Recenzje książek

Zamrożone płomienie – Jens Henrik Jensen

Recenzja książki Zamrożone płomienie - Jens Henrik Jensen

Zamrożone płomienie
Jens Henrik Jensen

Przed nami trzecia część trylogii Jensa Henrika Jensena opowiadająca historię Nielsa Oxena. Autor książki ukończył Duńską Szkołę Dziennikarstwa, uwielbia on historie z drugim dnem, gdzie można doszukiwać się drugiej warstwy, innego znaczenia. Jego powieści są zróżnicowane, zawierają zarówno elementy thrillera, kryminału, jak i dramatu obyczajowego. Jensen jest również fanem teorii spiskowych. Autor ma na swoim koncie wiele pozycji między innymi trylogię o agencie Kazanskim, czy trylogię o policjantce Ninie Portland. Niemal wszystkie powieści autora stają się od razu bestsellerami i są wydawane w wielu krajach europejskich.

W części pierwszej „Zanim zawisły psy” poznajemy głównego bohatera powieści, wielokrotnie odznaczonego za odwagę, żołnierza duńskich sił specjalnych, który przez niefortunne zdarzanie zostaje wplątany w sprawę morderstwa wpływowego polityka. W tomie drugim „Mroczni ludzie”, Oxen postanowił szukać spokoju, lecz niestety ten nie był mu dany. Mężczyzna zostaje wciągnięty w mroczną intrygę, za którą stała tajemnicza organizacja, której istnienia nikt nie jest w stanie potwierdzić, a ma ona jednocześnie ogromny wpływ na politykę kraju. W ostatniej części trylogii „Zamrożone płomienie” były żołnierz szykuje się na ostateczne starcie z potężnym Danehofem – zależy od tego jego być albo nie być.

Akcja tomu trzeciego zaczyna się w momencie, gdy cudem ocalały mężczyzna powoli odzyskuje siły w pewnym odludnym miejscu. Pewnego dnia stwierdza, że ma już dość życia w ukryciu i postanawia udowodnić, że zbrodnia, o którą go oskarżono, została dokonana przez kogoś innego, że prawdziwi mordercy pozostają bezkarnie na wolności. Jako że sam nie jest w stanie tego udowodnić, postanawia odnaleźć swoją dawną towarzyszkę broni Margrethe Franck. Kobieta proponuje, aby do walki zaangażować również dawnego szefa Policyjnej Służby Wywiadowczej, Mossmana. Stwierdza, że razem będzie im łatwiej stawić czoła tak potężnej organizacji, jaką jest Danehof. Czy Oxenowi uda się obronić swoje dobre imię, a Franck wrócić do poprzedniego życia? Czy zdołają wygrać w nierównej walce z tajną grupą trzymającą władzę tak silną ręką, że potrafi posunąć się do ostateczności, aby pozostać w ukryciu? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań odnajdziecie w finałowej część trylogii Jensena.

Szczerze muszę przyznać, że zakończenie powieści bardzo mnie zaskoczyło! Do końca nie wiedziałam, kto jest z kim, a kto przeciwko. Kto naprawdę chce pomóc Oxenowi, a kto ugrać coś dla siebie. Autor trzymał nas w napięciu i niepewności praktycznie do ostatniej strony, czego szczerze mówiąc, nie do końca się spodziewałam, gdyż akcja w powieści raczej była rozciągnięta, początkowo nie było spektakularnych wydarzeń dziejących się ze strony na stronę. Bardzo duży plus dla całego cyklu za zakończenie. Trochę żałuję, że jest to już ostatnia część serii, przykro mi jest żegnać się z bohaterami, których polubiłam, z drugiej jednak strony jest jeszcze tyle wspaniałych książek do przeczytania, że nie ma co płakać, tylko trzeba ruszyć dalej i szukać nowych pozycji. Bohaterowie również i w tej części nie zawiedli, złamana przez system Margrethe Franck, dzielnie stała do walki u boku przyjaciela, gdy tylko ją o to poprosił. To świetny przykład silnej i zdeterminowanej kobiety, którą bardzo trudno zniszczyć i złamać. Margrethe jest w stanie stawić czoło każdej przeciwności losu, zacisnąć zęby i mknąc do przodu, wierząc, że będzie lepiej. Spodobało mi się również zachowanie Sonnego, z pozoru bojaźliwy i strachliwy mężczyzna, pomimo obaw i wcześniejszego sprzeciwu, jednak finalnie staje do walki u boku towarzyszy przeciwko organizacji Danehof. Wierzy on również, że działając razem, są w stanie zmierzyć się z silnym przeciwnikiem i go pokonać. Cykl Oxen jest pierwszym, z dorobku autora, który trafił w moje ręce i podsumowując wszystkie trzy książki, muszę powiedzieć, że bardzo się cieszę, że miałam przyjemność zapoznać się z twórczością autora. Nie wykluczone, że w przyszłości sięgnę, bo inne pozycje z jego dorobku, aby przekonać się, czy są one równie dobre.

Informacje o książce:
Tytuł: Zamrożone płomienie
Tytuł oryginału: De frosne flammer Niels Oxen #3
Autor: Jens Henrik Jensen
ISBN: 9788328344068
Wydawca: Editio
Rok: 2019

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać