Przez 10 minut - Chiara Gamberale - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Literatura obyczajowa

Przez 10 minut – Chiara Gamberale

Recenzja książki Przez 10 minut

Przez 10 minut
Chiara Gamberale

Czym jest 10 minut w naszym życiu? Przerwą, którą robimy sobie w ciągu dnia? Czasem jaki dajemy sobie na wyszykowanie się do wyjścia? A może chwilą, o której nawet nie wiemy, że przemija? Przecież to tylko 10 minut, nic ciekawego nie może się wtedy wydarzyć…

Chiara jest zarówno autorką jak i bohaterką swojej książki Przez 10 minut. Kobietę poznajemy w nie najciekawszym momencie jej życia. Co prawda najgorszy kryzys ma już za sobą, jednak spustoszenie jakie pozostawił jej mąż (który nagle wyjechał na staż do Dublina, a potem po tych wielu miesiącach oczekiwań na niego, kobieta dowiaduje się przez telefon, że mąż zostanie tam na dłużej z nowo poznaną „znajomą”), nadal sieje zamęt w jej życiu. Bohaterka stara się wziąć w garść, jednak wiele rzeczy wydaje się być przeciwko niej. Traci swoją pracę, a w dodatku mieszka w miejscu, które nie koniecznie lubi. Za namową psychoterapeutki, Chiara podejmuje pewne niecodzienne wyzwanie. Przez 10 minut, każdego dnia, kobieta musi robić coś czego jeszcze nigdy w życiu nie robiła… i tak przez cały miesiąc. Jakie są tego rezultaty?

Autorce książki w swoich zmaganiach pomagają przyjaciele i rodzina. Wszystko zaczyna się powoli od niewielkich, można byłoby pomyśleć, mało szalonych kroków, które coraz bardziej zaczynają dominować w życiu Chiary i zmuszać ją do nowych refleksji.

Każdy rozdział w książce to jeden dzień z niezwykłego miesiąca, jaki przechodzi Chiara. W każdym, czasami bardzo krótkim rozdziale, Czytelnik razem z nią skupia się na 10 minutach, które powoli zaczynają być ważniejsze niż wszystkie godziny z dnia bohaterki. Od pomalowania paznokci na kolor, który nigdy nie gościł w kosmetyczce autorki, po literaturę za którą nigdy się nie zabrała i jeszcze bardziej odważniejsze decyzje, Czytelnik kibicuje jej w coraz to nowych poczynaniach. Dodatkowo, mamy szansę poznać niecodziennych przyjaciół Chiary, których ja bardzo chętnie poznałabym bliżej. Nie są to ludzie przeciętni, głaskający po głowach w chwilach kryzysu, są to osoby barwne i można byłoby powiedzieć, że nie spotka się ich codziennie.

Atutem książki jest również to co można wyczytać między słowami. Niewierny mąż autorki w końcu wraca ze swojej „podróży”, przypominając sobie, że jednak ma żonę. Taki powrót miesza w głowie Chiary, która dopiero co zaczyna stawać na nogi (a jak nie stawać, to chociażby widzieć własne buty). Miłość i głęboka chęć bycia bezpieczną pod czyimiś „skrzydłami”, skłaniają ją coraz bardziej do rozmów z mężem, jednak uraza i rany jakie zadał jej ukochany zmuszają ją jednocześnie do ostrożności. Myślę, że niejedna kobieta, czy to już dojrzała tak jak bohaterka książki, czy to taka, która dopiero przeżywa swój pierwszy zawód w miłości, wyniesie wiele z tej pozycji. Ja na początku bałam się, że będzie ona przepełniona bólem, urazą i negatywnymi emocjami, na szczęście tak nie jest. Chiara z każdym rozdziałem stara się wnieść pewien (czasami naiwny, czasami życiowy, czasami oczywisty), morał do własnego życia, który jest zawsze uniwersalny. Na początku muszę przyznać że nie potrafiłam uchwycić tego. Jej działania, które podejmowała przez swoje 10 minut wydawały mi się zbyt prostymi, albo wręcz banalnymi, jednak z biegiem kartek zaczynałam ją coraz lepiej poznawać i dostrzegać to jak wielkim wyzwaniem były dla niej niektóre minuty spośród tych dziesięciu. Poza tym Chiara jest człowiekiem popełniającym swoje błędy jak każdy i wcale nie stara się z nich usprawiedliwiać. Z początku niechętnie, ale później coraz łatwiej przychodzi jej refleksja nad sobą.

Z minusów jakie powinnam zaznaczyć będzie fakt, że z początku przez kilkanaście stron Czytelnik musi przyzwyczaić się do specyficznej pierwszoosobowej narracji. Mi wydała się ona chaotyczna i jakby niedokończona. Musiałam miejscami się wracać, aby raz jeszcze przeczytać jakieś zdanie, które nadal niewiele mi wyjaśniało.

Końcówka książki mnie rozbawiła, a epilog wrył się mocno w pamięć. Książkę poleciłabym każdemu, ale najbardziej tym, którzy czują iż potrzebują solidnego zastrzyku pozytywnych przesłań, dobrej energii i łatwego morału, myślę że Wam spodoba się ona jeszcze bardziej.

Informacje o książce
Tytuł: Przez 10 minut
Tytuł oryginału: Per dieci minuti
Autor: Chiara Gamberale
ISBN: 9788372293824
Wydawca: Feeria
Rok: 2013

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content