Stworzenie czy ewolucja? Dylemat katolika - Tomasz Rowiński, Michał Chaberek OP - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Filozofia i religia

Stworzenie czy ewolucja? Dylemat katolika – Tomasz Rowiński, Michał Chaberek OP

Stworzenie czy ewolucja? Dylemat katolika - Tomasz Rowiński, Michał Chaberek OP

Stworzenie czy ewolucja? Dylemat katolika
Tomasz Rowiński, Michał Chaberek OP

Stworzenie czy ewolucja? To dylemat nie tylko katolika, ale taki właśnie tytuł nadano obszernemu wywiadowi, którego udzielił ojciec Michał Chaberek Tomaszowi Rowińskiemu. Wydając tę książkę poruszono temat trudny i wciąż aktualny.

Ojciec Michał Chaberek to dominikanin, doktor teologii fundamentalnej i popularyzator teorii inteligentnego projektu. Współpracuje z Discovery Institute w Stanach Zjednoczonych, gdzie obecnie pracuje i mieszka. Tomasz Rowiński, prowadzący z nim rozmowę, to historyk idei i dziennikarz również zainteresowany tą tematyką.  Nietrudno domyślić się perspektywy, z jakiej pisana była książka. Jednakże ojciec Michał nie ogranicza się do powiedzenia „ewolucja nie, bo nie a stworzenie tak, bo tak”. Ta rozmowa jest bardzo konkretna.

Z pewnością nie jest to łatwa rozprawa. Wymaga od Czytelnika skupienia. Wynika to jednak raczej z poruszanego tematu, niż ze stylu wypowiedzi. Styl sam w sobie jest stosunkowo prosty, odwołuje się do wielu obrazowych przykładów, co zdecydowanie ułatwia zrozumienie pewnych pojęć, czy teorii. Nie brakuje naukowego słownictwa, ale tekst nie jest nim naszpikowany do granic możliwości, co również jest pomocne.

Z książki tej można się dowiedzieć niejednego. O co tak naprawdę chodzi w sporze między ewolucją a stworzeniem? Czemu między mikroewolucją i makroewolucją jest ogromna przepaść? Jaka jest różnica między darwinizmem i neodarwinizmem? Kim są kreacjoniści, a kim kreacjoniści młodej Ziemi? Czym jest teistyczny darwinizm i dlaczego nie do końca godzi on obie teorie? Ile tak naprawdę jest teorii na temat tego, jak powstała Ziemia i skąd wzięły się gatunki? A wreszcie czym jest inteligentny projekt? Na te i nie tylko te pytania można znaleźć odpowiedź na kartach książki.

Spór między ewolucją a stworzeniem od dziesiątek lat pobudza do dyskusji i jest powodem wielu kontrowersji. To nie jedyna dyskusja między nauką a religią, ale chyba jedna z najgłośniejszych i budzących największe emocje. Wydaje się, że to spór pomiędzy poważną, udowodnioną teorią naukową, a kwestią wiary w to, co zawarte w Biblii. Jednakże, jak może się okazać po przeczytaniu „Stworzenie czy ewolucja?” w opinii publicznej funkcjonuje bardzo płytkie pojęcie zarówno o jednej, jak i o drugiej stronie konfliktu. Żeby naprawdę zgłębić temat trzeba poszukać więcej informacji. Warto sięgnąć po dodatkowe pomoce, by zrozumieć, w czym rzecz. Przez lata zrodziło się wiele teorii pochodzących zarówno od zwolenników darwinizmu, jak i od „drugiej strony barykady”. Ciężko za tym wszystkim nadążyć. Ojciec Michał w mądry, a jednocześnie przystępny sposób przedstawia wszystkie koncepcje zbudowane na bazie teorii ewolucji, a także stworzenia, ze szczególnym uwzględnieniem teorii inteligentnego projektu. Choć wyraźnie opowiada się za chrześcijańską wersją powstawania gatunków i wytyka potknięcia darwinistów, nie pozostaje bezkrytyczny wobec pewnych teorii i postaw prezentowanych przez niektórych przedstawicieli Kościoła.

Nie mówię, że to obowiązkowa lektura. Nie wszystkich ta tematyka interesuje. Ale uważam, że dobrze jest wiedzieć co nieco na temat, który wciąż jest aktualnym i głośnym problemem. Polecam przeczytać tę rozprawę każdemu, kto choć raz zastanawiał się nad tym, czy pochodzi od małpy, czy też może został stworzony.

Informacje o książce:
Tytuł: Stworzenie czy ewolucja? Dylemat katolika
Tytuł oryginału: Stworzenie czy ewolucja? Dylemat katolika
Autor: Tomasz Rowiński, Michał Chaberek OP
ISBN: 9788364095153
Wydawca: Fronda
Rok: 2014

Sklepik Moznaprzeczytac.pl
Skip to content