Poradniki

Oswoić swojego raka – Aneta Boruta

Recenzja książki Oswoić swojego raka

Oswoić swojego raka
Aneta Boruta

„Może was zaskoczę… Kocham swojego raka. Dzięki niemu wiele się nauczyłam, zdobienia techniką decoupage, malowania na płótnie, zdobyłam nowych przyjaciół. Choroba czasem może się okazać nową furtką w życiu. Dzięki chorobie rozwinęłam wiele pasji i poznałam wspaniałych ludzi” – mówi Aneta Boruta, autorka poradnika Oswoić swojego raka.

Obecnie na raka choruje co 2 osoba na świecie.  Autorka jest przekonana, że  rak nie oznacza wyroku śmierci chociaż wiele osób wciąż tak myśli. W swojej książce opisuje osobiste  doświadczenia zmagania się z chorobą nowotworową.  Pozycja adresowana jest głównie do chorych  i ich rodzin, ale nie tylko. Myślę, że może być przydatna osobom pracującym na oddziałach onkologicznych i w hospicjach m.in.: lekarzom, duchownym,  psychologom i wolontariuszom. Doświadczenia pacjentów chorujących na nowotwór  pozwalają wyobrazić sobie co mogą czuć i jak się odnajdują w sytuacji diagnozy nieuleczalnej choroby.

Książka zawiera wiele cennych i praktycznych wskazówek dotyczących samego  procesu adaptacji do choroby, poprzez hospitalizację, rehabilitację, długie i uciążliwe leczenie, aż po  akceptację choroby i radzenie sobie z nią w codziennym życiu. Ponadto poza farmakoterapia i chemioterapią autorka ukazuje alternatywne metody wspomagające leczenie. Wśród nich szczególną wagę przywiązuje do  diety. Daje  konkretne wskazówki jak zdrowo się odżywiać, wyeliminować żywność przetworzoną i wprowadzić ekologiczną. Dodatkowym walorem są gotowe i łatwe do przygotowania przepisy.

Poradnik składa się z 10 rozdziałów, uporządkowanych tematycznie i chronologicznie. Każdy opatrzony jest szkicami wykonanymi przez dzieci doskonalące swoje zdolności plastyczne w Gminnym Ośrodku Kultury w Gidlach. Książka nie jest zbyt obszerna. Oprócz osobistych doświadczeń autorki, zawiera konkretne fachowe informacje. Pisana jest przystępnym językiem, dlatego szybko się ją czyta.

Autorką książki jest 31-letnia kobieta- Aneta Boruta, która od 2010 roku walczy guzem mózgu. Prowadzi również bloga. Jest szczera i autentyczna.  Na własnym przykładzie pokazuje jak można odkrywać w sobie nowe pasje, realizować pozornie niemożliwe do zrealizowania marzenia, przewartościować dotychczasowe życie i odnaleźć spełnienie mimo przeszkód. Cechuje ją ogromna wola życia, optymizm i  głęboka wiara w Boga.  Napisanie książki było dla niej swoistym rodzajem  autoterapii.

Uważam, że pozycja Oswoić swojego raka jest wartościowa i wzruszająca. Nie jest to książka przyjemna ani lekka. Daje do myślenia i pobudza Czytelnika do refleksji. Osobiście szczególnie podziwiam determinację, optymizm i wolę walki autorki, która pragnie dzielić się tym z innymi. Według mnie dużym plusem są również konkretne praktyczne rady i wskazówki dotyczących organizacji czasu, diety i wielu, wielu innych. Myślę, że książka pośrednio odpowiada również na pytanie: Co robić, a czego nie robić gdy ktoś bliski choruje na raka? Polecam ją każdemu kto próbuje poznać bliżej świat przeżyć wewnętrznych i zrozumieć sytuację osoby chorej na nowotwór, a także osobom, które szukają motywacji do zmagania się z trudami codzienności.

Informacje o książce:
Tytuł: Oswoić swojego raka
Tytuł oryginału: Oswoić swojego raka
Autor: Aneta Boruta
ISBN: 9788379420414
Wydawca: Novae Res
Rok: 2014

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać