Horror i groza

Druga szansa – Katarzyna Berenika Miszczuk

Druga szansa - Katarzyna Berenika Miszczuk

Druga szansa
Katarzyna Berenika Miszczuk

W książce „Druga szansa”, Katarzyna Berenika Miszczuk zabiera nas w mroczną, pogmatwaną, pełną zagadek i momentami przerażającą podróż. Thriller psychologiczny to mało powiedziane – myślę, że jest to książka zawierające wręcz elementy horroru. Genialnie skonstruowana, grająca na emocjach, pobudzająca wyobraźnię i zmuszająca do myślenia. Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że jest to najlepsza książka spośród przeczytanych przeze mnie od dłuższego czasu. Zrobiła na mnie piorunujące wrażenie. I mimo, że tak naprawdę domyślałam się ogólnego zakończenia, to i tak autorce udało się na ostatnich stronach powieści zaskoczyć mnie i wzbudzić dreszcz niepokoju.

Bohaterką książki jest młoda dziewczyna, która budzi się w ośrodku przypominającym szpital i odkrywa, że nie wie gdzie się znajduje, nic nie pamięta, a nawet nie rozpoznaje w lustrze własnej twarzy i nie wie jak się nazywa. Z pomocą przychodzi jej terapeutka, Zofia Morulska, podając jej częściowe informacje o jej osobie i zapewniając, że jest w bezpiecznym miejscu – ośrodku psychiatrycznym, pracującym z osobami w podobnej do jej sytuacji. Lekarka mówi jej, że została silnie ranna w pożarze domu. Jej rodzina niestety nie przetrwała wypadku – wszyscy zginęli. Julia dostaje silne leki, jednak coś jej mówi, że nie powinna się poddawać tak całkowicie leczeniu Morulskiej i na własną rękę zmniejsza dawki. Wtedy zaczyna słyszeć pewien głos, który zawsze mówi jej to samo, widzi też w różnych miejscach dziewczynę, której według Morulskiej nie powinna widzieć, ponieważ nikt taki nie istnieje. W tym czasie poznaje kilkoro osób w podobnym do jej wieku – Adama, Pawła i Izę. Zaczyna podejrzewać, że gdzieś jest jakieś ukryte, drugie dno, że nie wszystko, co mówi jej Morulska jest prawdą. Wokół Julki i jej nowych przyjaciół zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Co z tego wyniknie? Kto ma rację – Morulska, czy Adam podważający jej metody leczenia? Co tak naprawdę dzieje się w głowie Julki? Czym są jej przywidzenia i halucynacje?

Książka wciąga swoim mrocznym i tajemniczym klimatem, choć na początku nic nie wskazuje na to, że taki klimat w niej znajdziemy. Postacie są świetnie zbudowane, mają charakter. Delikatnie pociągnięty wątek miłosny wprowadza do lektury lekki powiew świeżości wśród wielu, coraz bardziej niewiarygodnych zdarzeń. Fabuła jest rozbudowana, w książce naprawdę sporo się dzieje. Julka znajduje się w wielu mniej lub bardziej realnych i możliwych sytuacjach i czytelnik tak jak ona, zaczyna już czasem czuć się skołowany i zastanawia się co jest prawdą, w co powinna wierzyć bohaterka.

Platforma Netflix wypuściła w tym roku serial pt. „Otwórz oczy” oparty na fabule tej książki. Nie oglądałam go jeszcze, ale wiem, że na pewno do niego sięgnę, ponieważ wrażenie, jakie zrobiła na mnie książka jest tak silne, że z chęcią sprawdzę jak twórcy serialu przełożyli jej treść z papieru na filmowe kadry. Z recenzji dostępnych w Internecie wiem natomiast, że książka i film nieco się od siebie różnią, w serialu wprowadzone są nowe wątki, których nie ma w książce. Tym chętniej więc spojrzę na alternatywną wersję tej wciągającej historii i przeżyję ją wraz z Julką jeszcze raz.

Na uwagę zasługuje wspaniała kreacja Anny Marii Buczek, która znakomicie przeczytała tę książkę w audiobooku, ponieważ właśnie w tej formie miałam okazję się z nią zapoznać. Z czystym sumieniem mogę więc polecić nie tylko książkę do przeczytania, ale i do odsłuchania, jeśli ktoś woli taką formę. Ja odkryłam ją tak naprawdę niedawno, ale od tego czasu często z niej korzystam.

Obecne, wrześniowe wydanie książki z filmową okładką jest jej drugim wydaniem, pierwszy raz ujrzała światło dzienne w 2013 r. – zresztą jej akcja odgrywa się właśnie w tym czasie. Nie widziałam wydań książkowych – tak jak wspomniałam, miałam dostęp do audiobooka, ale spotkałam w Internecie informację, że jedno z tych wydań (podejrzewam, że to wcześniejsze) opatrzone jest genialnymi i nieco przerażającymi ilustracjami. Teraz trochę żałuję, że nie przeczytałam właśnie tego wydania, ale cóż, skąd mogłam wiedzieć? Może jeszcze kiedyś natknę się gdzieś na nie.

Podsumowując, bardzo polecam „Drugą szansę” Katarzyny Bereniki Miszczuk wszystkim wielbicielom thrillerów, horrorów i literatury sensacyjnej. Naprawdę warto.

Informacje o książce:
Tytuł: Druga szansa
Tytuł oryginału: Druga szansa
Autor: Katarzyna Berenika Miszczuk
ISBN: 9788328089020
Wydawca: Uroboros
Rok: 2021

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać