Poradniki

Duński przepis na szczęście – Jessica Alexander, Iben Dissing Sandahl

Recenzja książki Duński przepis na szczęście Jessica Alexander, Iben Dissing Sandahl

Duński przepis na szczęście
Jessica Alexander, Iben Dissing Sandahl

W dzisiejszych czasach ze wszystkich stron dochodzą do nas informacje od czego zależy to czy będziemy szczęśliwi. Słyszymy, że albo to trzeba wstawać w świetnym humorze, a to robić określone rzeczy: śpiewać, tańczyć na głowie… Kultura ludzi zmęczonych, zestresowanych, biegających za szczęściem i szczęścia niemogących złapać. Trudne to czasy… Kiedy zobaczyłam książkę, pierwsza w oko rzuciła się okładka. Soczyście i wyraźnie cytrynowa. Później tytuł – „Duński przepis na szczęście„. I… na szczęście pojawił się dopisek – „najskuteczniejsza filozofia wychowania”. Za dobrze znam siebie – moja ciekawość poznawania i doświadczania różnych punktów widzenia i podejść jest zbyt silna, by nie sięgnąć po tę książkę. To był zdecydowanie dobry wybór i ciekawa lektura.

Autorkami książki są Jessica Alexander oraz Iben Dissing Sandahl. Iben jest certyfikowanym coachem psychoterapeutką narracyjną, a także członkiem stowarzyszenia psychoterapeutów. Na co dzień prowadzi prywatną działalność zajmując się głównie doradztwem rodzinnym i dziecięcym. W swojej karierze pracowała także przez 10 lat w duńskiej szkole, pisała porady do fachowych czasopism. Natomiast Jessica z wykształcenia jest dziennikarką, autorką, trenerką międzynarodową, ma stopień licencjacki z psychologii. Specjalizuje się w komunikacji na terenie Skandynawii i Europy Środkowej. Co łączy ją z duńską filozofią wychowania? Jej mąż, który jest Duńczykiem!

Autorki podzieliły się swoimi doświadczeniami i refleksjami bazując na swoich osobistych doświadczeniach różnic między kulturami i narodowościami, a także opierając się na badaniach i opracowaniach naukowych.

Zwracają one uwagę na fakt społeczeństwa opartego na szybkim życiu, zatracaniu wartości, spokoju, szczęścia i doświadczania drugiego człowieka. Obie Panie, mając osobisty i wieloletni kontakt z mieszkańcami Danii i ich podejściem do życia i wychowywania dzieci, stwierdziły, że jest w nim coś innego, niezwykłego i niebywale ciekawego. Zgłębiając temat doszły do wniosku, że u podstaw szczęścia nie leżą dobra materialne, status społeczny, ale wychowanie i filozofia wychowania. Twierdzą one bowiem, że:

„Szczęśliwe dzieci dorastają i stają się szczęśliwymi dorosłymi, którzy wychowują szczęśliwe dzieci i tak to się toczy”.

Autorki, filozofię duńskiego wychowania ukazują poprzez rozwinięcie każdej z liter słowa RODZIC. Na kartach książki możemy otrzymać informację jak wychować nie tylko szczęśliwe dzieci, ale także odporne na stres i wiele trudności życiowych. Dostarczają wiedzę jak sprawić, by były one chętne do podejmowania wyzwań, nie bały się wyznaczania sobie celów i umiały je efektywnie, wytrwale realizować. Podkreślają znaczenie zabawy w kształtowaniu osobowości i światopoglądu dziecka udzielając rad „o co tej zabawie właściwie chodzi”. Dla mnie osobiście, ciekawie nazwanym i niezwykle interesująco opisanym pojęciem także jest hygge – pewien specyficzny rodzaj, wzorzec relacji zarówno rodzinnych jak i towarzyskich. Choć przyszła mi gorzka refleksja nad tym, że ten rodzaj relacji powinien być naturalny i oczywisty bez konieczności nazywania go. Niemniej chyba dzisiejszy człowiek potrzebuje nazwania i stworzenia z tego filozofii, by mógł zacząć to celebrować.

To, na co zwróciłam uwagę to fakt, że w mojej opinii autorki ukazują opisywaną filozofię jako tą, która według nich pomaga wychować szczęśliwe dzieci, filozofię co do której są mocno przekonane i którą żyją. Nie ma przy tym krytyki, podważania i wyrzucania w kosz pozostałych. Autorki dzielą się wiedzą, ale wybór pozostawiają czytelnikowi.

Język i styl w jakim została napisana książka sprawia, że strony niejako „same się przekładają”, a czasoprzestrzeń zagina. Jest on jasny, prosty i trafiający do czytelnika.

Szata graficzna jest niezwykle pozytywna i przykuwająca uwagę jak i treść. Książkę „pochłonęłam na dwa”, nie mogąc oderwać wzroku. Autorki bardzo dokładnie przemyślały nie tylko treść, którą chcą przekazać, ale i pewną strukturę całej książki, co jest kolejnym, niezaprzeczalnym plusem. Interesującym jest także zawarcie przypisów na końcu książki, w których autorki wyjaśniają zawiłe pojęcia, podają bibliografię do pozycji naukowych czy popularnonaukowych, z których korzystały.

Osobiście uważam, że książka jest lekturą, którą powinien przeczytać każdy rodzic bez znaczenia w jakiej kulturze się wychował czy żyje. Autorki „Duńskiego przepisu na szczęście” dają wiele rad pomagających zmierzać się na co dzień z trudem wychowania dzieci. Warto z nich skorzystać. Zdecydowanie polecam! Jako psycholog, kobieta i mam nadzieję, w przyszłości matka.

Informacje o książce:
Tytuł: Duński przepis na szczęście. Najskuteczniejsza filozofia wychowania
Tytuł oryginału: The Danish Way of Parenting
Autor: Jessica Alexander, Iben Dissing Sandahl
ISBN: 9788328705043
Wydawca: Muza
Rok: 2016

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać