Poradniki

Bądź sexy i nie daj się zamordować – Karen Kilgariff, Georgia Hardstark

Bądź sexy i nie daj się zamordować - Karen Kilgariff, Georgia Hardstark

Bądź sexy i nie daj się zamordować
Karen Kilgariff, Georgia Hardstark

Książka „Bądź sexy i nie daj się zamordować” jest jednym z weselszych poradników, jakie czytałam. Z drugiej strony znajdziemy tu ogrom opowieści o morderstwach. Wychodzi książka-mieszanka wybuchowa opowieść czarno-biała, słodko-gorzka, wesoło-smutna z wielkimi emocjami towarzyszącymi czytelnikowi. Mówi o tym, jak być sobą, ale nie na podstawie ideałów z Instagrama czy przez naśladowanie gwiazd YouTube. Autorki pokazują prawdziwe życie, otwarcie opowiadają o swoich błędach i o tym, jak inne dziewczyny niestety nie miały tyle szczęścia.

Autorki Karen Kilgariff i Georgia Hardstark prowadzą bijący rekordy popularności na YouTube podcast o morderstwach. Morderstwa są dla autorek centrum opowieści o naszym świecie, niebezpiecznym, przerażającym, nieprzewidywalnym. Z drugiej strony Karen i Georgia pokazują, że można mieć do opowieści o morderstwach ogromny dystans i że powinniśmy się z nich uczyć, jak działa psychika morderców. Często przytaczają historie, w których giną młode dziewczyny lub kobiety, które zaufały mężczyznom, często nie reagując na sygnały ostrzegawcze i pakując się w dalsze kłopoty.

Karen i Georgia podają przykłady ze swojego życia pokazując, że niejednokrotnie były równie naiwne, jak bohaterki ich opowieści o morderstwach i o włos uniknęły ich losu. Kilgariff i Hardstark mają tak ogromny dystans do siebie i do świata, przez co książkę czyta się jednym tchem. Nie ma tu gloryfikowania mądrości i zapobiegliwości, jest raczej spora dawka dystansu do siebie i uświadomienie czytelnikowi, że sami nie jednokrotnie, świadomie lub nieświadomie, pakujemy się w kłopoty.

Najbardziej zapadła mi w pamięć opowieść Georgii o tym, jak pojechała z praktycznie obcym mężczyzną, jego samochodem, w góry, na sesję zdjęciową i jak na tej sesji zaczęła się rozbierać. Oczywiście już jadąc, wszystko w niej krzyczało, że pakuje się w kłopoty, że to może się źle skończyć i że zapowiada to naprawdę groźne zakończenie. Uwaga spoiler! Ta historia kończy się dobrze, autorka jak możemy się domyślać, żyje i nic złego wtedy się nie stało, ale w trakcie całej opowieści Georgia przytacza przykłady kilku dziewczyn, które zostały zamordowane w bardzo podobnych okolicznościach.

Karen Kilgariff i Georgia Hardstark bardzo mocno podkreślają przekleństwo patriarchatu, które pomaga mężczyznom w takich sytuacjach, a pakuje kobiety w kłopoty. Obie autorki pokazują przykłady, że nie ma nic gorszego niż grzeczne dziewczynki, które nie potrafią odmówić, bo całe życie były uczone posłuszeństwa.

Mieszankę wybuchową tej książki tworzy tak naprawdę nie tylko opowieść o niefrasobliwości naszych autorek i ich głęboka szczerość, ale to, że naprawdę lubują się w szczegółach morderstw, poszukują „trigerów”, które spowodowały, że stało się to, co się stało lub że dana ofiara została ofiarą. Podkreślają, że niezgoda i niegrzeczność pomagają przetrwać i być może nawet przeżyć. Oczywiście nie mamy wpływu na morderstwa osób przypadkowych, ale te skierowane przeciwko młodym dziewczynom powinny wzbudzać w nas ciągle wewnętrzne wyczulenie na sygnały płynące z otoczenia.  Autorki wyznają zasadę, że im lepiej i dokładniej poznamy mechanizmy stojące za morderstwami kobiet, tym lepiej będziemy funkcjonować we współczesnym świecie i radzić sobie z płynącymi zagrożeniami.

Książka jest niepowtarzalna, to taka mieszanka utworów kryminalnych, młodzieżowych, sensacyjnych, feministycznych, romantycznych i poradników dla kobiet w jednym. Nie da się jej porównać do niczego innego. Ten zestaw daje do myślenia. To nie jest raczej zestaw dla młodziutkiej i romantycznej nastolatki, ale każda dojrzalsza dziewczyna powinna sięgnąć po tę pozycję i przemyśleć co autorki próbują nam przekazać.

Przyznaję, że książka zachęca do obejrzenia podcastów autorek, co oczywiście zrobiłam. Są identyczne w stylu i przekazie. Jest to mieszanka mrożących krew w żyłach opowieści o morderstwach z obnażaniem własnych słabości i wielu taboo ugruntowanych w społeczeństwie, które pomagają mordercom, a przeszkadzają kobietom w skutecznej samoobronie psychicznej i fizycznej w trudnych sytuacjach. Inny tytuł tej książki lub ich podcastu mógłby brzmieć „Przepraszam, nie chcę być niegrzeczna, ale pan właśnie próbuje mnie zamordować”.

Informacje o książce:
Tytuł: Bądź sexy i nie daj się zamordować
Tytuł oryginału: Stay sexy & Don’t Get Murdered
Autor: Karen Kilgariff, Georgia Hardstark
ISBN: 9788396062963
Wydawca: Kompania Mediowa
Rok: 2021

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać