Literatura młodzieżowa

Wilczerka – Katherine Rundell

Wilczerka - Katherine Rundell

Wilczerka
Katherine Rundell

Dobrze pamiętając, jak wielki zachwyt wywołały u mnie „Dachołazy„, z wielką dozą ciekawości, ale także z ogromnymi oczekiwaniami sięgałam po „Wilczerkę„. Tak zwykle się dzieje, gdy pierwsze spotkanie z twórczością autora wzbudza tak wiele emocji. Z jednej strony to fajne, bo istnieje spore prawdopodobieństwo, że znów trafi się na świetną lekturę, z drugiej jednak – czasem można się zawieść, bo przecież każdemu, nawet najlepszemu autorowi, może przytrafić się słabszy tekst. Widocznie u Katherine Rundell taki moment jeszcze nie nadszedł, bo „Wilczerka” także zachwyca – i to bardzo.

Wilczerka - Katherine Rundell

Poznajcie Fieo, dziewczynkę, która wychowuje się w domku położonym w głębi lasów, w rodzinie od pokoleń zajmującej się odswajaniem wilków. Co to takiego, zapytacie? W tej opowieści wilki często goszczą na salonach rosyjskiej arystokracji, będąc atrakcją na przyjęciach dla gości oraz zachcianką możnych, którzy zapragnęli mieć w domu te piękne zwierzęta. Życie Fieo i jej matki zmienia się ze spokojnego na pełne obaw i niebezpieczeństw, gdy car wydaje rozkaz, by wilków nie odswajać, ale zabijać, gdyż napadają one na okoliczne zwierzęta hodowlane. Najpierw kobiety dostają ostrzeżenie, kiedy jednak nie zamierzają się do niego zastosować i wciąż pomagają wilkom na powrót zmienić się w dzikie i samodzielne zwierzęta, sprawy przyjmują prawdziwie niekorzystny obrót. Matka dziewczynki zostaje aresztowana, a Fieo udaje się uciec jedynie dzięki pomocy wilków i jednego z carskich żołnierzy, młodego chłopca o imieniu Ilia. Czy tej dwójce jeszcze przecież dzieci uda się uwolnić matkę dziewczynki, nim zostanie ona skazana i wywieziona do obozu pracy? Jedno jest pewne – wszystko może się zdarzyć, jeśli masz po swojej stronie zwierzęta takie jak wilki.

Sam pomysł zaangażowania do jednych z głównych ról wilków to tak dobry plan, że musiał on korzystnie wpłynąć na przebieg fabuły. Ja osobiście uwielbiam książki, w których one się pojawiają, a tutaj mam ich pod dostatkiem. W dodatku sposób ich ukazania także robi wrażenie – wilki w tym utworze są dzikie, nieokiełznane, ale też krzywdzone przez człowieka, który stara się je udomowić. Potrafią docenić ludzką przyjaźń, ale są też nieprzewidywalne, nie słuchają rozkazów, mogą jedynie okazać dobrą wolę i odwdzięczyć się za okazane dobro. Ta ich dzikość zachwyca czytelnika, mnie zachwyciła.

Bohaterzy wykreowani przez Katherine Rundell są charyzmatyczni, różni od siebie, ale wszyscy wyraziści. Na szczególną uwagę zasługuje tu Fieo – tak różna od dziewczynek w jej wieku. Czasem brudna, przesiąknięta zapachem lasu i jego mieszkańców i przede wszystkim – trochę nieokrzesana, zupełnie jak wilki, które przyszło jej odswajać. Piękny jest także motyw przyjaźni, która pojawia się między młodymi ludźmi, gdy stają oni w obliczu zagrożenia, ale też wyzwania. W ogóle odnoszę wrażenie, że tutaj wszystko jest dokładnie tak, jak być powinno.

Wilczerka - Katherine Rundell

Warto zaznaczyć, że czcionka jest dość pokaźnych rozmiarów, więc czytające już samodzielnie dziecko będzie mogło przeczytać książkę samo, a wierzcie mi, że ta historia wciąga, naprawdę mocno. Na uwagę zasługuje także sama okładka – jest piękna, ale też tajemnicza, dokładnie taka jak zwierzęta, które w tej opowieści występują. Także w środku napotkamy ilustracje – są czarno-białe, a przez to nieco mroczne, ale intrygujące i zdecydowanie przyciągają wzrok czytelnika. Dodajmy do tego zdobienia w rogach i otrzymamy naprawdę porządnie zrobioną publikację pod względem oprawy graficznej.

Cóż więcej mogę powiedzieć? Chyba tylko tyle, że ta książka przypieczętowała los twórczości Katherine Rundell w naszym domu, w którym już zawsze będziemy z przyjemnością gościć jej książki – za pomysły, za świetny warsztat, za trzymanie w napięciu, za masę wzruszeń i całą paletę różnorakich emocji, po prostu za całokształt. Tym sposobem trafiłam na kolejną autorkę, której publikacje mogę brać w ciemno, bez względu na tematykę, grupę docelową i te wszystkie inne kryteria, które bierze się pod uwagę przy wyborze książki. A musicie wiedzieć, że do tego grona u mnie trafić niełatwo. Tutaj jednak nie mam żadnych wątpliwości, że warto.

Informacje o książce:
Tytuł: Wilczerka
Tytuł oryginału: The Wolf Wilder
Autor: Katherine Rundell
ISBN: 9788366005624
Wydawca: Poradnia K
Rok: 2019

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać