Poradniki

Joga w ciąży i połogu – Ola Uruszczak, Agnieszka Wielobób, Maciej Wielobób

Joga w ciąży i połogu - Ola Uruszczak, Agnieszka Wielobób, Maciej Wielobób

Joga w ciąży i połogu
Ola Uruszczak, Agnieszka Wielobób, Maciej Wielobób

Podejrzyj zmiany (otworzy się w nowej zakładce)

Ciąża jest dla kobiet niezwykłym czasem, wraz z nią wzrasta świadomość kobiecego ciała, jego mocnych stron lub istniejących ograniczeń. Wiele kobiet w ciąży stara się znaleźć więcej czasu dla siebie, tak aby zadbać o siebie i o swoje ciało. Jest to naturalna reakcja kobiet w ciąży. Jednym z przejawów dbania o dziecko i o siebie jest chęć pozostania aktywnym i w ruchu, ale bez nadmiernych przeciążeń i bez stwarzania zagrożenia dla dziecka. W poszukiwaniu tego typu aktywności może pomóc ta książka, bo praktyka jogi wydaje się bardzo dobrą odpowiedzią na potrzeby kobiety w ciąży.

Książka jest specjalistycznym poradnikiem dla kobiet w ciąży, które praktykują lub chcą zacząć praktykować jogę. Jest to pozycja bardzo dokładna i specjalistyczna w wielu wymiarach.

Autorzy są praktykami. Ola Uruszczak jest potrójną mamą i joginką. Uczy jogi, medytacji, relaksu i masażu Shantala. Agnieszka Wielobób jest nauczycielką jogi i medytacji, wykłada ajurwedę i ma syna. Naucza świadomości ciała i rozumienia swojego systemu powięziowego. Maciej Wielobób jest nauczycielem medytacji i jogi oraz autorem książek. Naucza jogi i medytacji w Polsce i w Europie oraz działa w Ruchu Sufich.

„Oddech jest esencją jogi, ponieważ jest esencją życia. A joga zajmuje się życiem właśnie”

Książka tłumaczy, jak ważna jest świadomość oddechu, kiedy oddech jest prawidłowy, a kiedy nieprawidłowy, jak można oddech wyrównać oraz jak synchronizować ruch w asanach z wdechami i wydechami. Są to podstawy w praktyce jogi i dla osób, które rozpoczynają praktykę może być kluczowy w zrozumieniu asan i ich działania. Z mojego punktu widzenia istotny wydaje się podrozdział o 20 oddechach oczyszczających.

Poradnik omawia każdy trymestr ciąży, wraz z dokładnym opisem pozycji jogi zalecanych i niezalecanych, bezpiecznych i tych bardziej ryzykownych. Zabronione są oczywiście pozycje mocno-skrętne, skoki, silne wygięcia do tyłu i te wykonywane na brzuchu. Dlaczego – o tym przeczytacie w książce. Inne pozycje są dyskusyjne i mogą być wykonywane przez osoby doświadczone lub z pomocą, tutaj przykładem są pozycje odwrócone. Zalecane są pozycje typu powitanie słońca, budujące prawidłową pozycję ciała czy pozycja góry.

Joga w ciąży i połogu - Ola Uruszczak, Agnieszka Wielobób, Maciej Wielobób

Autorki Ola i Agnieszka dokładnie omawiają jak się czuły w każdym trymestrze ciąży, jakie pozycje praktykowały, a których pozycji unikały lub czuły się w nich niekomfortowo. Tłumaczą, jak ważna i dlaczego jest praktyka mulabandhy czy też kończenie praktyki pozycją śavasany.

Znajdziemy tutaj cały rozdział o bezpieczeństwie i przeciwwskazaniach do praktyki jogi w czasie ciąży. Podobał mi się podrozdział o tym, jaki jest cel praktyki jogi w ciąży, bo rozszerza nasze spojrzenie na praktykę z wyłącznie mechanicznego wykonywania sekwencji asan na ich działanie i wpływ na nasze ciało.

W książce znajdziemy kilkanaście sekwencji pozycji wartych do praktykowania w I, II i III trymestrze ciąży oraz podczas połogu po porodzie naturalnym i po cesarskim cięciu. Sekwencje są dokładnie narysowane, czytelne, pokazują zasady oddechu dla każdej sekwencji i dla każdego kolejnego ruchu i pozycji. Uważam, że to jest duża zaleta tej książki, bo uzupełnia teorię o praktykę. Dla osób lubiących proste i czytelne przekazy sekwencje mogą być świetnym sposobem na samodzielne prowadzenie praktyki w domu. Nie zawsze mamy do dyspozycji indywidualnego nauczyciela jogi lub dobrą szkołę z zajęciami jogi dla kobiet w ciąży.

Przyznaję, że niezbyt mnie zachwycił rozdział o ajurwedyjskich zaleceniach w ciąży. Jest to próba omówienia ciąży z perspektywy ajurwedy na ośmiu stronach. Szczerze mówiąc poczułam się zagubiona, bo wprowadzono mnóstwo nowych pojęć, których potem nie potrafiłam powiązać z ciążą. Może to moja niewiedza, a może niepotrzebna próba rozszerzenia zakresu książki.

Książka jest pięknie wydana, szczegółowa i dokładna, podzielona na trymestry i połóg, omawiająca każdy z nich i proponująca zestawy asan na każdy trymestr oraz czas połogu. Nadaje się na prezent i jest lekturą obowiązkową dla każdej joginki, która jest w ciąży.

Informacje o książce:
Tytuł: Joga w ciąży i połogu
Tytuł oryginału: Joga w ciąży i połogu
Autor: Ola Uruszczak, Agnieszka Wielobób, Maciej Wielobób
ISBN: 9788328369351
Wydawca: Sensus
Rok: 2021

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać