-->
Menu nawigacji stronami

Recenzje książek. Wszystko dla miłośników książek

Ta jedna gwiazda – Tina Berk

Dodane przez 29 grudnia 2019 | brak komentarzy

Ta jedna gwiazda - Tina Berk

Ta jedna gwiazda
Tina Berk

Podczas lektury pierwszych stron „Tej jednej gwiazdy” Tiny Berk towarzyszyło mi poczucie déja vu… Dlaczego? Otóż motyw wycofanego nastolatka, który poznaje śmiertelnie chorą dziewczynę, nie jest niczym nowym. Podobną historię znamy już z filmu „Kiedy się pojawiłaś„. Nawet imię głównych bohaterek jest identyczne – Skye. Przypadek czy zamierzona inspiracja? Bardzo zbliżoną opowieść przedstawiono również w innej amerykańskiej produkcji „Gwiazd naszych wina” (swoją drogą – koszmarne tłumaczenie tytułu). Przyznaję, że byłem nieco rozczarowany wtórnością tematu. Na szczęście – jak się później okazało – ta młoda debiutantka tchnęła w swoją powieść wiele świeżości i młodzieńczego entuzjazmu. Dzięki temu mogłem z zaciekawieniem poświęcić się lekturze „Tej jednej gwiazdy„.

Czytaj dalej

Światło Księżyca – Jenn Bennett

Dodane przez 11 grudnia 2019 | brak komentarzy

Światło Księżyca - Jenn Bennett

Światło Księżyca
Jenn Bennett

O książkach Jenn Bennett coś niecoś słyszałam już wcześniej, głównie podczas oglądania filmików na YouTube. Jakiś czas temu zrobiło się głośniej o „Świetle Księżyca” właśnie. Opis fabuły od razu mnie zainteresował, gdyż ta młodzieżówka wydawała się być całkiem inna niż wszystkie. Czy naprawdę taka jest?

Birdie Lindberg jest osiemnastolatką, która wyrwała się spod klosza, pod którym trzymali ją dziadkowie. A właściwie babcia, która niedawno zmarła. Dziewczyna została osierocona przez matkę, kiedy miała dziesięć lat i obecnie mieszka z dziadkiem, który postanowił dać jej nieco swobody. Można powiedzieć, że Birdie skorzystała dość odważnie z wolności, gdyż uprawiała seks na tylnym siedzeniu samochodu nowo poznanego w knajpce Światło Księżyca chłopaka…

Czytaj dalej

Piankowe niebo – Cathy Cassidy

Dodane przez 5 grudnia 2019 | brak komentarzy

Piankowe niebo - Cathy Cassidy

Piankowe niebo
Cathy Cassidy

Piankowe niebo” to druga część serii „Bombonierki”. Po lekturze pierwszej część, czyli „Wiśniowego serca” miałam bardzo miłe wspomnienia i w sumie do tej pory wspominam ją ciepło. Dlatego nie wahałam się długo, kiedy dostałam propozycję zrecenzowania drugiej części tej serii.

Cathy Cassidy stworzyła opowieść o pięciu siostrach mieszkających w pensjonacie Tanglewood. W poprzedniej części główną bohaterką była Cherry, która wraz z ojcem przeprowadziła się do Kitnoru i tam rozpoczęła nowe życie wśród nowej rodziny. Pierwsza część traktowała o odnalezieniu się w nowej sytuacji i znalezienia swojego miejsca w coraz częściej spotykanym tworze w dzisiejszych czasach, czyli w patchworkowej rodzinie.

Czytaj dalej

Wilczerka – Katherine Rundell

Dodane przez 21 listopada 2019 | brak komentarzy

Wilczerka - Katherine Rundell

Wilczerka
Katherine Rundell

Dobrze pamiętając, jak wielki zachwyt wywołały u mnie „Dachołazy„, z wielką dozą ciekawości, ale także z ogromnymi oczekiwaniami sięgałam po „Wilczerkę„. Tak zwykle się dzieje, gdy pierwsze spotkanie z twórczością autora wzbudza tak wiele emocji. Z jednej strony to fajne, bo istnieje spore prawdopodobieństwo, że znów trafi się na świetną lekturę, z drugiej jednak – czasem można się zawieść, bo przecież każdemu, nawet najlepszemu autorowi, może przytrafić się słabszy tekst. Widocznie u Katherine Rundell taki moment jeszcze nie nadszedł, bo „Wilczerka” także zachwyca – i to bardzo.

Czytaj dalej

Jeśli tam jesteś – Katy Loutzenhiser

Dodane przez 6 września 2019 | brak komentarzy

Jeśli tam jesteś - Katy Loutzenhiser

Jeśli tam jesteś
Katy Loutzenhiser

O książce „Jeśli tam jesteś” Katy Loutzenhiser słyszałam już kilka razy za sprawą recenzji na BookTube’ie. Mówiły o niej między innymi Anita z book reviews by Anita oraz Olga z Wielkiego Buka. Cóż… byłam średnio zainteresowana, gdyż takich młodzieżówek powstaje naprawdę bardzo dużo. Kiedy jednak dostałam propozycję zrecenzowania tej pozycji, coś zaczęło mnie do niej ciągnąć. Ta powieść liczy sobie niecałe trzysta stron, więc pomyślałam sobie: dlaczego nie?

Czytaj dalej

Ostatni Namsara – Kristen Ciccarelli

Dodane przez 20 sierpnia 2019 | brak komentarzy

Recenzja książki Ostatni Namsara - Kristen Ciccarelli

Ostatni Namsara
Kristen Ciccarelli

Kiedy w końcu dotarła do mnie paczka z „Ostatnim Namsarą„, byłam niezwykle podekscytowana. Zaczęłam czytanie serii „Iskari” od drugiego tomu (Uwięziona królowa)  i cóż to dużo mówić, Kristin Ciccarelli totalnie mnie oczarowała. Czy dałam się porwać początkowi tej historii?

Główną bohaterką „Ostatniego Namsary” jest Asha i to z jej perspektywy śledzimy wszystkie wydarzenia. Asha jest córką króla Firgaardu. Jeśli myślicie, że mamy tutaj do czynienia ze zwykłą księżniczką, to jesteście w błędzie. Dziewczyna jest chodzącą bronią, gdyż poluje… na smoki. Jakiś czas wcześniej Pierwszy Smok podpalił miasto. Zmarła także matka Ashy. Księżniczka chce zapewnić bezpieczeństwo królestwu i poprzysięgła, że nie spocznie, dopóki nie zabije ostatniego smoka.

Czytaj dalej

Wiśniowe serce – Cathy Cassidy

Dodane przez 23 maja 2019 | brak komentarzy

Wiśniowe serce - Cathy Cassidy

Wiśniowe serce
Cathy Cassidy

Zanim „Wiśniowe serce” wpadło w moje ręce, natknęłam się w sieci na mnóstwo pozytywnych opinii. Obawiałam się jednak, że mogę okazać się trochę za stara, żeby ta książka mi się spodobała. Nastolatką nie jestem już od kilku lat. Czy moje obawy były słuszne?

Cathy Cassidy jest autorką książek dla młodszej młodzieży, a ja nigdy dotąd nie miałam styczności z jej twórczością. W „Wiśniowym sercu” przedstawiła nam historię Cherry. Trzynastolatka mieszka z ojcem w małym mieszkanku w Glasgow. Naszą główną bohaterkę i jej ojca, Paddy’ego poznajemy u progu dużych zmian w ich życiu.

Czytaj dalej

Gdzie jest skrytka Generała Grota? – Artur Pacuła

Dodane przez 28 kwietnia 2019 | brak komentarzy

Recenzja książki Gdzie jest skrytka Generała Grota? - Artur Pacuła

Gdzie jest skrytka Generała Grota?
Artur Pacuła

Czytając książkę pt. „Gdzie jest skrytka Generała Grota?” autorstwa Artura Pacuły przypominały mi się szkolne czasy, gdy z wypiekami na policzkach, przeżywałam losy Pana Samochodzika pojawiającego się w serii książek Zbigniewa Nienackiego… I tak jak wcześniej, tak i dziś z wielkim zaangażowaniem śledziłam losy czwórki przyjaciół: Ali, Igora, Moniki, Mirasa, którzy wraz z nauczycielem historii Marcinem Krygierem zwanym Bossem wyruszają w kolejną podróż. Tym razem ich celem jest Warszawa, gdzie podążają śladami legendarnego dowódcy Armii Krajowej, generała Grota–Roweckiego. Podróż ta staje się wręcz lekcją historii, zarówno dla bohaterów książki jak i dla Nas – Czytelników. Lekcją historii, pełną zagadek i gwałtownych zwrotów akcji, prowadzoną w sposób przyjemny, ciekawy, błyskotliwy i wciągający do takiego stopnia, że w sumie to wcale nie wiadomo kiedy, kompletnie zapominamy o otaczającym nas świecie zanurzając się w otchłani faktów i tajemnic z czasów II Wojny Światowej. Wraz z Alą, Igorem, Moniką i Mirasem zastanawiamy się nad właściwym rozwiązaniem zagadki związanej z ostatnimi dniami, spędzonymi na wolności, generała Grota–Roweckiego, który to prawdopodobnie ukrył w nieodnalezionej do tej pory skrytce dokumenty mogące zmienić przebieg II Wojny Światowej.

Czytaj dalej

Król węży – Jeff Zentner

Dodane przez 25 lutego 2019 | brak komentarzy

Recenzja książki Król węży - Jeff Zentner

Król węży
Jeff Zentner

Na książkę „Król Węży” Jeffa Zentnera trafiłam zupełnym przypadkiem. Nie miałam pojęcia o czym jest, ani czego się spodziewać. Przeczytałam krótki opis w Internecie, z którego wynikało, że to historia trójki przyjaciół zmagających się z rodzinnymi problemami i odrzuceniem przez rówieśników w lokalnej szkole w stanie Tennessee w USA, do której chodzą. Uznałam, że może to być ciekawa lektura i zabrałam się za czytanie. Nie spodziewałam się czegoś aż tak dobrego. Autor na niecałych trzystu stronach nie tylko zdołał przedstawić historię przepięknej przyjaźni między trójką nastolatków, ale też trzy diametralnie różne indywidualne historie. A każda daje Czytelnikom nieźle do myślenia.

Czytaj dalej

Zostań, jeśli kochasz – Gayle Forman

Dodane przez 28 stycznia 2019 | brak komentarzy

Recenzja książki Zostań, jeśli kochasz - Gayle Forman

Zostań, jeśli kochasz
Gayle Forman

Zostań, jeśli kochasz” czyli w oryginale „If I stay” autorstwa znanej amerykańskiej pisarki – Gayle Forman. Tak naprawdę do przeczytania tej książki zachęcił mnie film. Wieki temu widziałam materiał o tym tytule i wyjątkowo zapadł mi w pamięć. Więc, gdy przechadzając się po ulubionej księgarni, zauważyłam znaną mi postać poczułam zainteresowanie. Nie mogłam się oprzeć kolejnej zdobyczy na półce. No i zabrałam się do lektury tego samego dnia. Na początku treść książki zlewała mi się z treścią filmu, zdania były mało spójne, a treść monotonna. Byłam niemile zaskoczona, ale nie lubię osądzać książek tak szybko, a więc czytałam dalej.

Czytaj dalej
Zaprzyjaźnione blogi