Szybki szmal - Ryszard Ćwirlej - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Recenzje książek

Szybki szmal – Ryszard Ćwirlej

Szybki szmal - Ryszard Ćwirlej

Szybki szmal
Ryszard Ćwirlej

Szybki szmal” to kolejna powieść kryminalna Ryszarda Ćwirleja, laureata wielu prestiżowych nagród zdobytych na licznych Festiwalach Kryminału. Nie wiem, jak to się stało, że ja, fanka tego gatunku, miałam styczność z twórczością Pana Ryszarda po raz pierwszy. Jak się okazało w moje ręce trafił 3 tom współczesnej serii kryminalnej z podkomisarz Anetą Nowak. Części można czytać niezależnie więc w ogóle mi to nie przeszkadzało. To, co nasuwa się od razu po przeczytaniu lektury „Szybki szmal” to, że to mocny kryminał, szybka akcja i wielowątkowe śledztwo. Trzy na pozór niepasujące do siebie sprawy i trzy dochodzenia, które doprowadzają do odkrycia wspólnego mianownika tych zdarzeń. Na początku historii autor szokuje sceną gwałtu dokonywanym na małym chłopcu …i tu powiem szczerze, bałam się, że nie podołam, a to był zaledwie prolog! Jednak ciekawość kolejnych stron zwyciężyła. Później były kolejne dramatyczne wydarzenia, mające miejsce we Wronkach w 1984 roku. W pewną grudniową noc, podczas pożaru domu dziecka ginie dyrektor placówki i ośmioro jego wychowanków. Śledztwo prowadzą wyznaczeni najlepsi funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu – Mirosław Brodziak i Teofil Olkiewicz. Ich ustalenia w tej sprawie za przyczynę pożaru wskazują wadliwość instalacji elektrycznej i śledztwo zostaje szybko zamknięte.

Autor na kartach powieści przeplata przeszłość z teraźniejszością. Dzięki temu sukcesywnie poznajemy wydarzenia sprzed lat i obecną sytuację, co zmusza nas do samodzielnej analizy znaczenia pewnych wydarzeń. Teraz mamy rok 2019 i zespół dochodzeniowo-śledczy policji w Szamotułach, pracuje nad sprawą zagadkowej śmierci mężczyzny. Początkowe oględziny miejsca zbrodni sugerują samobójstwo, natomiast techniczna ekspertyza nie wyklucza morderstwa. Do tej sprawy zostaje przydzielona sprytna i niezwykle odważna podkomisarz Aneta Nowak. Pani Aneta postanawia dokładnie przyjrzeć się od początku podejrzanej sprawie. Jej śledztwo jest bardzo emocjonujące i doprowadza do zaskakujących odkryć. To ona zauważa związek między śmiercią mężczyzny a pożarem sprzed trzydziestu pięciu lat. Tymczasem współpracujące z niemieckim wymiarem sprawiedliwości poznańskie CBŚP namierza transport potężnego ładunku narkotyków. Narkotyki mają trafić do pewnego gospodarstwa niedaleko Szamotuł. Służby specjalne są o krok od rozbicia kartelu narkotykowego działającego na międzynarodową skalę. Pytanie, czy wszystko pójdzie zgodnie z planem?

Powiem szczerze, że dawno nie czytałam tak dobrego kryminału. Ta powieść to bardzo dobra intryga kryminalna, gdzie nic nie wydaje się oczywiste. Te trzy sprawy na pozór nie mają ze sobą wiele wspólnego. Prawda jest niezwykle dramatyczna. Wydarzenia z zawrotną szybkością przeplatają się ze sobą, sprawiając, że z każdą przeczytaną stroną elementy układanki zaczynają do siebie pasować. Ja nie byłam w stanie rozszyfrować wszystkiego i razem z Anetą Nowak zastanawiałam się, co jeszcze zostanie odkryte. Jako czytelnik byłam w samym sercu zdarzeń i brałam udział w śledztwie. Wszystko jest takie realne – poznajemy działania policyjne i razem szukamy tropów. Główna bohaterka podkomisarz Aneta to postać barwna i specyficzna. Kobieta nie boi się ryzykować jednocześnie działając z głową.

U kolegów z jednostki wzbudza powszechny szacunek, a jej szybkie działanie w podbramkowej sytuacji ratuje życie. Polubiłam ją na tyle, że chętnie przeczytam dwie poprzednie części z jej udziałem. W zasadzie wszyscy bohaterowie są świetnie wykreowani, a fabuła choć wielowymiarowa jest przejrzysta. Pióro autora bardzo mi odpowiada. Pan Ćwirlej niezwykle realnie, ale i ze swobodą opisuje zasady, jakimi kierują się ludzie prowadzący działalność na granicy prawa. Dialogi są błyskotliwe, momentami zabawne, w pełni oddające emocje postaci. Naprawdę bardzo miło i ciekawie spędziłam czas z tą pozycją. Prawda po niemal 35 latach ujrzała światło dzienne i moja ciekawość została w zupełności zaspokojona. Dziękuję Panu Ryszardowi za kawał dobrej lektury. Kolejne Pana powieści na pewno trafią do mojej biblioteczki. Mogę z czystym sumieniem polecić tę pozycję w szczególności fanom dobrego kryminału, do spędzenia czasu w towarzystwie policjantów z Szamotuł i wspólnej próby rozwikłania zagadki.

Myślę również, że jeżeli ktoś chce zacząć przygodę z tym gatunkiem, powinien sięgnąć po „Szybki szmal„, to będzie bardzo dobry początek fascynacji kryminałem. Polecam!!!

Informacje o książce:
Tytuł: Szybki szmal
Tytuł oryginału: Szybki szmal
Autor: Ryszard Ćwirlej
ISBN: 9788328706354
Wydawca: Muza
Rok: 2020

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content