Poradniki

Tajemnice rekrutacji. Najlepsze sposoby na sukces w rozmowie kwalifikacyjne – Karol Myszel

Recenzja książki Tajemnice rekrutacji. Najlepsze sposoby na sukces w rozmowie kwalifikacyjne - Karol Myszel

Tajemnice rekrutacji. Najlepsze sposoby na sukces w rozmowie kwalifikacyjne
Karol Myszel

„Rekrutacja” czy „rozmowa kwalifikacyjna” – na samą myśl o nich wielu dostaje gęsiej skórki. Wokół procesu rekrutacji narosło bowiem wiele mitów, które nasilają stres potencjalnych kandydatów przed spotkaniem w cztery oczy z rekrutującym. Z drugiej strony, obecnie jest też wiele możliwości ich rozwiania, chociażby dzięki licznym materiałom, dostępnym za darmo w Internecie. Nierzadko dowiadujemy się z nich, jak nieokrzesanymi kandydatami jesteśmy, jako Polacy; sugeruje się więc nam na przykład schludny ubiór, czyste buty i zadbane paznokcie, a także utrzymanie kontaktu wzrokowego. W takim momencie niejednokrotnie zadawałam sobie pytanie, czy tak jest w rzeczywistości?

Tym razem postanowiłam więc sięgnąć po (z założenia) bardziej rzeczową i kompleksową pozycję – najnowszą książkę wydawnictwa Helion, poświęconą strategiom odnoszenia sukcesu podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jej autor – Karol Myszel – lekarz, menadżer i specjalista od zarządzania personelem (w tym rekrutujący z wieloletnim doświadczeniem) wydaje się być kompetentną i wiarygodną osobą w tej dziedzinie. Czy więc jego „Tajemnice Rekrutacji” dostarczą czytelnikowi użytecznej wiedzy i porad większej wartości niż te dostępne na portalach internetowych? I czy pomogą rozwiać wątpliwości i oswoić lęki wszystkich poszukujących wymarzonej pracy?

„Tajemnice rekrutacji” to książeczka niewielkich rozmiarów, licząca niewiele ponad 100 stron; idealna do lektury na przykład w czasie podróży.
Już na samym początku autor zwraca uwagę, że osiągnięcie sukcesu na rozmowie kwalifikacyjnej to długi proces, którego nie skrócą żadne magiczne sztuczki. Powinien rozpocząć się on od introspekcji, czyli przyjrzenia się samemu sobie – zarówno w aspekcie kompetencji twardych, jak i miękkich. Kolejnym krokiem powinna być uważna i wnikliwa analiza ogłoszenia rekrutacyjnego oraz weryfikacja własnych kompetencji w jego kontekście. Ostatnim z przygotowawczych etapów jest skonstruowanie adekwatnego CV oraz listu motywacyjnego. Teraz już potencjalny kandydat stoi przed możliwością zaprezentowania się rekrutującemu na żywo podczas rozmowy. Tej przygotowawczej części (do właściwej rozmowy rekrutacyjne) Karol Myszel poświęcił 25 stron książki.

W pełni zgadzam się z autorem, który podkreśla wagę etapów poprzedzających rozmowę, szczególnie wglądu w siebie. Zapewne pozwoliłoby to uniknąć wielu osobom niepotrzebnej frustracji i poczucia odniesionej porażki. W tej części za najbardziej przydatną uważam tabelę, w której zawarto najczęściej poszukiwane kompetencje w odniesieniu do poszczególnych grup stanowisk pracy (praca w usługach; praca fizyczna; opieka nad innymi; zarządzanie; przedstawicielstwo handlowe; handel stacjonarny; praca biurowa; praca w call center; obsługa klienta). Myślę, że może to pomóc mało zorientowanym osobom przyjrzeć się sobie i realniej ocenić swoje możliwości aplikowania na dane grupy stanowisk. Za wartościowe novum uważam także zwrócenie kandydatom uwagi na „fizjologiczne” przygotowanie się do rozmowy rekrutacyjnej (rola snu, pełnowartościowego śniadania, rezygnacja z używek, chwila relaksacji przed rozmową). Niestety, poza tym, nie znalazłam w tej części wielu nowych dla mnie informacji, czy takich, których nie ma na portalach związanych z pracą – poziom merytoryczny jest raczej podstawowy. Uważam też, że w rozdziale dotyczącym pisania CV i listu motywacyjnego, warto byłoby jednak zamieścić przykładowe dokumenty, zamiast odsyłać Czytelnika do Internetu.

Reszta książki poświęcona została już samej rozmowie rekrutacyjnej. Autor omawia w niej strukturę i przebieg przykładowej rozmowy, a także potencjalne pytania, które kandydat może usłyszeć oraz zadania i testy, którym może zostać poddany. Myszel wiele uwagi poświęcił efektowi pierwszego wrażenia, ale poprzestał na konwencjonalnym omówieniu kwestii wyglądu (ubiór, fryzura, makijaż, paznokcie i buty) oraz mowy niewerbalnej (uścisk dłoni, kontakt wzrokowy oraz głos). Z tych stronic Czytelnik dowie się, jak ważne jest mowa niewerbalna, dlatego należy zadbać o pewny uścisk dłoni i wyprostowaną postawę, panować nad głosem oraz ćwiczyć utrzymywanie kontaktu wzrokowego (przy czym poziom tych informacji jest podstawowy). Dla niektórych interesujące mogą okazać się opisy sytuacji, w których słowa stały w sprzeczności z mową niewerbalną, a kandydat tracił wiarygodność. Ważny jest też fragment zawierający listę pytań, na które kandydat nie musi odpowiadać; ciekawostkę stanowi zaś „mini-typologia rekrutujących”. Ja, za najbardziej wartościową cześć całej książki, uważam dogłębnie i rzetelnie omówiony model STAR, który jest często stosowanym narzędziem podczas rozmowy. Co najważniejsze, autor zaprezentował tę technikę na aż 7 rozbudowanych i konkretnych przykładach dotyczących popularnych stanowisk pracy (m.in. sekretarka, przedstawiciel handlowy, pracownik fizyczny, opiekunka). Dzięki temu każdy czytelnik może sam tworzyć pytania adekwatne do stanowiska i konstruować na nie odpowiedzi, a więc być lepiej przygotowanym, bardziej elastycznym – i tym samym – zredukować stres.

Doceniam, że autor wielokrotnie powtarza, jak ważna jest szczerość i uczciwość, czyli wiarygodność kandydata. Z tego powodu nie ma sensu „wkuwać” na pamięć „najlepszych” odpowiedzi na wszystkie możliwe pytania rekrutującego (być może takie podejście uspokoi niejedną osobę). I nie warto też udawać na rozmowie kogoś, kim się nie jest, tylko po to, żeby dostać pracę. Bo nawet, jeśli uda się oszukać rekrutującego, to co będzie dalej?

„Tajemnice rekrutacji” polecam początkującym, którzy chcą się po prostu „zorientować”. A także tym, którzy jednak wolą sięgnąć po tradycyjną książkę, niż poszukiwać niepewnych informacji na własną rękę, np. w Internecie.

Informacje o książce:
Tytuł: Tajemnice rekrutacji. Najlepsze sposoby na sukces w rozmowie kwalifikacyjne
Tytuł oryginału: Tajemnice rekrutacji. Najlepsze sposoby na sukces w rozmowie kwalifikacyjne
Autor: Karol Myszel
ISBN: 9788324697601
Wydawca: Helion
Rok: 2014

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać