składa się z 14 rozdziałów i rozpoczyna wstępem -nazwijmy go- „motywacyjnym”. Na szczęście nie jest to typowa „gadka motywacyjna” o tym jak to przeczytanie publikacji w 100% zmieni Twoje życie, sprawi, że NA PEWNO przejrzysz na oczy itp. Autor przedstawia w nim różne zjawiska dziejące się w branży rozwojowej, które go „wkurzają” i przyczyny, dla których zdecydował się napisać tę książkę. Robi to w bardzo nieformalnym stylu sprawiającym wrażenie rozmowy w gronie znajomych. Przeszło mi przez myśl, że może kreuje się na „kumpla” czy „zwykłego gościa takiego jak czytelnik” żeby zyskać sympatię i móc manipulować czytelnikiem w książce o unikaniu manipulacji (sprytne prawda?) Drugi poziom, niczym w Incepcji. Na szczęście nie o to tu chodzi. Autor przekonuje do siebie nie obietnicami bezwysiłkowego i pewnego sukcesu czy sugerując, że jest jedyną osobą, która może ci, drogi Czytelniku, pomóc, ale przedstawia siebie, to co może i czego nie może zaoferować i powody dla których to robi. Decyzja należy do Ciebie. Mnie przekonał, że warto czytać dalej.

Kolejne rozdziały dotyczą różnych mitów i zjawisk obecnych w światku „rozbojowym” serwowanych klientom w ściśle określonych celach. Wielu na pewno zainteresuje rozdział na temat nurtu New Thought, na bazie którego powstały takie bestsellery jak „Potęga podświadomości” Josepfa Murphy’ego czy „Sekret” Rhondy Byrne. Jeśli należysz do grona zagorzałych fanów tego typu publikacji, zdecydowanie polecam zapoznać się z rozdziałem „Pułapka pozytywnego myślenia”. Mimo, że publikacja jest bardzo mocno nacechowana emocjonalnie, autor nie ogranicza się tylko do krytykowania. Przedstawia mechanizmy działania danego zjawiska, jego historię i cele, a następnie proponuje jak się przed nim bronić lub jak wykorzystać je na własną korzyść i nie dać się oszukać. Do większości tematów opracowano również mniej lub bardziej rozbudowane ćwiczenia. Jednym z przedstawianych pomysłów jest obliczenie stopy zwrotu z… inwestycji w siebie. Król proponuje prosty sposób na wyliczenie opłacalności danego szkolenia dla konkretnej osoby i choć brzmi to skomplikowanie, jest naprawdę proste i przydatne kiedy zastanawiasz się czy warto poświęcić czas i pieniądze na jakieś szkolenie własne lub Twoich pracowników.

Ostatni rozdział obejmuje najczęstsze techniki wpływu i manipulacji stosowane przez „guru rozwojowych”. Tworzy to pewien rodzaj podstaw wiedzy o manipulacji, którą powinien znać każdy kto wybiera się na szkolenie czy wykład na temat rozwoju osobistego. Nie jest to oczywiście lista wyczerpująca ani też bardzo szeroko opisana, zawiera natomiast odnośniki do bloga prowadzonego przez autora, gdzie można znaleźć dokładniejsze informacje.

Podsumowując, książkę z czystym sumieniem polecam każdemu kto miał lub zamierza mieć do czynienia z tematem. Ze względu na niewielkie rozmiary i szerokie spektrum omawianych zagadnień, idealnie spełnia rolę 'vademecum obrony przed nieuczciwymi guru rozwojowymi’. Jednocześnie nie aspiruje do odkrywania czegokolwiek nowego. Jest po prostu aplikacją sprawdzonych metod – wiedzy psychologicznej i zdrowego rozsądku- do tematu manipulacji w rozwoju osobistym. Zdecydowanie też nie jest to książka wyczerpująco omawiająca zagadnienie, bo nie taki też jest jej cel. Może być natomiast świetnym wstępem do głębszego zainteresowania tematem.

PS Drogi Panie Arturze, w rozdziale o pasji napisał Pan o fantazji na temat epidemii zombie w Warszawie, z której można by „sklecić jakąś powieść”. Śpieszę poinformować, że takowa powstała w roku ubiegłym w ramach NaNoWriMo i została zrecenzowana na naszym portalu. Co prawda na temat Wrocławia, a nie stolicy, ale polecam na wolny wieczór. Może będzie inspiracją do kolejnej publikacji w zupełnie innym stylu.

Informacje o książce:
Tytuł: Rozbój osobisty. Fakty i mity na temat rozwoju osobistego
Tytuł oryginału: Rozbój osobisty. Fakty i mity na temat rozwoju osobistego
Autor: Artur Król
ISBN: 9788328306509
Wydawca: Helion
Rok: 2015

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać