Literatura dziecięca

Rycerz na zamku – Hector Dexet

Rycerz na zamku - Hector Dexet

Rycerz na zamku
Hector Dexet

Książki autorstwa Hectora Dexeta zagościły w naszym domu już dość dawno, w zasadzie to były jedne z pierwszych niekontrastowych publikacji mojej córy. Poleciła nam je koleżanka i to było jedno z najlepszych książkowych poleceń, z jakimi się spotkałyśmy. Zaczęłyśmy z grubostronicową biedronką, później razem z Dexetem poznawałyśmy części ciała i różne pojazdy. Moja wówczas nieco ponad roczna córka uwielbiała te książeczki, a ja żałowałam, że ta seria liczy ich tylko kilka. Teraz na rynku pojawiły się kolejne dwie, a moje dziecię, mimo że jest już doświadczonym dwuletnim czytelnikiem z niespożytą energią, wciąż chętnie sięga po książki Hectora Dexeta – autora, którego śmiało mogę nazwać mistrzem książek z dziurami.

Rycerz na zamku - Hector Dexet

Już same okładki i tytuły nowych publikacji przyciągają wzrok swoją kolorystyką i tematyką. U nas córka spośród tych dwóch nowości od razu sięgnęła po „Rycerza na zamku” – i właśnie o tej książce będzie recenzja. Z okładki spogląda na nas tytułowa postać – młody rycerz jest dzielny, swój miecz trzyma uniesiony wysoko, jest też uśmiechnięty, ma sympatyczne spojrzenie, a na głowie hełm. Tyle że na pierwszej stronie te piękne oczy okazują się tarczami, a hełm to mury zamku. To jest właśnie główna cecha książek autorstwa Hectora Dexeta – tu coś, co na jednej stronie jest konkretną rzeczą lub osobą, na kolejnej okazuje się już czymś zupełnie innym. Dzieje się tak właśnie za sprawą dziur znajdujących się na wszystkich stronicach. Taki zabieg sprawia, że dziecko jest ciekawe tego, co kryje się na kolejnej stronie. Nie tylko zresztą dziecko, ja sama, mimo trzydziestki na karku, bardzo lubię przekonywać się o geniuszu tego autora na własne oczy. Zresztą, nie oszukujmy się – już sama obecność dziur to prawdziwa gratka dla młodego czytelnika, wszak dziury i ruchome elementy to jedne z najciekawszych i najbardziej przez dzieci lubianych dodatków w książkach.

Rycerz na zamku - Hector Dexet

Tak więc w tej konkretnej publikacji Hector Dexeta zabiera nas w podróż po zamku. Dzięki temu młody czytelnik poznaje kulturę rycerską na kilku płaszczyznach. Z książki dowie się, czego potrzeba, aby zostać prawdziwym rycerzem – wśród atrybutów pojawią się takie przedmioty, jak tarcza czy miecz, ale nie zabraknie także odwagi, czyli czegoś, co powinno cechować każdego rycerza. W dużym skrócie – jak przystało na książki dla najmłodszych – poznamy tu także zwyczaje dworskie. Autor pokaże czytelnikom, że rycerze biorą udział w turniejach, ale także mają o wiele ważniejszą rolę do spełnienia – gdy dochodzi do oblężenia, to właśnie na nich spoczywa obowiązek obrony zamku i odparcia ataku nieprzyjaciela. Później zamek należy odbudować, usuwając powstałe zniszczenia, a później z tej okazji król zorganizuje wielką ucztę z różnymi atrakcjami. Ale to nie wszystko – u Dexeta nie zabrakło również nawiązania do popularnego motywu znanego z legend – skoro jest tu rycerz i zamek, musi pojawić się także smok, któremu trzeba będzie stawić czoło. Jak widać, mamy tu do czynienia z życiem rycerza w różnych odsłonach – od jego przymiotów i obowiązków przez dworskie zwyczaje po motyw smoka, który w późniejszym czasie (albo już teraz) dzieci poznają także w różnego rodzaju baśniach i legendach.

Rycerz na zamku - Hector Dexet

Tekstu w tej książce – jak i w całej serii – nie ma dużo. Zdania są krótkie i pełnią raczej funkcję uzupełniającą wobec ilustracji i dziur, te są tutaj najistotniejsze. Dzięki temu książki Dexeta są odpowiednie i dla najmłodszych czytelników, i dla tych nieco starszych, z którymi można po prostu rozwijać dany temat i dopowiadać to, co najbardziej dziecko ciekawi. Strony w książkach z tej serii są grubsze, ale nie jest ten rodzaj pancernej tektury, który występuje w niewielkogabarytowych kartonówkach dla najmłodszych. Format także jest przyjazny dzieciom młodszym, brzegi zaokrąglono – jest tak, jak powinno być w przypadku publikacji skierowanych do tej grupy docelowej. Uwielbiamy w naszym domu Dexeta i będziemy go polecać przy każdej okazji.

Informacje o książce:
Tytuł: Rycerz na zamku
Tytuł oryginału: Le chevalier
Autor: Hector Dexet
ISBN: 9788366329263
Wydawca: Mamania
Rok: 2019

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać