Popularnonaukowe

Psychoterapia. Lekarstwo bez skutków ubocznych – Zdzisław Sybilski

Psychoterapia. Lekarstwo bez skutków ubocznych - Zdzisław Sybilski

Psychoterapia. Lekarstwo bez skutków ubocznych
Zdzisław Sybilski

„Czas najwyższy, by tak zwani specjaliści zrozumieli, że psychologia to nie przygoda, w której badacz wyposażony w pięć zmysłów i papierowe testy daje odpowiedzi wykraczające poza nasze zmysłowe poznanieˮ.

Psychoterapia. Lekarstwo bez skutków ubocznychˮ to praca autorstwa Zdzisława Sybliskiego. Ta książka to nie wyssana z palca historia. To pełnowartościowy przewodnik po ludzkim umyśle. Zdzisław Sybilski sam o sobie mówi, że psychologia pojawiła się w jego życiu przez przypadek. Aplikował na takie studia, ponieważ, jak sam przyznał, egzamin na ten kierunek był najłatwiejszy. Po zakończeniu edukacji rozpoczął pracę na Instytucie Maki i Dziecka w Rabce-Zdroju. Później nastał etap praktyki eksperymentalnej. Kompletnie różniej od tej na uniwersytecie. Własną działalność rozpoczął w latach osiemdziesiątych. Dzisiaj Zdzisław Sybilski jest właścicielem jednego z najnowocześniejszych laboratoriów psychofizjologicznych. Jest także członkiem Europejskiego Towarzystwa Hipnoterapeutów Medycznych w Lodynie. Co ciekawe, autor książki „Psychoterapia. Lekarstwo bez skutków ubocznychˮ prowadzi badania również dla Europejskiej Agencji Kosmicznej. Myślę, że to wystarczający dowód na to, że za opis tak wrażliwego tematu podjęła się kompetentna osoba.

Ja sięgnęłam po tę książkę z powodów, szczerze przyznam, prywatnych. Tematy poruszane w tej pozycji nie są mi obce. Psychoterapia to bardzo ciekawe i interesujące zjawisko. Zazwyczaj psychoterapeuta poprzez samą rozmowę z pacjentem potrafi wyprowadzić ją na prostą i pozbyć się nieodpowiednich zachowań. Ta pozycja zainteresowała mnie przede wszystkim swoim nowatorskim podejściem do tematu.

„To nie jest praca, która przedstawia interesujące przypadki, moich pacjentów. To książka ukazująca, że psycholog nie musi być wcale naiwnym, ignoranckim, niestabilnym emocjonalnie gospodarzem gabinetu. To właśnie my, psychologowie, otwieramy drzwi ludziom buszującym w tematach tak trudnych, że brak znajomości rzeczy jest dla nich wiedzą. Nadanie sensu zachowaniom ludzi nie może się opierać na poppsychologiiˮ

Ten cytat idealnie odzwierciedla ideę tej książki. Autor burzy stereotypowe podejście do tematu psychologii i psychoterapii. Nadaje nowy, właściwy tor dla postrzegania tych tematów.

„Może jestem zbyt dosłowny, ale jeśli ta książka pozwoli ustrzec przed lawiną bezsensu na temat naszej psychiki – tj. Umysłu, relacji interpersonalnych, emocji, motywacji, podświadomości, zachowań seksualnych, potrzeb podstawowych i wyższego rzędu – to znaczy, Szanowny Czytelniku, że zaliczasz się do grona osób myślących naukowoˮ.

Psychoterapia…ˮ to niewielkich rozmiarów książka, która zmieni szablonowe postrzeganie naszych umysłów. Autor podpiera się tutaj na prawdziwych przypadkach swoich pacjentów. Dzięki temu ta pozycja nie jest tylko monotonną treścią. Pozwala na obserwowanie procesów, które zachodzą w pacjentach. To ciekawa lekcja. Dodatkowo, na szarych stronach są zawarte wnioski i opisy konkretnych terapii. Dzięki temu czytelnik, który nie zetknął się wcześniej z podobnymi zabiegami, otrzyma proste wyjaśnienie. To pozwala na czytanie i rozumienie. Nie ma potrzeby szukania wyjaśnień w Internecie czy słowniku. Zdzisław Sybilski podaje nam wszystko na tacy.

Okładka jest minimalistyczna, ale adekwatna do poruszanego w niej tematu. Idealnie współgra z treścią. Wewnątrz tekst jest bardzo przejrzysty, nie zlewa się. Dialogi z pacjentami są wyodrębnione, wyjaśnienia rodzajów terapii także. Niestety nie obyło się bez małych niedociągnięć. Minusem dla mnie są tutaj dwa elementy. Rozdziały, które poruszają trudne kwestie, m.in. : „chcę lataćˮ, „nadal temat wstydliwyˮ, „gwałtˮ pozwalają na oddzielenie opisu danego leczenia. Ale! Nie ma tutaj spisu treści. Rozumiem, że tę pozycję powinno się studiować od początku. Jednak jeśli ktoś chciałby po przeczytaniu wrócić do konkretnego rozdziału, jedynym rozwiązaniem jest wertowanie i szukanie. Drugi minus to brak jakiejkolwiek bibliografii. Gdyby autor nie miał tak późnego zawodowego zaplecza, nie wiem, czy bym mu zaufała. W tego typu książkach, poradnikach, książkach naukowych, czy takich, które po prostu bazują na konkretnych badaniach, moim zdaniem bibliografia jest rzeczą niezbędną.

Mimo tych drobnych mankamentów książka pozwoliła mi na odnalezienie wiele interesujących wniosków i spostrzeżeń. Jeśli uważasz, że książki naukowe, podważające działanie naszego umysłu, takie które poruszają trudne dla nas tematy, są pozycjami interesującymi, to tę szczerze polecam. Jest pełna wiedzy. I daje możliwość autoanalizy. Nie pożałujecie czasu spędzonego nad „Psychoterapia. Lekarstwo bez skutków ubocznychˮ.

Informacje o książce:
Tytuł: Psychoterapia. Lekarstwo bez skutków ubocznych
Tytuł oryginału: Psychoterapia. Lekarstwo bez skutków ubocznych
Autor: Zdzisław Sybilski
ISBN: 9788382197488
Wydawca: Novae Res
Rok: 2022

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać