Fantastyka

Akademia Pennyroyal – M. A. Larson

Recenzja książki Akademia Pennyroyal - M. A. Larson

Akademia Pennyroyal
M. A. Larson

Skuszona powrotem do beztroskiego dzieciństwa sięgnęłam po tą piękną fioletową książkę, obiecującą spotkanie z magią i tajemnicą na wzór twórczości braci Grimm. Jako zagorzała Potteromaniaczka nie mogłam odmówić sobie kolejnej książki o tajemniczej akademii, w której kadeci i kadetki szlifują swoje talenty magiczne, odwagę i nawiązują wspaniałe przyjaźnie…

Autor przedstawia nam niebanalną genezę powstawania wszystkich sławnych księżniczek takich jak Roszpunka, Kopciuszek czy Śnieżka. To wcale nie bohaterki bajek dla dzieci, lecz prawdziwe osobistości, które zrobiły wiele dla społeczności i poddanych. Wszystkie one były absolwentkami Akademii Pennyroyal i właśnie tam wyszlifowały swoje szlachetne charaktery. Wszelkie ckliwe legendy z nimi związane to po prostu mity autorstwa kochającego je ludu. Niestety ich prawdziwym zadaniem było coś znacznie trudniejszego – ochrona mieszkańców, którymi się opiekowały oraz walka ze złem w czystej postaci, czyli wiedźmami. Wiedźma nie rodzi się jak normalny człowiek, ale jest to twór, który powstaje z parującego kotła, ze składników mających złożyć się na jej specyficzną naturę, charakteryzującą się wściekłością, przebiegłością i chęcią czynienia zła i krzywdy.

„Pierwszym jest serce smoka. Im starszy smok, tym lepsza wiedźma, bo stare smoki widziały wszystko, co najgorsze w życiu. […] Drugim koniecznym składnikiem jest serce sprawiedliwego człowieka.”

W książce śledzimy losy tajemniczej kadetki Jedenastej, odzianej w strój ze splotów pajęczyny, która musiała paść ofiarą klątwy niepamięci, ponieważ nie zna swojego prawdziwego imienia oraz pochodzenia. Ma za to tendencję do znajdowania się z nieodpowiednich miejscach w nieodpowiednim czasie i wpadania w sidła wiedźm. Jej pozycja kadetki w akademii ciągle wisi na włosku – tak naprawdę kadetka Jedenasta, dla przyjaciół Evie, nie za bardzo pasuje do tego miejsca na pierwszy rzut oka. Tak jak inne dziewczęta niskiego stanu ma szansę rozpocząć edukację w tym sławnym miejscu, ponieważ władze akademii postanowiły odstąpić od dotychczasowych warunków, czyli posiadania szlacheckiego urodzenia. Jednak czytając Akademię Pennyroyal możemy pożegnać stereotyp księżniczki, który wbijano nam do głowy jako małym dziewczynkom. Księżniczka to nie tylko piękne suknie, sale balowe i przystojni rycerze o szlachetnych sercach. Księżniczka ma za zadanie tak rozwinąć swój charakter ciężką pracą, aby kierować się w swoim postępowaniu cechami takimi jak odwaga, współczucie i dyscyplina. Stając oko w oko ze złem, nie może poddać się panice i pozwolić, by zawładnął nią strach – musi stawić mu czoło, a jej bronią są właśnie te cechy, które zdołała w sobie wykształcić. Wystawiana na próby Evie, nie wiedząc nawet kim tak naprawdę jest, musi odnaleźć w sobie prawdziwą naturę i odkryć ten potencjał.

Dla mnie minusem tej pozycji jest to, że autor nie podjął próby obszerniejszego rozbudowania świata przedstawionego. Bardzo chętnie dowiedziałabym się jeszcze więcej o historii akademii, o zwyczajach w niej panujących czy różnych przedmiotach, które są wykładane. Ideałem byłaby książka dwukrotnie grubsza – czytelnik miałby poczucie, że cały pomysł M. A. Larsona został wyczerpany. Niestety rozumiem, że historia nie jest obszerniejsza z uwagi na chęć trafienia do młodszych wielbicieli magicznych opowieści, a mój niedosyt wynika z fascynacji serią J. K. Rowling o Harrym Potterze. Ci lubiący lekką i szybką lekturę będą usatysfakcjonowani, natomiast zagorzali fani wielkich tomiszczy muszą obejść się smakiem.

Akademia Pennyroyal to przyjemna książka na dwa wieczory. Oczywiście dla młodszych czytelników jest to na prawdę wspaniała lektura, której można wyciągnąć wiele cennych lekcji – o odwadze, przyjaźni i walce o bycie lepszym człowiekiem. Jednak jeśli jesteś troszeczkę starszym czytelnikiem i wszedłeś w posiadanie tej książki, to szczerze polecam ją jako lekką lekturę pomiędzy innymi książkami „dla dorosłych”. Czasem taki powrót do świata bajek bywa bardzo oczyszczający.

Zakładam, że po przeczytaniu krótkich opisów o czym opowiada książka chcieliście machnąć ręką i powiedzieć – „zwykła bajka dla dzieci”. Jednak powiem Wam szczerze, że uroki tej pozycji literatury dla młodzieży mogą odkryć też dorośli – ci, którzy mają w sobie trochę z takiego „wiecznego” dziecka.

Informacje o książce:
Tytuł: Akademia Pennyroyal
Tytuł oryginału: Pennyroyal Academy
Autor: M. A. Larson
ISBN: 9788365087225
Wydawca: Mamania
Rok: 2016

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać