Charlie Hernández i Liga Cieni - Ryan Calejo - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Fantastyka

Charlie Hernández i Liga Cieni – Ryan Calejo

Charlie Hernández i Liga Cieni - Ryan Calejo

Charlie Hernández i Liga Cieni
Ryan Calejo

Na pewno większość z nas oglądała film „Niekończąca się opowieść” i taką dla mnie „ Niekończącą się opowieścią dla dorosłych” jest książka „Charlie Hernández i Liga Cieni” autorstwa Ryana Calejo.

Od samego początku zaczynając od okładki autor wprowadza czytelnika w tajemniczy, mitologiczny świat, pełen niezwykłych istot. Gwarantuję, że po przeczytaniu tej lektury będziecie bardziej ostrożni i trzymali dystans do mitów i legend nie tylko pochodzenia latynoskiego.

Głównym bohaterem powieści jest tytułowy Charlie Hernández – dwunastoletni chłopiec. Typowy nastolatek, niepasujący do otaczającego go otoczenia ze względu na swoje latynoskie korzenie, z których mimo wszystko jest bardzo dumny. Uwielbia latynoską kulturę, sztukę, a zwłaszcza baśnie i legendy, w których babcia od najmłodszych lat przekazywała wnuczkowi informacje na temat mitologii latynoskiej. Charlie opowieściom babci zawdzięcza ogromną wiedzę na temat potworów i upiorów, które od pięciuset lat rozpalają wyobraźnię dzieci z Półwyspu Iberyjskiego i Ameryki Łacińskiej. I chociaż babcia czasem dawała mu do zrozumienia, że w tych historiach może tkwić ziarno prawdy, Charlie podchodził do nich sceptycznie i brał za wytwór wyobraźni. Do czasu kiedy to niespodziewanie podczas pożaru domu znikają rodzice chłopca. Wraz z nieoczekiwanym zniknięciem rodziców Charliemu wyrastają rogi, po ich zniknięciu pojawiają się pióra, ale to nie koniec dziwnej przemiany chłopca. O jego tajemnicy przypadkowo dowiaduje się Violet Rey – najładniejsza, a zarazem najmądrzejsza dziewczyna w szkole, w której od dawna się podkochuje się Charlie. Razem postanawiają rozwikłać zagadkę niezwykłej przemiany oraz zaginięcia rodziców. Podczas tych poszukiwań spotykają wiele mitycznych stworzeń oraz przeżywają wiele niebezpiecznych przygód. Okazuje się, że babcine opowieści są autentyczniejsze niż chłopiec przypuszczał. Czy odnajdą rodziców Charliego? Kim tak naprawdę jest chłopiec? Co oznacza Liga Cienie? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie na łamach stron „Charlie Hernández i Liga Cieni”.

Podsumowując uważam, że książka jest świetną pozycją dla tych osób, które uwielbiają fantastykę i interesują się mitologią nie tylko latynoską. Na początku wspomniałam, że jest to książka dla dorosłych, ale również i młodzież może po nią sięgnąć. Swoją opinię potwierdzam tym, że istoty ponadludzkie występujące w powieści są opisane w sposób odrażający (np. chodzący szkielet, czy kobieta z głową konia) co może wpłynąć negatywnie na wyobraźnie dziecka. Wszystkiego w tej książce jest mnóstwo, a najwięcej różnego rodzaju żywych legendarnych stworów, postaci złych i dobrych, przez co momentami sama nie mogłam się połapać kto jest kim. Jedynie co mi przeszkadzało to, że było w powieści dużo hiszpańskich słów, nazw istot i aby je zrozumieć należało zajrzeć do słownika, który znajdował się na końcu powieści, przez co odrywałam się od lektury. Ale ma też to swoje dobre strony – można było poznać trochę słówek hiszpańskich oraz zapoznać się z opisem postaci, które pojawiają się w powieści. Przez co można sobie wyobrazić jak one wyglądały.

Co można jeszcze zarzucić tej historii to, że Ryan Calejo wrzuca czytelnika na głęboką wodę poprzez całą masę nazw i postaci pochodzących z latynoskiego folkloru. Jednocześnie nie poświęca im dostatecznej ilości czasu i tylko rzuca okruchy w postaci skąpego opisu zamkniętego w dwóch, trzech zdaniach. Dla czytelnika, który nie jest w tym temacie trochę obeznany może poczuć się przytłoczony oraz zagubiony i nie będzie w stanie zapamiętać kto jest kim.

Świat wykreowany przez pisarza jest ciekawy i zaskakujący. Przenikają się mity i rzeczywistość, dzieje się wiele i wciąż pojawiają się nowe postacie. Ciekawe jest też wplecenie pewnych łamigłówek, które wspólnie z bohaterami możemy rozwiązać. Dzieje się tak wiele, że trudno odetchnąć, a to dopiero pierwszy tom. Język jest lekki, opowieść interesująca, rozdziały krótkie.

W książce również jest poruszony ważny temat dyskryminacji i dręczenia w szkole, ze względu na inny kolor skóry, jaką ma główny bohater. Przez swojego bohatera autor chce zwrócić uwagę na rasizm i różnorodność kulturową. Wszyscy jesteśmy ludźmi bez względu na rasę czy pochodzenie.

Może nie jest to lektura obowiązkowa dla każdego, ale jeśli ktoś lubi takie klimaty i interesuje się trochę mitami to warto po nią sięgnąć. Na pewno nie będzie się nudził podczas tej lektury i razem z Charliem Hernández przeżyje wiele, ciekawych, pełnych mitologicznych istot przygód.

Informacje o książce:
Tytuł: Charlie Hernández i Liga Cieni
Tytuł oryginału: Charlie Hernández the League of Shadows
Autor: Ryan Calejo
ISBN: 9788379660575
Wydawca: IUVI
Rok: 2019

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content