Recenzje książek

Dziewczyna z sąsiedztwa – Jack Ketchum

Recenzja książki Dziewczyna z sąsiedztwa

Dziewczyna z sąsiedztwa
Jack Ketchum

Gdy dopiero co skończyło się -naście lat, wiele spraw zaczyna być bardziej interesujących niż inne. Według psychoanalizy, można mówić o fazie latencji, czyli czasie, kiedy energia dziecka jest pożytkowana na zdobywanie nowych umiejętności. Granica pomiędzy byciem dzieckiem, a wkraczaniem w coraz to bardziej dorosłe życie, jest często bardzo cienka i mocno się zaciera. Interesuje nas wtedy wiele spraw, wiele chcielibyśmy sprawdzić i zobaczyć na własne oczy. Jesteśmy ciekawi i niecierpliwi, beztroscy i chłonni wiedzy. Czy potrafimy być wtedy okrutni? Potrafimy powoli zabijać pająka/dżdżownicę, aby sprawdzić co się stanie? A kiedy w ręce dorastających dzieci wpadnie na przykład inny człowiek. Bezbronny człowiek?

Koniec lat ’50 w Ameryce. Dziewczynki Meg i Susan dotyka tragedia, ich rodzice giną w wypadku samochodowym. Siostry trafiają pod opiekę swojej ciotki Ruth. Kobieta mieszka z trzema synami, którzy dopiero co powoli wychodzą ze swojego dzieciństwa. Ruth to sfrustrowana matka, która kiedyś mogła poszczycić się urodą, jednak teraz mając trójkę dzieci, mieszkając na przedmieściu, racząc się codziennie alkoholem i papierosami oraz klepiąc biedę, nie może zaprezentować zbyt wiele światu. Kobieta miewa napady szału, jednak te ataki nie odbijają się na jej synach, tylko na ładnej i mądrej Meg.

Zaczyna się niewinnie. Meg jest karcona przez Ruth za wszelkie możliwe przewinienia, jednak na agresji psychicznej się nie kończy. Ruth pozwala na coraz więcej aktów okrucieństwa wobec Meg, pozawala zarówno sobie jak i swoim synom oraz ich przyjaciołom z sąsiedztwa. Posuwając się małymi krokami dalej, ci ludzie sprawdzają ile może wytrzymać człowiek…

Obserwatorem, narratorem i po części uczestnikiem wszystkich tych wydarzeń jest David. Poznajemy go w dwóch odsłonach, jako starszego i doświadczonego mężczyznę po 2 rozwodach oraz jako 12 letniego chłopca mieszkającego w miejscu gdzie zdarzyła się tragedia. David-mężczyzna to zmęczony życiem, zgorzkniały człowiek o zszarganych nerwach żyjący gdzieś pomiędzy teraźniejszością, a czasami kiedy był świadkiem ogromnego okrucieństwa. 12- letni Dawid to ciekawy świata dzieciak. Z początku nie do końca rozumie co się dzieje, jest ciekawy, potem…

Jeżeli macie odwagę, przeczytajcie, jeżeli potraficie zachować emocjonalny dystans sięgnijcie po Dziewczynę z sąsiedztwa, jeżeli jednak nie, darujcie sobie książkę. Brutalna. Okrutna. Przerażająca. Można tak dalej wymieniać jednak jedno jest pewne, o tej książce nie zapomnicie. Autor pokazuje nam zło, zło które jest czynione przez dzieci pod okiem dorosłego, który pozwala maltretować inne dziecko. To zło nie jest w żaden sposób ukryte, nie zjawia się nagle, nikogo nie zaskakuje. Jawi się nam, Czytelnikom w pełnej okazałości Ruth i jej dzieci przeciwko czystej niewinności Meg i jej siostry. Dziewczynek, które nie są niczemu winne.

Zabieg umieszczenia 12 letniego narratora, który w dodatku nie pochodzi z domu Ruth tylko przyjaźni się z jej dziećmi, był bardzo mądry. David nie widzi wszystkiego co tam się dzieje, a o niektórych wydarzeniach na szczęście nie mówi. Niewiele mówi również o sobie, zarówno chłopiec i mężczyzna skupiają się jedynie na faktach, dając tylko liche wyobrażenie jakie spustoszenie muszą one siać w ich psychice.  Pomimo to, książka i tak wywiera swoje wrażenie na czytelniku, a najgorsze jest to że podobna historia naprawdę miała miejsce. Inspiracją do napisania książki było morderstwo Sylvii Likens w 1965 roku.

O takich tragediach słyszymy w Wiadomościach, mają one miejsce gdzieś tam daleko od nas, dostajemy jako odbiorcy suche fakty, które skwitujemy lekkim „O Boże…” i zapomnimy. Jednak nie w tym przypadku. Powieść choć przedstawiająca czyste okrucieństwo, napisana jest po mistrzowsku, napięcie rośnie z każdą stroną. Bohaterów nie poznajemy dobrze, jednak w tym wypadku to ich czyny, ich bezsilność i ich obojętność jest najważniejsza. Książkę polecam, choć jednocześnie przed nią ostrzegam, to mistrzowsko przerażająca lektura.

Informacje o książce:
Tytuł: Dziewczyna z sąsiedztwa
Tytuł oryginału: The Girl Next Door
Autor: Jack Ketchum
ISBN: 9788361386018
Wydawca: Papierowy Księżyc
Rok: 2009

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać