Recepta na dobre zdrowie - Frédéric Saldmann - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Poradniki

Recepta na dobre zdrowie – Frédéric Saldmann

Recepta na dobre zdrowie - Frederic Saldmann

Recepta na dobre zdrowie
Frédéric Saldmann

Dawno nie czytałam ciekawej książki o zdrowiu i dbaniu o siebie. Temat niby powszechnie znany i przerabiany kilkanaście razy, jednak czasami lubię sięgnąć po poradnik w ramach przypomnienia, zdobycia dodatkowej wiedzy, czy motywacji, ale dalej jako tako się prowadzić 😉 Tym razem w moje ręce wpadła książka dr Frederica Saldmanna, lekarza francuskich gwiazd, który pokazuje nam jak dzięki naturalnym metodom wydłużyć swoje życie, zachować zdrowie i pogodę ducha. Zastanawiacie się być może, dlaczego akurat wybrałam tę pozycję? Zachęcił mnie do tego fragment książki zamieszczony na listku okładki:

„Twój zegarek podaje ci dokładną godzinę. Wiesz co prawda, że spóźnia się jedną sekundę na dobę, ale uznajesz, że nie ma to większego znaczenia – kto by sobie zaprzątał głowę jedną sekundą. Jednak po upływie roku opóźnienie zegarka będzie wynosiło sześć minut, po trzech latach osiemnaście, a po pięciu – pół godziny. Zegarek nie będzie już pełnił swojej funkcji, stanie się bezużyteczny. Ciało ludzkie działa tak samo. Zależnie od twoich nawyków możesz tracić lub zyskiwać lata życia. Czerwone lampki alarmowe zapalają się, kiedy jest już za późno – choroba już wyrządziła szkody, których nie sposób naprawić. Organizm był niszczony w środku, niezauważalnie”.

Tak, tak wystraszyłam się tych czerwonych lampek i stwierdziłam, że muszę czym prędzej zgłębić lekturę i wdrożyć w życie kilka porad opisanych w książce.

W książce autor stara się nas przekonać, że mamy w sobie siłę natury i dzięki prostym i naturalnym metodom możemy odkryć ogromny potencjał, jakim dysponujemy. Dzięki niemu będziemy w stanie chronić własne zdrowie. W poradniku jesteśmy zachęcani do spotkania z samym sobą. Nasza walka z nawykami oraz późniejsze zwycięstwo sprawi, że będziemy w pełni sił witalnych, zdrowi jak ryby. Autor wskaże nam skuteczne sposoby osiągnięcia tego celu, pomoże wyrobić zdrowe odruchy, które nam to ułatwią, pomogą czuć się dobrze.

Recepta na dobre zdrowie - Frederic Saldmann

Jednym z typowych przykładów braków motywacji do działania jest nadwaga, której nie potrafimy zwalczyć (albo nam się po prostu nie chce). Często mówimy sobie, że akurat teraz nie mamy do tego głowy, bo jesteśmy zbyt zestresowaniu, bo jedziemy w delegację, a tam wiadomo kolacja, obiadek, ale wkrótce, jak tylko wszystko się unormuje, wyjazdy służbowe się skończą, to wrócimy do właściwej masy ciała. Tylko że wtedy nadejdzie weekend (wiadomo — grill, a jak grill to kiełbaska, karkóweczka no i piwko) albo wakacje (smażona ryba z frytkami nad morzem albo masa oscypków z żurawiną w górach). Podjęcie stosownej decyzji okładane jest na kiedyś tam, kiedy to nastąpią sprzyjające okoliczności, jednak w rzeczywistości taka chwila nie pojawi się nigdy, zawsze znajdziemy jakąś wymówkę, która odwlecze początek diety w czasie, idealne warunki dla rozpoczęcia walki z nadmiarowymi kilogramami nie nastąpią. Raczej mało prawdopodobne jest, że nasze życie nagle zostanie pozbawione stresu i wszelkich wysokokalorycznych pokus. Z nadwagą jest ten problem, że często za nią idzie spadek własnej wartości, złe samopoczucie, zmniejszenie energii do życia. W tej sytuacji jedynie spadek masy ciała jest w stanie przywrócić nam równowagę, pogodę ducha. Dlatego właśnie tak ważne jest sprawowanie kontroli nad higieną życia, wyrobienie dobrych nawyków żywieniowych, nie tylko dla naszego zdrowia fizycznego, ale i psychicznego.

Autor w książce pokazuje nam, jak wyłapać drobiazgi, które pozornie ważne, niszczą nasze zdrowie, pokaże nam również, jak w naturalny sposób z nimi walczyć, bądź zastąpić zdrowszymi. Dzięki tej publikacji dr Saldmann chce wprowadzić nas na ścieżkę, która poprowadzi nasze ciało i ducha ku zdrowiu i szczęściu.

Oprócz tematu odchudzania, utraty wagi i motywacji autor porusza wiele innych, ciekawych tematów, jak na przykład higiena, która mimo, że dobrze opanowana przez większość społeczeństwa, jednak podsiada swoje tajemnice. Następnie jesteśmy uświadamiani, że sami jesteśmy swoimi najlepszymi lekarzami oraz poznajemy przykłady nawyków, które mogą nam zastąpić leki, oczywiście nie tyczy się to każdego przypadku, czasami nie mamy wyjścia i po receptę należy sięgnąć, jednak starajmy się, żeby to nie był nasz pierwszy odruch, podchodźmy do tego zdroworozsądkowo. Autor przedstawia również nawyki, które pomogą nam przedłużyć życie, być bardziej świadomym swojej seksualności oraz mówiąc w skrócie jak być szczęśliwszym!

Szczerze muszę przyznać, że książka bardzo przypadła mi do gustu, autor porozumiewa się z czytelnikami, życzliwie i uprzejmie, stara się nas zachęcić, abyśmy wdrażali zdrowe nawyki w nasze życie, jednocześnie nie potępia nas z nasze dotychczasowe działania. Uważa on, że niezależnie od wieku można nauczyć się czegoś nowego, wdrożyć nową zasadę, aby poczuć się lepiej, lepiej. I tego właśnie nam wszystkim życzę: Żyjmy zdrowo!

Informacje o książce:
Tytuł: Recepta na dobre zdrowie
Tytuł oryginału: Votre sante sans risque
Autor: Frédéric Saldmann
ISBN: 9788328708815
Wydawca: Muza
Rok: 2019

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content