Literatura obyczajowa

Filary Ziemi – Ken Follett

Filary ZiemiKen Follett

Filary Ziemi
Ken Follett

Filary Ziemi to powieść monumentalna, ale tylko z tytułu i objętości. W rzeczywistości to piękna historia tętniąca życiem w samym sercu XII-wiecznej Anglii. Gwoli przypomnienia, bohaterowie Świata bez końca są potomkami tych, których spotykamy na kartach Filarów Ziemi. Jednak są to dwie niezależne powieści  i kolejność ich czytania nie jest aż tak istotna.

Jak to u Folletta, postaci są niezwykle wyraziste. Zacznijmy od Philipa, gospodarnego i pracowitego przeora opactwa Kingsbridge. Przypadkowo wciągnięty w intrygi przez wysoko postawionych duchownych, możnych, a nawet samego króla Stefana (który notabene ma bardzo niestabilną pozycję), nie poddaje się i konsekwentnie dąży do celu. Jego jedynym orężem jest prostolinijność, pobożność i chęć czynienia dobra. Jego marzeniem jest wybudowanie katedry. Na szczęście opatrzność nad nim czuwa i stawia na jego drodze Toma – budowniczego, człowieka o niezwykłych zdolnościach i wyobraźni wielkiego architekta. Nie ma jednak tak łatwo, choć cel wydaje się tak szlachetny. Problemy piętrzą się, narastają, a plany rozsypują się jak domek z kart. Nic dziwnego skoro do akcji wkracza lord William Hamleigh, okrutnik do granic możliwości. Sadyzm i bezwzględność tego bohatera rodzi się  z nienawiści do Alieny córki hrabiego Bartholomew, która nie przyjęła jego oświadczyn. No cóż, pewnie niektórzy skwitują ten fakt, że zawsze wszystko przez kobietę.

Owszem, przyznam, że w literaturze i życiu nie brak na to dowodów, ale Aliena jest niezwykła – mądra, odważna, zaradna, niezależna. Z takim charakterem nie trudno zrozumieć, że odrzuciła kogoś takiego. Trudno jednak pojąć, iż  rzecz miała miejsce w XII wieku, gdzie o sufrażystkach nie śniło się nawet filozofom. Wątek Alieny to jeden z filarów powieści, ale jak na 800 stronicową książkę przystało, nie jedyny: Ellen, Jack, czy Alfred tworzą kolejne – równie ciekawe i zajmujące.

Polecam książkę jako wspaniałą powieść na zimowe wieczory. Każdy zamiłowany czytelnik wie że nie liczy się ilość (w tym przypadku ilość stron), tylko jakość, a ta jest pierwszorzędna.

Informacje o książce

Tytuł:  Filary Ziemi
Tytuł oryginału: The Pillars of the Earth
Autor:   Ken Follett
ISBN: 9788376593005
Wydawca:  Albatros
Rok: 2011

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać