Powieści historyczne

Orły i Wrony – J.M.R. Michalski

Orły i Wrony - J.M.R. Michalski

Orły i Wrony
J.M.R. Michalski

Ukochany kraj zagrożony, wróg napiera na Rzeczpospolitą z północy i zachodu, grabiąc, pustosząc, gwałcąc i zabijając niewinnych. Kto stanie w obronie ukochanej ojczyzny? Tylko szaleniec nie bojący się zajrzeć Śmierci w oczy podejmie się tego zadania…

Akcja rozgrywa się w Rzeczpospolitej szlacheckiej, w której rządy sprawuje król Henryk III Baszowiecki.

Słynny warchoł i zabijaka Ignacy Woliński wdaje się w śmiertelną potyczkę z bratankiem wojewody Dariuszem Letnickim, ściągając tym samym na siebie zemstę jego bliskich. Jednak kim tak naprawdę jest Ignacy i jego słynna kompania?

Aleksy Błędowski swoim hartem ducha i sercem ze stali spokojnie pogoniłby samą Śmierć tam gdzie pieprz rośnie. Nie straszny mu żaden przeciwnik, to bohater, który zjawia się akurat wtedy gdy Matka Ojczyzna jest zagrożona. Ma on w sobie tyle samo okrucieństwa, co odwagi. Obce jest mu słowo „ucieczka”, zaś gorący temperament człowieka, który najpierw rąbie szablą, a dopiero potem zadaje pytania, nie raz przysporzył mu wielu kłopotów. Tylko jedna delikatna dłoń jest w stanie powstrzymać jego rządzę zabijania. Córka króla, niezwykle piękna Alicja, podbiła jego serce bez użycia choćby jednej szabli. Niestety, wspaniała i dobra kobieta, jest już zaręczona.

Panujący król widząc iż ojczyzna jest w niebezpieczeństwie zbiera armię, która stawi czoło najeźdźcom z zachodu. Oddziałami dowodzi kniaź Aleksy, oraz sam syn króla Michał Baszowiecki. Co czeka ich w tej wojnie? Jak potoczą się losy państwa? Komu śmierć, a komu chwała pisana? I kto odnajdzie zaginiony skarb?

Niezwykła powieść, która przenosi Czytelnika we wspaniałe, choć fikcyjne, czasy Rzeczpospolitej szlacheckiej. Książka obfituje w sceny walk, pojedynki na śmierć i życie, zacięte bitwy i mrożące krew w żyłach wydarzenia. Gwarantuję że nie sposób jest się od niej oderwać, ja miałam z tym ogromne trudności. Jestem fanką powieści historycznych, ta zaś ma w sobie wszystko co najlepsze. Zakazaną miłość kochanków, zdradę bliskich osób, krwawe walki. Całość pisana jest w taki sposób, że Czytelnik słyszy szczęk szabel, czuje zmęczenie walczących i strach przegranego.

Orły i Wrony to również powieść wielowątkowa, oczywiście motywem przewodnim jest wojna z wrogiem na zachodzie, ale mamy również wątek tajemniczego skarbu, a także miłosne perypetie księcia Michała i panny Klary, oraz Aleksego i Alicji, jednym słowem żaden Czytelnik nie powinien być zawiedziony. Choć jak wspominałam wątków jest wiele i nie zawsze się zazębiają, to jednak całość daje nam spójną i obfitującą w wydarzenia historię. Musze jednak ostrzec co wrażliwszych i młodszych Czytelników. Książka ma w sobie brutalne i krwawe sceny, które choć nadają jej charakteru grozy, niebezpieczeństwa i oczywiście pasują idealnie do całego wydźwięku powieści, to jednak nie są przeznaczone dla młodszych Czytelników spragnionych książek pełnych przygody.

Autor wspaniale wykreował postacie. Choć Rzeczpospolita jest w trakcie prowadzenia wojny, to Drogi Czytelniku, nie spodziewaj się prostego podziału na „tych dobrych i tych złych”, to nie jest takie łatwe. Zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie, zdarzają się łotry, kłamcy i zdrajcy, ale są również ludzie z honorem którzy odznaczają się odwagą i męstwem. Postacie wzbudzają w osobie czytającej zachwyt, ale są też i takie których się po prostu nienawidzi, oraz takie które sprawiają głęboki zawód.

Za książkę Orły i wrony składam głęboki ukłon autorowi. Przedstawił on w sposób niezwykły, bez zbędnego przedłużania, konkretną i realistyczną historię. Ze swojej strony mogę jedynie zapewnić że już dawno nie miałam w rękach powieści, która wzbudzałaby we mnie tyle emocji.

Informacje o książce:
Tytuł: Orły i Wrony
Tytuł oryginału: Orły i Wrony
Autor: J.M.R. Michalski
ISBN: 9788362502608
Wydawca: Lucky
Rok: 2013

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać