Menu nawigacji stronami

Recenzje książek. Wszystko dla miłośników książek

Ukryty wymiar - Patronat MoznaPrzeczytac.pl

Igrzyska Śmierci – Suzanne Collins

Igrzyska Śmierci Suzanne Collins

Igrzyska Śmierci
Suzanne Collins

Po tę książkę sięgnęłam przypadkiem i z pewnymi obawami. Bałam się po pierwsze tego, że będzie to kolejna miłosna historia z anemiczną akcją w tle, która i tak skończy się wspaniale dla bohaterów. Muszę powiedzieć, że absolutnie się myliłam Igrzyska śmierci, choć bardziej podoba mi się tytuł oryginalny, czyli Głodowe Igrzyska, to wspaniała książka.

Autorka książki Suzanne Collins, zasłynęła jeszcze innym pięciotomowym bestsellerem opisującym podziemny świat, ale historia Katniss zaczyna być tak samo pożądana. Całość rozgrywa się w państwie powstałym na ruinach dawnej Ameryki Północnej. Nowe państwo nazywa się Panem, jest efektem wielu kataklizmów zarówno naturalnych jak i sztucznych, jakie spotkały wcześniejszą ludzkość. Jednak Panem to nieidealny raj na ziemi. W państwie panuje reżim, ludzie cierpią głód i niedole. Najgorzej jest w Dwunastym Dystrykcie, w którym mieszka bohaterka i narratorka książki Katniss. Właśnie zbliża się dzień dożynek, jest to chwila, w której każda młoda dziewczyna i chłopak drżą ze strachu. Dożynki są organizowane tylko po to, aby z każdego z Dwunastu dystryktów wybrać dwoje młodych ludzi, którzy wśród innych będą walczyć o życie na arenie, wygrywa ta osoba, która jako ostatnia zabije wszystkich pozostałych uczestników. Po takim wstępie każdy może sądzić, że Katniss zostanie wybrana, otóż nie. Wybrana zostaje dwunastoletnia siostra bohaterki i teraz jak można się domyśleć Katniss od razu zgłasza się na ochotnika zamiast niej. Jako mężczyznę do pary wylosowują Peetę chłopaka, który nie jest obojętny bohaterce. Choć Głodowe Igrzyska to krwawa jatka, w której uczestnicy zwani trybutami zabijają się wzajemnie dosłownie wszystkim, co mają pod ręką, jest to również ogromne telewizyjne show coś w rodzaju Wielkiego Brata, w którym ci, którzy siedzą przed telewizorami mają największy ubaw. Sami organizatorzy igrzysk dbają o to, aby nie zabrakło efektów i spektakularnych śmierci.

W książce narrator jest pierwszoosobowy wszystko, co się dzieje opisuje nam Katniss i to może jednocześnie odstraszać potencjalnego Czytelnika. Zdarzają się kartki lub nawet rozdziały gdzie nie ma ani jednego dialogu i gdy patrzy się na tekst mogą wrócić wspomnienia z lektur Sienkiewicza gdzie opis łąki zajmował kilka stron. Ale gdy zacznie się czytać całość ani trochę nie nudzi. Autorka książki zadbała również o dużą ilość detali, które nie są szczególnie istotne, ale na pewno niesamowicie ubarwiają powieść. Książka zapulsowała u mnie zwięzłością i szybkim przechodzeniem do sedna sprawy, co chwilami może nawet zaskoczyć szybkością obrotu niektórych akcji. Musze napisać o czymś jeszcze, bohaterka ani trochę mnie nie zawiodła. Mimo iż była narratorem pierwszoosobowy to nie musiałam wysłuchiwać o jej ciągłych rozterek miłosnych, w książce nie było romantycznych ściskających za serce scen ani rycerzy w lśniących zbrojach. Bohaterka była zwykłą niezakompleksioną istotą, która musiała jeść, oddawać mocz, brudzić się i bać.

Pokusiłam się o obejrzenie filmu, który powstał na podstawie książki. Choć film był praktycznie wiernym odzwierciedleniem książki to jednak bohaterka (Jennifer Lawrence), nie zrobiła na mnie wrażenia swoją grą. Nie mogę narzekać na jej mimikę twarzy, ale w filmie jest bardzo wystraszona, niepewna i zagubiona, w książce zaś prezentuje się nieco odważniej. Jednak może jest to wina pierwszoosobowej narracji. Wiele dzieje się zarówno w głowie narratorki jak i na arenie, ale w większości wszystko jest opisane przez nią. Możliwe, że z tego wynika gra Jennifer Lawrence. Cała reszta zaprezentowana w filmie jest dokładnie taka, jaką sobie to wyobrażałam. Są tam niewielkie zmiany wprowadzone przez reżysera Garry’ego Ross’a, jednak nie burzą całej akcji.

Autorka książki musi jeszcze trochę popracować nad umiejętnością zaskakiwania Czytelnika, gdyż wiele scen, które nie były oczywiste dla Katniss stają się wręcz banalne dla osób Czytających, ale przecież książka to nie przygody Sherlocka Holmesa. Ja osobiście już nie mogę się doczekać aż w moje ręce trafią kolejne części i jednocześnie polecam wszystkim przeczytanie pierwszego tomu.

Informacje o książce

Tytuł:  Igrzyska śmierci
Tytuł oryginału: The Hunger Games
Autor:   Suzanne Collins
ISBN: 9788372786371
Wydawca:  Media Rodzina
Rok: 2009

 • Frederica

  Bardzo ciekawa książka, zakochałam się w niej od samego początku. Film tez oglądałam, jest niezły, pokazuje o wiele więcej niż w książce (z powodu widoku oczami widza a nie głównej bohaterki). Z niecierpliwością czekam na kolejne części!

 • Sylwia

  Książka Igrzyska Śmierci trafiła do moich rąk dzięki temu że obejrzałam zwiastun filmu, który powstał na motywach powieści. Także nawet nie wiedziałam o czym jest, jednak nie żałuję że ją kupiłam.
  Opowieść pochłonęła mnie praktycznie po kilku stronach, bardzo szybko wczułam się zarówno w klimat jak i w odczucia głównej bohaterki. Jest nią Katniss mieszkanka dwunastego dystryktu „miejsca gdzie można bezpiecznie umrzeć”. Wydawałoby się że świat w przyszłości powinien iść do przodu, rozwijać się w zawrotnym tempie co widać w większości literatury czy też filmach, jednak w przypadku Igrzysk śmierci, sytuacja jest wręcz odwrotna. Jak już wspominałam nasza główna bohaterka Katniss żyje w najbiedniejszym dystrykcie, ma 16 lat i na utrzymaniu ma młodszą siostrę i matkę. Zła sytuacja rodziny zmusiła ją do tego by została jej „głową” – co polegało głównie na zdobywaniu pożywienia. Szokujące? Przerażająca rzeczywistość przypomina wręcz średniowiecze. Nasuwa się więc pytanie jak do tego mogło dojść?
  Odpowiedź jest nie trudna do odgadnięcia – państwa stanęły przeciwko sobie, świat trawiły wojny i w wyniku tego przetrwali tylko bogaci ludzie.
  I tak oto dowiadujemy się że akcja toczy się w Państwie Panem – które powstało na ruinach miejsca zwanego niegdyś Ameryką Północną. Inne kontynenty zostały zniszczone poprzez katastrofy takie jak burze, susze, pożary, podniesienie poziomu oceanów oraz brutalna wojnę o resztki żywności. W rezultacie powstało państwo Panem z imponującym i nowoczesnym Kapitolem – otoczonym kiedyś 13 dystryktami które powstały przeciwko Kapitolowi – dwanaście z nich uległo, a trzynasty zmieciono z powierzchni ziemi. I nastały ciężkie czasy gdzie okrutne władze zmusiły podległe sobie rejony do składania przerażającej daniny. Jest nią dziewczyna i chłopak między 12 a 18 rokiem życia – taką ofiarę składa się co roku z każdego dystryktu podczas dożynek po to by uczestniczyli w głodowych igrzyskach czyli turnieju na śmierć i życie z którego „zwycięsko” może wyjść jedna osoba po zabiciu wszystkich rywali. W dystrykcie dwunastym zaczynają się dożynki podczas których wyczytana zostaje siostra Katniss, jednak nasza bohaterka nie może pozwolić na to by jej młodsza bezbronna sistra stanęła w śmiertelnym pojedynku, dlatego zgłasza się na ochotnika. Po tym momencie nie oderwałam się od książki dopóki całej jej nie przeczytałam. Moim zdaniem książka jest świetna, całkowicie inaczej opisuje pospolity problem w nowym świetle. Jedna uwaga: po przeczytaniu książki można odczuwać książkowego kaca:)

 • Szkudzi

  Genialna książka! Już nie mogę się doczekać kiedy wpadnie mi w ręce druga część. Przeczytałam i stwierdzam wszem i wobec że jest to póki co najlepsza „książka akcji” ostatnich lat. To już jest hitem, a będzie jeszcze większym bo jak patrzę to brakuje takich książek.
  Pozdrawiam i biegnę do biblioteki ;)

 • Natalia

  Jako autorka recenzji zgadzam się z Tobą Szkudzi całkowicie. Muszę powiedzieć że już kończę czytać część 2 i jakimś cudem jest ona lepsza od 1! Obiecuje że lada dzień napiszę recenzję ;-)

 • Czytelniczka

  Cóż… Mną ta książka nie zawładnęła. Oczywiście, jest parę fragmentów, które ubóstwiam, ale nie jest ich zbyt dużo. Większość historii aż prosi się o poprawki, przynajmniej takie, które zaakceptowałby mój gust literacki. Może problem tkwi w tym, że jakoś nie przemawia do mnie Katniss. Ani Peeta. Ani prezydent Snow. Bywa.
  Sama fabuła ma w sobie duże pole do popisu. Myślę, że Suzanne Collins mogła coś jeszcze z tego wyskrobać. Nie lubię tej autorki za zabicie mojej ukochanej postaci. Ani za późniejszą obojętność Gale’a.
  #teamGale !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Jeżeli chodzi o film, to jednak zawiodłam się na reżyserze. Jedną z fajnych postaci był Haymitch (dobrze napisałam?). Garry Ross zwalił mentora Katniss i Peety po całości.
  Gdzie jest ten stary pijak?
  Czyżby schował się pod idealnie uczesanymi włosami?
  Bo ja w tym filmie Haymitcha nie widziałam.
  No i też nie przepadam za Jennifer Lawrence. Jak Autorka dobrze napisała, mimika aktorki to dnoooooooooo. Przynajmniej według mnie.
  Było to doskonale widać w przybliżeniach na twarz Katniss.
  Ogólna ocena książki: mocne 5/10

Zaprzyjaźnione blogi