Powieści historyczne

Saszeńka – Simon Montefiore

Saszeńka - Simon Montefiore

Saszeńka
Simon Montefiore

Nie lada gratka dla miłośników literatury opisującej burzliwe, krwawe dzieje XX-wiecznej Rosji. Coś w stylu „Doktora Żywago” czy „Jeźdźca Miedzianego”.

Część pierwsza – Petersburg 1916 r.

Rosja tuż przed rewolucją. Petersburg z całym swym przepychem, luksusem i bogactwem klasy panującej przeciwstawiony niezadowoleniu uciskanych i wyzyskiwanych. W środku całego zamętu Saszeńka 16-letnia dziewczyna, córka bogatego Żyda Zeitlina. Wciągnięta przez swojego wuja do konspiracyjnej działalności bolszewików staje się agentem, w pewnym momencie nawet podwójnym. W tle ekscesy Rasputina, jego śmierć, spotkania robotników – zaczyn późniejszych zdarzeń …

Część druga – Moskwa 1939r.

Saszeńka, nie zbaczając ani o krok ze swej komunistycznej drogi, w wieku 34 lat osiąga sukces. Jest żoną wysoko postawionego komunisty Wani Palicyna. Właściwie mają wszystko, co im do szczęścia potrzeba: dom, daczę, wspaniałe dzieci Karla i Śnieżynkę, dobrą pracę (Saszeńka ze swym zacięciem pisarskim z łatwością przekazywania słowa, została redaktorem naczelnym jednej z radzieckich gazet dla kobiet). Sam towarzysz Stalin i Beria goszczą w ich przytulnym gniazdku. Nic właściwie nie zagraża ich szczęściu, aż do momentu, w którym pojawia się kontrowersyjny pisarz Benia Golden…

Tak na marginesie – rok 1939 to czas czystek. Ten kto nie podobał się Stalinowi, nie miał prawa właściwie do niczego.

Część trzecia -Kaukaz, Londyn, Moskwa 1994 r.

Młoda dziewczyna z Kaukazu, zdolna studentka historii na zlecenie bogatych ludzi z Londynu poszukuje w tajnych archiwach… Saszeńki. Dlaczego? Kto ciekaw, niech sięgnie do książki.

Książka jest niezwykła i porywająca zarazem. Pomimo sporego przekroju czasu, książka jest niezwykle spójna i bardzo prawdziwie oddaje przedstawioną rzeczywistość. Polecam ją wszystkim Czytelnikom zakochanym w powieściach historycznych.

O dobrej książce mówi się zazwyczaj „czyta się jednym tchem”, a ja powiem inaczej „czyta się bez wytchnienia”. Porywająca fabuła, wyraziste postaci, zawiłe ich losy, atmosfera wielkich miast Moskwy, Petersburga, powiew historii i …niezwykle mroźnej Rosji.

Informacje o książce:
Tytuł: Saszeńka
Tytuł oryginału: Sashenka
Autor: Simon Montefiore
ISBN: 9788389656469
Wydawca: MAGNUM
Rok: 2008

 

 

 

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać