Recenzje książek

Lepszy byłby martwy – Douglas Corleone

Recenzja ksiązki Lepszy byłby martwy

Lepszy byłby martwy
Douglas Corleone

Jak często słyszymy o porwaniach dzieci? Gdyby nie specjalne fundacje i programy, nie wiedzielibyśmy o nich wcale. Pewnie zastanowicie się co to ma wspólnego z książką, otóż praktycznie wszystko. Dziecięce porwania są bardzo popularne i niestety wielu osobom nie jesteśmy w stanie pomóc. Taki przypadek i kilka innych znajdziemy opisany w książce Lepszy byłby martwy pewnego, bardzo utalentowanego pisarza Douglasa Corleone. Naświetla on wiele istotnych spostrzeżeń dotyczących kidnaperów i ich czynów.

Akcja powieści zaczyna się w Paryżu, gdy paryska policja zatrzymuje taksówkę z dość nietypowym pasażerem w środku. Poznajemy Simona Fiska, który jak się potem dowiadujemy zajmuje się odnajdywaniem dzieci porwanych przez jedno z ich rodziców. Jednak porucznik Davignon ma już pewne plany co do poczynań Simona. Zabiera go do domku oddalonego od Paryża o kilkadziesiąt kilometrów. Tak okazuje się, że były detektyw nie ma wyjścia i musi pomóc odnaleźć dziewczynkę, która zaginęła zaledwie 48 godzin wcześniej z pokoju hotelowego. Państwo Sorkinowie sprawą zaginięcia ich córki sprawili, iż Fiska znowu zaczęły prześladować obrazy z przeszłości. To jak sam stracił córkę, którą uprowadzono, a w późniejszym czasie samobójcza śmierć żony, popchnęło go do podjęcia działań w sprawie malutkiej Lindsay Sorkin.Jak sam przyznaje do tej pory nie zajmował się tego typu sprawami, a to wydarzenie jest bardzo nietypowe. W tym wszystkim policja okazuje się bezradna i w większości bezużyteczna dla Simona. Działa na własną rękę i już na samym początku łapie trop. Niestety nie jest to takie łatwe jak mogło by się wydawać. Jednak udaje mu się dopaść boya hotelowego, który częściowo nieświadomie pomógł porywaczom. Tropy zaczynają się łączyć i okazuje się, iż Fisk musi wyjechać do Berlina. Tak też się staje. W Niemczech po małym incydencie przekonuje swojego przyjaciela by ten mu pomógł. Było to strzałem w dziesiątkę, ponieważ wpadają na kolejne poszlaki i dowiadują się, gdzie przekazano dziewczynkę, a tym miejscem była Polska. Tam sprawy komplikują się jeszcze bardziej, ale bohater poznaje też uroczą panią adwokat, która okazuje się w dalszych przygodach bardzo pomocna. Tylko czy to wystarczy? Jak skończy się wyścig z czasem? Sami zobaczcie.

Lepszy byłby martwy jest jedną z najlepszych powieści sensacyjnych jakie do tej pory spotkałam. Tempo w jakim rozgrywa się historia jest zawrotne, ale mimo to nie da się w tym pogubić. Wszystko jest bardzo interesujące i mocno  wciąga. Nie ma w niej słabszych momentów, które odrzucałyby Czytelnika. Główny bohater przez całą książkę jest pełen tajemnic, tak jak i sama fabuła. Wszystkie detale idealnie ze sobą współgrają, przez co wydarzenia toczą się płynnie. Język, którym posługiwał się autor jest bardzo lekki, a za razem bardzo dobrze trafia w sedno sprawy.

Corleone pokazał bez ogródek, jak jest w życiu i jak to wszystko naprawdę wygląda. Przedstawił wiele problemów, które targają współczesnym światem i nie bał się o tym pisać, warto to docenić. Książka ta rzuca światło na sprawy, które często ”są zamiatane pod dywan” i nie dopuszczane do mediów. A dlaczego, odpowiedź ta też jest umieszczona w dziele pana Corleone.

Osobiście książka stała się w moim prywatnym rankingu, numerem jeden wśród powieści sensacyjnych. Ujął mnie styl w jakim została ona napisana. Jest jak dobry film akcji, który chce się obejrzeć jeszcze raz, chociaż koniec jest nam dobrze znany. Spodobała mi się także kreacja bohaterów, w żaden sposób nie nudzą lecz bez przerwy intrygują nie tylko swoją przeszłością, ale i zachowaniem. Gdy zaczęłam ją czytać, ciężko mi było przerwać. Po jej przeczytaniu miałam pewien niedosyt i stwierdziłam, że takich książek mogłoby być więcej. W sumie nie pogardziłabym drugą częścią przygód Simona Fiska i uroczej Any. Cóż mogę powiedzieć na koniec? Gorąco polecam powieść Lepszy byłby martwy, jest to idealne rozwiązanie, gdy nie ma co robić, a pragniecie przeżyć niesamowite przygody.

Informacje o książce:
Tytuł: Lepszy byłby martwy
Tytuł oryginału: Good As Gone
Autor: Douglas Corleone
ISBN: 9788372293466
Wydawca: Feeria
Rok: 2013

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać