Inspiracje

Medytacja dla zabieganych – Dorota Mrówka

Medytacja dla zabieganych - Dorota Mrówka

Medytacja dla zabieganych
Dorota Mrówka

Czy ktoś spośród naszych czytelników myślał o podjęciu się sztuki medytacji? Czy jest wśród nas ktoś, kto już od dłuższego czasu pragnął wdrożyć w swe życie tę piękną praktykę, jednak kompletnie nie wiedział, jak i kiedy się za nią zabrać? Odpowiedź jest bardzo prosta – z pomocą przychodzi nam książka Doroty Mrówki „Medytacja dla zabieganych”, która podpowie Wam, jak w 8 tygodni zmienić czy urozmaicić swoje życie, czerpiąc ze sztuki (bo tak możemy śmiało nazwać medytację), która wywodzi się z Dalekiego Wschodu. Gotowi, aby wybrać się w podróż w te egzotyczne strony?

Medytacja dla zabieganych” nie jest książką, która przeraża swoją objętością – na 166 stronach znajdziemy wskazówki czy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, a przez jej bardzo podręczny i przyjazny dla oka format, nie można się wprost od niej oderwać! Poradnik ten, bo myślę, że możemy śmiało go tytułować w ten sposób, składa się z dwóch części. Pierwszą stanowią odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania czy rozterki osób, które chciały w przeszłości czy wciąż chcą podjąć się medytacji.

W drugiej części książki znajdziemy z kolei przygotowany dla nas program, podzielony na 8 tygodni, który obejmuje najważniejsze składowe, których albo musimy się wyzbyć, albo zdobyć, aby skutecznie medytować i rozwinąć swoje wewnętrzne „ja”. Całość zdobi i wieńczy „Dzienniczek adepta medytacji”, który umożliwia nam notowanie wszelkich trudności, na jakie napotykamy po drodze, a z drugiej strony, działa na nas bardzo mobilizująco, gdyż obrazuje nasze postępy w medytacyjnej rzeczywistości, poprzez wyszczególnienie, „jak reagowaliśmy kiedyś”, a „jak reagujemy dziś”. Ponadto, znajdziemy tam też miejsce do notowania naszego codziennego nastroju oraz, co bardzo ważne, zobowiązanie (wobec samego siebie) w formie pisemnej, aby podjąć się nowego wyzwania, jakim jest praktykowanie medytacji. Jak wspomina autorka, „ma to na celu służyć własnemu zdrowiu, wewnętrznemu spokojowi, szczęściu i lepszemu życiu”. Czy potrzeba Wam jeszcze lepszej rekomendacji?!

Pierwsza część książki pomaga nam znaleźć odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania, przed którymi staje osoba, która kiedykolwiek przejawiała zainteresowanie medytacją. Zastanawialiście się może, jak medytacja zmienia życie? Albo od czego należy zacząć, by już na stałe zaadaptować tę dobrą praktykę? A może wciąż pozostajecie w strefie – bardzo chciał(a)bym, ale nie wiem, jak się za to zabrać, kiedy dookoła stoi tyle przeszkód? Otóż, jak się okazuje, odpowiedzi na te pytania wcale nie są trudne. Zgodnie z pozostałymi dwoma rozdziałami, w rozdziale pierwszym, autorka sugeruje, aby przejść do działania – usiąść, zacząć medytować i nie oczekiwać niczego od siebie czy od innych, pamiętając tym samym o oddechu. Brzmi to tak bardzo strasznie? Nie wydaje mi się!

Drugi rozdział to z kolei nauka, a raczej zabawa przez praktykę, bowiem nie wystarczy jedynie zapoznać się z treściami i przyswajalnymi wskazówkami w książce – należy zacząć je też praktykować, aby zaobserwować rezultaty. Bardzo ważnym jest jednak, aby pamiętać, że nie wszystko uda się osiągnąć od razu, stąd program został podzielony na osiem tygodni. Znajdziemy w nich takie elementy, jak relaks, koncentracja, ciało, oddech, myśli, emocje, cisza i nieporuszenie, a wreszcie medytacja w ruchu – wszystko, co składa się na efektywną (i efektowną, chciałoby się rzec!) medytację. Dzieląc te składowe na poszczególne tygodnie, nie ma mowy, aby ktoś z Was poczuł się znużony czy przytłoczony ilością materiału. Co ważne, Dorota Mrówka motywuje nas, aby z początku medytować około 15 minut dziennie, dzięki czemu nie tylko temperujemy swój charakter, ale jak dowodzą badania, następują ważne zmiany w aż w czterech obszarach mózgu, odnoszące się przede wszystkim do naszych emocji czy pamięci.

Książka „Medytacja dla zabieganych” jest doskonałym przykładem, jak w bardzo łatwy sposób, w natłoku obowiązków oraz rzeczywistości, która nie sprzyja aktywnościom na zewnątrz, w zaciszu domowym można znaleźć ukojenie i urozmaicenie szarych dni. Z jednej strony znajdziecie w niej dużo spokoju, czytając ją poczujecie się zrelaksowani, a na moment zapomnicie o otaczającej Was, niejednokrotnie przytłaczającej, rzeczywistości. Z drugiej, poradnik ten da Wam ogromnego kopa do działania – wskrzesi w Was pokłady energii, o których istnieniu nie mieliście pojęcia!

Informacje o książce:
Tytuł: Medytacja dla zabieganych
Tytuł oryginału: Medytacja dla zabieganych
Autor: Dorota Mrówka
ISBN: 9788328353848
Wydawca: Sensus
Rok: 2019

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać